SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

News24 już nadaje, umowy ma z 50 kablówkami. „Ogromna ulga, było mnóstwo zmiennych”

We wtorek od godz. 7:00 zaczął nadawanie kanał informacyjny News24 należący do spółki Astro. Widzów przywitali prowadzący poranne pasmo Magdalena Rataj i Jacek Zimnik. Dostęp do nowego kanału mogą na razie uzyskać operatorzy telewizji kablowych. - Mamy już podpisanych kilkadziesiąt takich umów, z mniejszymi telewizjami. Od nich zależy, kiedy znajdziemy się w ofercie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Ryszard Krajewski, prezes nadawcy. Od piątku kanał nadawał testowo na Facebooku.

Article

News24 technicznie ruszył na początku lutego br. Technicznie - bo żeby pojawił się w kablówkach, trzeba podpisać umowy z każdą z nich. - Mam teraz przed sobą na stole blisko sto dogadanych umów z małymi kablówkami, ale żadnej jeszcze nie podpisuję - mówił nam kilka tygodni temu Ryszard Krajewski, prezes spółki Astro, która jest nadawcą stacji. Teraz wreszcie podpisywane są coraz nowe umowy, stacja oficjalnie mówi, że ma ich ok. 50.

16 godzin, cztery pasma

Kanał już nadaje w wymiarze 16-godzinnym, a liczba umów z telewizjami kablowymi ma sukcesywnie wzrastać. Docelowo - jak ustaliliśmy - w ciągu dnia obowiązywać będą cztery pasma (częściowo już są na antenie). Pomiędzy godziną 7:00-10:00 - poranne pasmo o nazwie „Wstawaj, szkoda dnia”. Od 10:00 – 16:00 na antenie gości z kolei „Pasmo dnia” z najświeższymi informacjami, reporterskimi relacjami, komentarzami.  Od 16:00 – 19:00 widzowie oglądać mogą magazyn „Halo, tu Polska”, zaś po 19:00 - autorską audycję Marcina Antosiewicza.

- Zaczęliśmy emitować sygnał do telewizji kablowych, teraz piłka jest po ich stronie. Będą podejmowali decyzje, czy "wrzucić" nas do swojej oferty – komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Andrzej Andrysiak, redaktor naczelny News24.

 

„Szukamy narzędzi do opowiadania świata”

Koncesję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nadawanie „w sposób rozsiewczy satelitarny” kanału Next 24/7 HD Astro otrzymała w 2011 roku, jednak nie rozpoczęła nadawania w terminie, który obejmował zgodę na nadawanie (styczeń 2021). Jeszcze w maju 2020 roku poprosił o zmianę nazwy Next 24/7 HD na News 24, na co KRRiT przystała. Od tego czasu trwały przygotowania do uruchomienia kanału, który ma być z definicji telewizją informacyjną, zawierającą wiadomości z kraju i ze świata. Ale antena ma być także udostępniana samorządom.

- Nie będziemy warszawskocentryczni - obiecywał w rozmowie z nami Andrysiak. - Nie będziemy pokazywać świata z punktu widzenia Marszałkowskiej i Wiejskiej. News24 ma być kanałem skupionym na wydarzeniach, a niewarszawskocentryczność nie oznacza, że będziemy gonić za dziurami w moście w Babimoście. Szukamy takich narzędzi do opowiadania świata, by nie zdominowała nas perspektywa polityczna.

Krajewski: „Ogrom rozmaitych zmiennych”

Ryszard Krajewski, prezes spółki Astro w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówi, że czuje ogromną ulgę wynikającą z faktu, że kanał już nadaje. - Ruszyć z newsowym kanałem to nie jest prosta sprawa, istnieje cały ogrom rozmaitych zmiennych i innych historii, które mogą wpłynąć na ten start. To zupełnie inna telewizja, niż np. kanał filmowy, czy muzyczny, gdzie – mówiąc skrótem - włącza się guzik, robi się ramówkę, dodaje reklamy – i sprawa załatwiona. Stacja newsowa to ogromna, niezwykle skomplikowana machina – mówi Krajewski.

- W tej chwili jesteśmy obecni na wizji przez większą część doby. Mamy już około 100 telewizji kablowych z podpisanymi lub negocjowanymi umowami w różnych stadiach rozmów. To są małe telewizje, które gdy tylko usłyszały, że mamy powstać, zaraz przysłały nam umowy.  Sukcesywnie będziemy pojawiali się w coraz większej ilości kablówek - dodaje.

