SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał TVP wrócił do naziemnej telewizji cyfrowej, ale jako stacja wirtualna

Blisko tydzień po usunięciu z MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej, kanał TVP World znów wyświetla się na liście kanałów dekoderów i telewizorów. Stacja jest dostępna na pozycji 91 LCN, ale mogą ją oglądać jedynie odbiorcy z urządzeniami HbbTV, podłączonymi do internetu.

TVP World wrócił na listę kanałów naziemnej telewizji cyfrowejTVP World wrócił na listę kanałów naziemnej telewizji cyfrowej

Anglojęzyczny kanał TVP World rozpoczął nadawanie w internecie jesienią 2021 roku, a w październiku 2022 roku dołączył do MUX-6. W styczniu i w lutym br. w skład tego multipleksu poza TVP World wchodziły: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat. To łącznie 9 kanałów telewizyjnych, a decyzja rezerwacyjna Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwala na emisję 8 stacji.

TVP czeka na zmianę decyzji rezerwacyjnej

UKE poinformował, że analizuje sprawę zbyt wielu kanałów nadawcy publicznego nadawanych na tym multipleksie. Telewizja Polska zwróciła się do regulatora o możliwość nadawania większej liczby stacji.

- Należy zaznaczyć, że dodanie 9-tego programu do strumienia multipleksu statystycznego o pojemności 40,18 Mbps nie wpływa w żaden sposób na jakość odbieranych w taki sposób programów telewizyjnych. Dodatkowa pojemności ok. 4 Mbps w multipleksacji statystycznej, przy określeniu minimalnych i maksymalnych przepływności poszczególnych strumieni video w ramach grupy lub grup statystycznych daje taki sam rezultat jak zastosowanie multipleksacji statystycznej dla 8 strumieni w multipleksie o pojemności 36 Mbps, mierząc przepływność przeznaczoną na warstwę transportową strumieni video - argumentował nadawca publiczny we wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej.

Tydzień temu TVP World usunięto z MUX-6. - Dostosowanie oferty na MUX-6 związane jest ze złożonym przez TVP wnioskiem o zmianę decyzji rezerwacyjnej m.in. w zakresie zwiększenia liczby programów z 8 do 9 w ramach multipleksu. O ewentualnych zmianach w zestawieniu programów na MUX-6 Telewizja Polska będzie informowała na bieżąco - informowało Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Jak odbiorcy naziemni mogą oglądać TVP World?

Do sprawy odniósł się także UKE. - Do czasu zmiany rezerwacji, podmiot jest uprawniony do nadawania ośmiu programów. Tym samym podmiot nadaje liczbę programów zgodnie z obowiązującą rezerwacją - tłumaczył z kolei w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Wiele wskazuje na to, że jeśli Urząd pozytywnie rozpatrzy wniosek TVP, to kanał TVP World znowu będzie dostępny w MUX-6 w tradycyjny sposób.

Obecnie TVP World można oglądać na zasadach zbliżonych do TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i ukraińskiej stacji Perszyj. Na multipleksie jest emitowana jedynie plansza odsyłająca do kanału emitowanego za pośrednictwem HbbTV. Powinien on się uruchomić automatycznie po kilku-kilkunastu sekundach, jeśli telewizor jest podłączony do sieci.

Z danych Emitela wynika, że w Polsce jest 1,3 mln gospodarstw domowych z aktywną telewizją hybrydową i ich liczba ciągle rośnie. Poza stacjami wirtualnymi nadawcy publicznego mogą korzystać z aplikacji TVP GO, TVP VOD, Polsat Go, płatnej aplikacji CDA Premium, serwisu ze stacjami radiowymi i programem telewizyjnym Emitela oraz aplikacji poświęconej klubowi piłkarskiemu Legia Warszawa. HbbTV pozwala też nadawcom na oferowanie reklam adresowalnych (DAI) i aplikacji reklamowych.

Dołącz do dyskusji: Kanał TVP wrócił do naziemnej telewizji cyfrowej, ale jako stacja wirtualna

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Manuel
Wczoraj 15 minut oglądałem Dziennik w TVP 1. To agresywny hejt i propaganda wymierzona we wszystkich, którzy zagrażają monopolowi władzy pisowskiej. To skandal na co idą nasze pieniądze. Nawet za PRL nie było takiej prymitywnej agresji rządzących. Dziennik i TVP Info należy jak najszybciej zamknąć. Przez 15 minut nie było żadnej informacji z Polski czy świata - tylko atak na opozycję.
odpowiedź
User
bison616
Nawet za PRL nie było takiej prymitywnej agresji rządzących.
Jak juz widzę tego typu porównanie to wiem, że mam poczynienia z zacietrzewioną ameba odklejoną od rzeczywistości i faktów historycznych. Tu jest koniec dyskusji bo nie ma pogadasz z zerem.
odpowiedź
User
Jamek
Niech zabierają TVP propagandą i tak nie ogląda
odpowiedź