SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej Polaków źle ocenia Kościół

Funkcjonowanie Kościoła rzymskokatolickiego pozytywnie ocenia 44 proc. Polaków, a przeciwnego zdania jest 45 proc. (o 3 pkt proc. więcej niż jesienią ub.r.). Negatywne opinie ma więcej osób w wieku do 35 lat, najlepiej wykształconych i z najwyższymi zarobkami.

Fot. pixabayFot. pixabay

W najnowszym sondażu CBOS oceny pozytywne (44 proc., od września spadek o 2 punkty procentowe) i negatywne (45 proc., wzrost o 3 punkty procentowe) na temat funkcjonowania Kościoła rzymskokatolickiego w zasadzie się równoważą.

Z sondażu CBOS wynika, że poza zaangażowaniem w praktyki religijne, które ze zrozumiałych względów współwystępuje z pozytywnymi ocenami Kościoła, z aprobatą o działalności tej instytucji wypowiadają się na ogół zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości i respondenci mający poglądy prawicowe. W większym stopniu niż przeciętnie są to także starsi badani (powyżej 55 lat), osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi, rolnicy, emeryci, renciści, a także respondenci uzyskujący niskie i przeciętne dochody (poniżej 2999 zł) oraz źle oceniający własną sytuację materialną.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei krytycznie o Kościele, poza niezaangażowanymi religijnie, częściej niż inni wypowiadają się wyborcy ugrupowań rządzących, zwłaszcza Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, i respondenci identyfikujący się z lewicą.

Negatywnymi ocenami wyróżniają się także badani mający mniej niż 35 lat, uczniowie i studenci, najlepiej wykształceni, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, technicy i średni personel, prywatni przedsiębiorcy i ankietowani uzyskujący najwyższe dochody (od 4000 zł wzwyż).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS przeprowadził od 7 do 17 marca br. na próbie liczącej 1089 osób metodami CAPI (60,8 proc.), CATI (24,3 proc.) i CAWI (14,9 proc.).

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków źle ocenia Kościół

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brian
Atak na kościół to ręka podniesiona na Pana Boga! Niewieżący będą się smarzyć w piekle i wtedy nikt ich nie uratuje!
odpowiedź