„Sygnał może trafić do ponad 200 tys. osób”

Dystrybutorem treści kanału News24 jest firma Delegata, która wcześniej wprowadzała na rynek między innymi takie polskie kanały jak: ESKA.TV, POLO.TV, Fokus.TV, Vox Music.TV, Hip Hop.TV, Nova.TV, 8TV, Metro.TV, WP.TV.

Choć prezes Krajewski mówi o 100 procedowanych umowach, w komunikacie giełdowym Astro zawiadamia, że w ramach zawartych umów dystrybucyjnych, sygnał jest przekazywany obecnie do 50 operatorów, którzy mogą dostarczyć go do ponad 200 tys. abonentów telewizyjnych.  Z kolejnymi – przyznaje Astro – prowadzone są rozmowy.

Jak uruchamiano News24

Spółka Astro nad kanałem News24 pracowała od półtora roku. Wiosną 2020 roku firma zapowiadała, że prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, a nowy kanał, emitowany także w internecie, będzie stacją informacyjną wolną od polityki.

W maju ub.r. redakcja News24 zaczęła już stałą pracę, jej celem w pierwszych miesiącach było „zgromadzenie możliwie największego archiwum z materiałami wideo, które jest niezbędne w pracy stacji informacyjnych”. Start stacji zapowiadano na początek września. W połowie września Astro tłumaczyło, że przyczyną jest to, że w KRS nadal nie zarejestrowano zmian w spółce News12.

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, w czwartek przed południem kanał News24 udostępnił swoją emisję testową na fanpage’u facebookowym. Testowa emisja News24 rozpoczęła się na fanpage’u facebookowym stacji po godz. 10. Pasmo informacyjne prowadzili kolejno: Magdalena Rataj, Jacek Zimnik i Marcin Antosiewicz. Na antenie relacjonowany był trwający od wczesnego rana atak Rosji na Ukrainę. Prowadzący podawali najnowsze informacje i łączyli się z ekspertami, m.in. Maciejem Zakrockim, który kilka dni wcześniej dołączył do zespołu. W tej chwili testowa emisja na Facebooku została zawieszona.

Kto w zespole News24?

Newsroom to ponad 30 dziennikarzy, w stacji zatrudnionych jest blisko 100 osób.Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, w nowej telewizji będzie można zobaczyć znane z innych kanałów twarze. Trzon redakcji już jest skompletowany, choć jej szefostwo wciąż szuka kolejnych pracowników i współpracowników. Wśród wydawców są między innymi Mariusz Kowalewski (wcześniej: „Rzeczpospolita”, „Superwizjer TVN”, „Gazeta Wyborcza”, TVP Info), Jan Pawlicki (TVN, TVP), Radosław Bielawski (Agora, TVN, TVP), Jolanta Erol (Polsat, TVP), Sławomir Walasek (TVN, Polsat, TVP, TTV), czy Katarzyna Kowalska (Polsat News, TVP).

Skompletowano też już z grubsza skład prezenterów. Wśród nich znaleźli się  Marcin Antosiewicz (TVP), Jacek Zimnik (Superstacja), Michał Adamiuk (Radio Zet), Daria Wąsiewska (Polsat News, Polsat Biznes), Beata Tomczyk, Anna Lerczak, czy Dominika Komarnicka. Natomiast dziennikarze i reporterzy News24 na dziś to m.in. Igor Nazaruk, Rafał Skórski, Bartłomiej Feretycki, Magdalena Sienicka, Piotr Żułnowski, Grzegorz Jakubowski, Patrycja Smolarczyk. Odpowiedzialnym  za zagranicę będzie Maciej Zakrocki (TVP, TOK FM).

Start stacji zapowiadano na początek września. W połowie września Astro tłumaczyło, że przyczyną jest to, że w KRS nadal nie zarejestrowano zmian w spółce News12.

Firma Astro, od lat produkująca teleturniej „Familiada” i nadająca kanał E-Sport TV, a od niedawna także News24, w czwartym kwartale ub.r. zanotowała spadek przychodów z 1,14 do 1,12 mln zł, a jej zysk netto poszedł w dół z 281,7 do 28,7 tys. zł. Spółka zapowiada m.in. uruchomienie serwisu internetowego News24.

Dołącz do dyskusji: News24 już nadaje, umowy ma z 50 kablówkami. „Ogromna ulga, było mnóstwo zmiennych”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jutub
Dziwna ta stacja. Bez dynamiki, bez ikry... Już Wydarzenia 24 lepsze...
42 8
odpowiedź
User
Seba
Obejrzałem kawałek i wylaczylem
34 8
odpowiedź
User
Marta
Żenada. To słowo wystarczy. Za pół roku powiedzą: papa
39 8
odpowiedź