SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak przesunąć ratę kredytu mieszkaniowego

Irytuje Cię wciąż powtarzający się skok kursu waluty w dniu spłaty raty kredytu mieszkaniowego, a na dodatek pracodawca notorycznie spóźnia się z wynagrodzeniem i nie masz pieniędzy na ratę? Zmień datę spłaty kredytu. W wielu bankach jest to możliwe. Nie wymaga szczególnych formalności i kosztuje ok. 100-200 zł.

fot. Hossa

fot. Hossa

Wybór dnia spłaty kredytu w momencie podpisywania umowy, albo w ogóle nie przykuwa uwagi kredytobiorcy, albo jest mocno przemyślany. Ale w żadnym wypadku nie ma gwarancji, że z czasem data ta przestanie się sprawdzać. Tymczasem w siedmiu na dziewięć zapytanych przez nas banków można bez problemu zmienić termin spłaty raty. Na takich ruch zgodzą się: Getin Noble Bank, Kredyt Bank, mBank, Millennium, MultiBank, Nordea czy Raiffesen. Choć w przypadku Getinu i Raiffeisena wybierać można tylko między kilkoma dniami w miesiącu. Możliwości zmiany dnia spłaty kredytu nie dadzą natomiast Deustche Bank PBC i DnB Nord.

Jak to zrobić?

W Nordea Banku klient może dokonać zmiany terminu spłaty raty kredytu w dowolnej chwili trwania umowy kredytowej. Wystarczy, aby udał się do dowolnej placówki banku i złożył wniosek o zmianę warunków w kredycie mieszkaniowym wraz z formularzem danych osobowych. Aby skorzystać z tego rozwiązania bank nie wymaga żadnych innych dokumentów, gdyż wniosek o zmianę terminu spłaty raty podlega „uproszczonej procedurze”.

Problemów ze zmianą nie będzie też w Banku Millennium. Kredytobiorcy mają do wyboru jedną z dwóch opcji: mogą dokonać zmiany samodzielnie, korzystając z systemu bankowości online Millenet (opcja „Zmiana daty spłaty”) lub mogą zrealizować takie zlecenie w dowolnej placówce. Formularz „Wniosku o zmianę warunków umowy” można uzyskać na miejscu lub też uzyskać samodzielnie, korzystając z sekcji „Dokumenty” w „Przewodniku klienta” na stronie internetowej.

Opcja zmiany daty spłaty raty w wybranych bankach

 

Bank

T/N

Ograniczenia co do wyboru dni

W jaki sposób

Za ile

DB PBC

nie

   

DNB Nord

nie

   

Getin Noble

tak

Możliwe dni do wyboru to: 1,3,5,7,12,16, 20

aneks

200 zł plus opłata za zmianę wpisu

do hipoteki  150 zł, opłata za pełnomocnictwo do wpisu 48,64 zł, opłata za odpis zwykły

30 zł. Jeśli hipoteka ustanawiana jest na nowych zasadach po nowelizacji ustawy opłat

za zmiany nie ma.

Kredyt Bank

tak

nie ma

aneks

200 zł

mBank

tak

nie ma

aneks

100 zł

Millennium

tak

nie ma

dla umów sprzed 1 marca 2007 aneks; dla pozostałych zmiana online, lub poprzez formularz w placówce

aneks - 200 zł, online - 100 zł; formularz - 200 zł

MultiBank

tak

nie ma

aneks

50 zł

Nordea

tak

nie ma

aneks

od 50 do 500 zł - decyduje dyrektor oddziału banku

Raiffeisen

tak

Możliwe dni do wyboru to: 6, 12, 18, 24

aneks

200 zł

Źródło: banki, Open Finance.

I kiedy?

Konieczny do podpisania przy zmianie dnia spłaty raty aneks, to zazwyczaj koszt około 200 zł. Wydać nie wydać? Oczywiście wcześniej trzeba rozważyć za i przeciw.

Jeśli wydaje się nam, że w dniu kiedy spłacamy ratę walutowego kredytu mieszkaniowego regularnie jej kurs idzie o kilka groszy w górę, to z pewnością warto przenieść się na inną datę. Weźmy przykład trzydziestoletniego kredytu we franku szwajcarskim w wysokości 300 tys. zł, zaciągniętego trzy lata temu przy kursie 2,3 zł, czyli w wysokości 130 435 CHF. Dziś przy kursie franka na poziomie 3,06 zł rata wyniesie ok. 1400 zł, ale jeśli bank sprzeda klientowi franka po 3,10 zł, to rata wzrośnie do 1418 zł. W takiej sytuacji koszt aneksu zwróciłby się po roku.

Na pewno warto też dzięki zmianie terminu raty uniknąć kłopotów jakie rodzi nieregularne przelewanie wynagrodzenia przez pracodawcę. Wiele osób wyznacza sobie termin spłaty raty tuż po dniu wypłaty. Często jednak pracodawcy spóźniają się z przekazywaniem pieniędzy i wtedy może pojawić się problem. Pieniędzy z poprzedniego wynagrodzenia zostało za mało aby opłacić kolejną ratę, a nowej pensji nie ma. Zmiana daty terminu spłaty kredytu może w takich warunkach oszczędzić stresu związanego z całą sytuacją.


Halina Kochalska, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak przesunąć ratę kredytu mieszkaniowego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sxdrtgs
zobacz także tu:

http://kredytu.blogspot.com
odpowiedź