SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał TVP tymczasowo w jakości SD. „Prace serwisowe”

Stacja TVP3 Warszawa w aplikacjach TVP GO i TVP VOD nie jest na razie dostępna w wysokiej rozdzielczości (HD), tylko w standardowej (SD). Centrum Informacji Telewizji Polskiej zapewnia Wirtualnemedia.pl, że utrudnienie ma charakter tymczasowy.

Kanał TVP3 WarszawaArticle

TVP3 Warszawa HD rozpoczął nadawanie w wysokiej rozdzielczości w lutym 2022 roku. Trafił wówczas na multipleks eksperymentalny naziemnej telewizji cyfrowej (obecnie MUX-6), gdzie zastąpił TVP Polonia. Nadawca publiczny udostępnił też sygnał stacji w wysokiej rozdzielczości zainteresowanym sieciom kablowych. Do oferty wprowadziły ją m.in. UPC Polska, Toya i T-Mobile. Emisja naziemna stacji nie trwała długo, bo już w październiku 2022 roku została zastąpiona przez ruszający wówczas kanał TVP Nauka.

Emisja w HD powróci

Choć TVP3 Warszawa HD nie powróci na razie do naziemnej telewizji cyfrowej, to kanał można było oglądać na urządzeniach mobilnych i przez HbbTV za pośrednictwem aplikacji TVP GO. W czerwcu kanały linearne nadawcy publicznego trafiły także do aplikacji TVP VOD, która poza smartfonami, HbbTV, jest też dostępna na telewizorach Smart TV i komputerach z poziomu przeglądarki internetowej.

W ostatnim czasie zawieszono jednak emisję w HD. Stacja jest w obu aplikacjach dostępna tylko w jakości SD. - Tymczasowe przełączenie TVP3 Warszawa na jakość SD nastąpiło w związku z pracami serwisowymi przy systemie rejestracji kanałów, niebawem kanał zostanie przywrócony do jakości HD - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Wszystkie naziemne kanały TVP będą w jakości HD

Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do końca 2023 roku naziemny MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) musi zmienić standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Wówczas drogą naziemną wszystkie wersje TVP3 zostaną zaoferowane w wysokiej rozdzielczości. Niektóre, na przykład TVP3 Poznań, planowały migrację do HD już wiosną zeszłego roku. Z powodu przesunięcia daty zmiany standardu trzeciego multipleksu, zawieszono te plany.

Po przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC także kanał TVP Historia będzie dostępny drogą naziemną w wysokiej rozdzielczości. W ostatnich miesiącach Telewizja Polska zaoferowała wersję HD historycznej stacji operatorom kablowym. Mają one również możliwość wprowadzenia do oferty wersji HD kanałów TVP Seriale i TVP Rozrywka.

W przekazie satelitarnym w jakości HD są dostępne: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP HD oraz TVP Kultura. W jakości SD nadają natomiast: TVP3 Warszawa, TVP ABC, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Historia. Wynika to z ograniczonego miejsca na transponderach platform cyfrowych Canal+ i Polsat Box. Wszystkie stacje wchodzące w skład naziemnego MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP ABC, Alfa TVP, Belsat) można oglądać w jakości HD. 

Dołącz do dyskusji: Kanał TVP tymczasowo w jakości SD. „Prace serwisowe”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Www
Nikt nie ogląda tego g..a to i nikt nie zauważy różnicy
odpowiedź
User
Brumak
Nie oglądam TVP.. ..same o kłamstwo robili
odpowiedź
User
Real
Przecież nic nie stało na przeszkodzie aby zaoferować wszystkie wersje TVP3 już wcześniej. Jest TVP VOD, TVP Stream, HbbTV czy lokalne kablówki w regionach (które i tak korzystają z dosyłów światłowodowych)
odpowiedź