SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Sport HD i TVP Rozrywka na MUX-8

Telewizja Polska i firma Emitel ostatecznie porozumiały się w sprawie wejścia nadawcy na multipleks ósmy, kończąc tym samym kilkumiesięczne negocjacje. Od 22 grudnia pojawiły się tam kanały TVP Rozrywka i TVP Sport HD.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. AKPAsiedziba Telewizji Polskiej, fot. AKPA

Jako pierwsi pisaliśmy o tym, że rada nadzorcza Telewizji Polskiej wyraziła w ostatni wtorek zgodę na wejście nadawcy na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Tym samym kilkumiesięczne negocjacje między telewizją publiczną a spółką Emitel, operatorem tego MUX-a, zakończyły się porozumieniem.

Informowaliśmy również, że publiczny nadawca zamierza umieścić tam kanały TVP Rozrywka i TVP Sport HD, który pozostanie również na MUX-3 w telewizji naziemnej.

Przypomnijmy, że na początku czerwca br. TVP Rozrywka została usunięta z MUX-3, żeby zrobić miejsce dla TVP Sport, wprowadzonego tam w związku z piłkarskimi mistrzostwami świata. TVP Sport pozostał już na tym multipleksie, przez pierwsze pięć miesięcy notował 102 tys. widzów średniej oglądalności minutowej.

KRRiT przyznała Telewizji Polskiej trzy sloty - może tam umieścić trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w wersji HD i jeden w standardowej.

Wielomiesięczne negocjacje

Po wielomiesięcznych negocjacjach prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i prezes Emitel Andrzej Kozłowski w siedzibie TVP podpisali w piątek umowę o współpracy. Od soboty 22 grudnia TVP Sport HD i TVP Rozrywka można oglądać na MUX-8.

- Zawarcie umowy z Emitel to bardzo ważny dzień dla Telewizji Polskiej. Zwiększamy nasze możliwości rozwojowe i technologiczne, docieramy do jeszcze większej liczby Polaków, co ułatwia nam realizację misji, czyli głównego zadania jakie stoi przed nadawcą publicznym. Dostępność oferty Telewizji Polskiej ma ogromny wpływ na odbudowę siły i prestiżu TVP. Dostrzegam wyjątkową szansę w rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w połączeniu z dostępem do internetu - przekazał Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej.

Na bieżąco portal Wirtualnemedia.pl informował o negocjacjach między podmiotami w sprawie multipleksu ósmego. Choć rozmowy zakończyły się już kilka tygodni temu, TVP nie wyrażała zgody na wymaganą przez spółkę kwotę za slot, do końca nie było więc pewne, czy rada nadzorcza zgodzi się na kwotę wymaganą przez operatora. Gdyby tak się nie stało, sprawą musiałby zająć się Urząd Komunikacji Elektronicznej, który i tak był zdania, że wszyscy nadawcy obecni na tym MUX-ie powinni płacić tyle samo (to ok. 6 mln zł za slot).

Dobra wiadomość dla nadawców MUX-8

Multipleks ósmy został uruchomiony w połowie 2016 roku, a jego operatorem jest spółka Emitel. Na MUX-8 jest nadawane są kanały Nowa TV (należący do spółki TV Spektrum, której 49 proc. udziałów wykupił Cyfrowy Polsat), Metro (wcześniej należący do Grupy Agora, obecnie do Grupy TVN Discovery Polska); Telewizja WP - należąca do spółki Wirtualna Polska Holding; oraz Zoom TV (jego właścicielem jest Kino Polska TV, wcześniej należał do Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, która sprzedała pozostałe 30 proc. udziałów za 10 mln zł).

Pojawienie się Telewizji Polskiej na MUX-8 jest dobrą wiadomością dla pozostałych, obecnych tam nadawców. Tego zdania jest także Andrzej Kozłowski, prezes Emitela, który podkreśla również, że tym samym zakończenie transakcji jest dobrą nowiną dla widzów.

- Obecność Telewizji Polskiej na multipleksie 8 wzmacnia zarówno pozycję samej TVP, jako największego nadawcy naziemnego, ale także samej platformy telewizji naziemnej. Uruchomienie nowych programów to oczywiście bardzo dobra wiadomość dla milionów widzów w Polsce, którzy zyskają kolejne ciekawe programy w swoich telewizorach. Cieszę się, że Emitel może wspierać telewizję publiczną w realizacji misji, a także dalszego rozwoju - komentuje szef Emitela w Polsce.

Operator, we współpracy z TVP zobowiązał się także do działań promocyjnych, która mają na celu wyjaśnienie widzom, jak odbierać kanały dostępne na MUX-8. Chodzi szczególnie o zachęcenie do modernizacji anten, przestrajania telewizorów i dekoderów, by możliwe było odbieranie wszystkich kanałów z multipleksów naziemnych.

