SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

250 zł bonu na nowy telewizor? Poradnik producentów sprzętu

Zrzeszający producentów m.in. telewizorów Związek Cyfrowa Polska opublikował poradnik dotyczący dofinansowania zakupu nowego telewizora. W związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC można uzyskać na ten cel 250 zł.

Do końca czerwca br. będzie przeprowadzana w Polsce zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Na razie obejmie MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane kanały komercyjne. MUX-3 może nadawać w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku. W województwach lubuskim i dolnośląskim emisja multipleksów m.in. z TVN, Polsatem, TV Puls czy TV Trwam już jest prowadzona w nowym standardzie.

Osoby, które mają sprzęt niekompatybilny z DVB-T2/HEVC w momencie zmiany standardu tracą dostęp do wielu kanałów telewizyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że stare sprzęty posiada 1,7 mln gospodarstw domowych. To nawet 3-4 mln osób. Na nowy tuner lub telewizor można uzyskać dofinansowanie od rządu. W pierwszym przypadku to 100 zł, w drugim 250 zł. Do uzyskania specjalnego kodu wystarczy wizyta na Poczcie Polskiej lub rządowych stronach. Później bon można zrealizować w jednym ze sklepów uczestniczących w programie.

Poradnik producentów telewizorów

Producentom telewizorów, takim jak Samsung, LG, Sony, Philips czy Panasonic zależy na tym, żeby zdecydować się na wymianę takich sprzętów, a nie tylko zakup dekodera. Eksperci Cyfrowej Polski przygotowali więc dla konsumentów poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniają, jak dostosować się do odbioru nowego standardu i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie o wartości do 250 zł na zakup odbiornika telewizyjnego.

- Zdajemy sobie sprawę, że to wszystko może brzmieć skomplikowanie, szczególnie dla osób, które do tej pory nie interesowały się zbytnio elektroniką i nowoczesnymi technologiami - stwierdził Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. - Dlatego przygotowaliśmy krótki, przejrzysty poradnik, pisany prostym językiem i niewymagający posiadania wiedzy z zakresu techniki - dodał.

Eksperci Cyfrowej Polski uspokajają: nie każdy odbiorca musi dostosowywać swój odbiornik. Ci, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie. Jednak osoby posiadające starsze telewizory (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu. Jak to zrobić? Cyfrowa Polska radzi zajrzeć na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy nasz model telewizora jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania.

Czy warto kupić nowy telewizor?

- Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder – powiedział Michał Kanownik i radzi, by wcześniej dobrze przemyśleć, który typ urządzenia wybrać. – Być może to odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe. Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła – przekonywał prezes Cyfrowej Polski. Ekspert podkreśla, że decydując się jednak na zakup dekodera, musimy mieć świadomość tego, że nie pozwoli on nam na pełne wykorzystanie korzyści płynących ze zmiany sygnału nadawania. - Takie urządzenie umożliwi nam odbiór sygnału cyfrowego, ale np. nie poprawi ani jakości obrazu czy dźwięku - zauważył. W poradniku można znaleźć m.in. numery infolinii poszczególnych producentów telewizorów zrzeszonych w związku: LG, Panasonica, Samsunga, Philipsa i Sony.

Najtańsze telewizory zgodne z DVB-T2/HEVC można kupić za mniej niż 1000 zł. Nieco droższe są sprzęty ze Smart TV (na przykład Android TV) albo 4K. Większość telewizorów pozwala na korzystanie z internetowych aplikacji w ramach Smart TV. Działają też aplikacje w ramach tak zwanej telewizji hybrydowej (HbbTV). Jeśli telewizor odbiorcy naziemnego jest podłączony do internetu, to może korzystać z dodatkowych treści na żądanie od m.in. Telewizji Polskiej i Polsatu. To filmy, seriale, programy rozrywkowe czy dokumentalne. TVP oferuje też catch up TV, czyli możliwość cofnięcia danego kanału o tydzień. Większość tunerów nie obsługuje HbbTV. Zwłaszcza te najtańsze, w okolicach 100 zł. Przejście na DVB-T2/HEVC oznacza też poprawę jakości nadawanych kanałów. Osoba, która jedynie kupi tuner pracujący w DVB-T2/HEVC korzystająca ze starego telewizora nie zauważy poprawy jakości na HD lub 4K.

- Niezależnie od tego, czy wybór konsumenta padnie na dekoder czy telewizor, nowy sprzęt objęty jest rządowym dofinansowaniem. W przypadku dekoderów jest to 100 zł, zaś decydujący się na zakup odbiornika telewizyjnego mogą otrzymać bon o wartości 250 zł - podkreśla Cyfrowa Polska. Eksperci Związku odsyłają w tym przypadku na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej. Związek w swoim poradniku dla konsumentów przypomina też, że przy okazji wymiany odbiorników, starszych modeli nie należy wyrzucać do przydomowego śmietnika – zgodnie z przepisami elektrośmieci trzeba oddać do specjalnego punktu albo zamówić usługę bezpłatnego odbioru z domu. Poradnik Związku Cyfrowa Polska dostępny jest bezpłatnie na stronie organizacji.

Dołącz do dyskusji: 250 zł bonu na nowy telewizor? Poradnik producentów sprzętu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patryk vel patyk
W każdej umowie jest haczyk, drobnym drukiem nabazgrany, mówiący że każdy pelikan łyka ryby w całości, a że ryba o tym nie wie, to jej problem.
odpowiedź