Kampania informacyjna może przynieść również pozytywne skutki dla właścicieli Nowej TV, Zoom TV, Telewizji WP i Metro. W rozmowie z nami Zbigniew Benbenek z ZPR Media podkreślał, że to dobra wiadomość, ponieważ obecność TVP może przyczynić się do zwiększenia świadomości widzów, co do możliwości korzystania z dodatkowego multipleksu, a to wpłynie na wzrost oglądalności pozostałych kanałów.

- Po dwóch latach zapełnią się sloty na MUX8, przeznaczone dla TVP. Cieszymy się, że ta decyzja została podjęta.  Liczymy, że wzmocni ona cały MUX8, na czym zyskają wszyscy nadawcy i oczywiście widzowie - skomentował dla Wirtualnemedia.pl Jacek Amsterdamski, dyrektor wideo w Wirtualnej Polsce, nadawcy Telewizji WP.

Zakończenie negocjacji i zawarcie porozumienia być może pomoże także operatorowi w kwestiach spornych z tymi nadawcami: Zbigniew Benbenek w imieniu ZPR Media uważa, że za gorsze wyniki stacji Nowa TV odpowiada słaby zasięg techniczny, a jego zdanie podziela prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski. Kwestionują oni więc cenę za slot - ok. 6 mln złotych oraz warunki umowy. Sprawa jest w sądzie (proces na razie odroczono ze względu na procedury).

TVP nadaje na multipleksach osiem kanałów

Telewizja Polska w swoim portfolio ma w sumie 14 kanałów: TVP1, TVP2, TV Polonia, TV Belsat, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP HD i TVP Parlament oraz TVP3.

Obecnie w Polsce działają cztery ogólnopolskie multipleksy (MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8), widzowie mogą korzystać na nich z oferty 29 kanałów. Ponad 1/3 wszystkich gospodarstw w Polsce korzysta wyłącznie z oferty naziemnej telewizji cyfrowej, ok. 6 milionów gospodarstw posiada w swoich domach naziemną telewizję cyfrową, a ponad 4,5 miliona stanowią gospodarstwa, w których jest dostępna wyłącznie oferta naziemnych programów. Multipleks 8 został uruchomiony przez Emitel w 2016 r.

Na multipleksie ósmym oprócz tradycyjnych kanałów liniowych, wkrótce po podłączeniu telewizora do internetu ma być możliwe oglądanie w kanałach wirtualnych dodatkowych treści związanych przykładowo z aktualnymi wydarzeniami sportowymi. W ramach takich kanałów tematycznych TVP będzie publikować różnorodne treści rozszerzające ofertę głównych anten telewizyjnych. Na tym MUX-ie własny kanał w telewizji hybrydowej uruchomiła niedawno Legia Warszawa, gdzie pokazuje w nim transmisje meczów, zakulisowe rozmowy z zawodnikami oraz własne produkcje okołomeczowe.

Emitel z 350 obiektami nadawczymi

Emitel zajmuje się radiodyfuzją naziemną. Firma EmiTel ma w całym kraju ponad 350 obiektów nadawczych stanowiących sieć na terenie całego kraju, z czego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy. Firma wynajmuje swoje wieże i obiekty różnym operatorom i realizuje usługi na rzecz naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych.

W styczniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje uznające Emitel za podmiot dominujący w dwóch segmentach: hurtowych usług transmisji sygnału telewizyjnego i radiowego. Od początku br. prezesem spółki jest Andrzej Kozłowski, poprzednio związany z Orlenem.

Spółka Emitel powstała w maju 2002 r. poprzez wydzielenie z Telekomunikacji Polskiej SA struktur organizacyjnych, które zajmują się radiodyfuzją (rozpowszechnianiem drogą radiową sygnałów świetlnych lub dźwiękowych do dużej liczby odbiorców). Od 2011 do 2014 roku właścicielem spółki była EM Group należąca do funduszu Montagu Private Equity z siedzibą w Londynie. Obecnym właścicielem Emitelu jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners.

Dołącz do dyskusji: TVP Sport HD i TVP Rozrywka na MUX-8

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Lepiej późno niż wcale choć o 2 lata za późno. Dobrze że rada nadzorcza TVP zgodziła się na rozpoczecie emisji.
odpowiedź
User
Bodnik
Mux3 tvp sport hd a tvp historia sd na mux8 przeniesiona, natomiast na mux8 tvp hd dodac. Rozrywke sobie prosze darowac. Tebgo kontentu jest az nadto w naziemnej.
odpowiedź
User
Iron
Mądry ruch tvp tylko mógłby jeszcze dodać tvp hd zamiast rozrywki!!!
odpowiedź