SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vectra podzieli sieć kablową Multimedia Polska

Grupa Vectra przygotowuje się do podziału przejętej trzy lata temu sieci kablowej Multimedia Polska.  Z tej drugiej firmy zostanie wydzielona działalność abonencka i trafi bezpośrednio do Vectry. Pozostała część ma stanowić operatora infrastruktury. Wniosek o podział spółki ma trafić do sądu rejonowego 1 grudnia 2023 roku.

Uchwały w sprawie podziału Multimedia Polska przyjęły pod koniec września zarząd i rada nadzorcza Vectry, która w lutym 2020 roku sfinalizowała przejęcie tego operatora. Wartość działalności abonenckiej została wyceniona na blisko 59,9 mln zł.

Z planu podziału, że z Multimedia Polska wyodrębnione zostaną zasoby ludzkie (osoby zajmujące się obsługą klienta, marketingiem, zarządzeniem magazynami i logistyką urządzeń abonenckich). Przeniesieni zostaną też abonenci, ich umowy, a także treści, czyli oferowane kanały telewizyjne, produkcje wideo na żądanie. Vectra pozyska dekodery i routery, wykorzystywane przez klientów Multimedia Polska.

„Obecne oferty i marka bez zmian”

Po reorganizacji wszelkie usługi telekomunikacyjne i telewizyjne będą świadczone przez spółkę Vectra. Nie oznacza to jednak rewolucji dla klientów korzystających z usług Multimedia Polska.  Już od dawna nowym abonentom Multimedia Polska są proponowane pakiety Vectry.

- Ogłoszony plan to kolejny krok realizowany w ramach podziału organizacyjno-prawnego Grupy na dwa obszary: operatora infrastruktury i dostawcę usług. Zmiany te mają na celu wykorzystanie w pełni jej możliwości rozwoju i nie mają wpływu na abonentów Multimedia - zarówno obecne oferty, jak i marka pozostają bez zmian - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry. Operator chce, żeby w zasięgu jego sieci światłowodowej do 2027 roku było 10 mln gospodarstw domowych.

Do częściowego podziału Multimedia Polska już doszło w związku z decyzją prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Godząc się na przejęcie firmy przez Vectrę, nakazał sprzedaż sieci w: Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie.Sieci w siedmiu z tych miejscowości zostały wydzielone do dwóch firm: Multimedia Capital One (należą do niej sieci w Olsztynie, Ostródzie, Łowiczu, Kwidzyniu i Stargardzie) oraz Multimedia Capital Two (w Pruszczu Gdańskim i Pogórzu).

Spółkę Multimedia Capital Two sprzedano TK Chopin z Wejherowa za 10,65 mln zł. W grudniu prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie ukarania Vectry za to, że sprzedała sieć nie we wszystkich miastach, w których powinna.

Inni operatorzy także wydzielają światłowody

Vectra nie jest jedynym operatorem, który rozdziela działalność abonencką od dostarczania infrastruktury. W kwietniu informowaliśmy, że operator sieci Play sfinalizował sprzedaż połowy udziałów spółki, do której wniósł sieć światłowodową UPC Polska. Zainkasował za nie 1,77 mld zł. Nabywcą 50 proc. udziałów spółki Polski Światłowód Otwarty stał się wówczas francuski fundusz private equity InfraVia Capital Partners.

W lipcu 2021 roku nastąpił podział wielkopolskiej spółki Inea na dwie spółki: operatora otwartych sieci światłowodowych – Fiberhost oraz niezależnego dostawcę usług – Inea. Fiberhost świadczy usługi dla lokalnych i ogólnopolskich dostawców telekomunikacyjnych, także konkurencyjnych wobec sieci kablowej Inea.

Dołącz do dyskusji: Vectra podzieli sieć kablową Multimedia Polska

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzegorz
Błagam! Kwidzyn - w Kwidzynie - NIE W KWIDZYNIU!
odpowiedź
User
George
Prawidłowo mówi się w Kwidzynie!
odpowiedź
User
abc
Robią to samo co Orange. Po podziale będzie można doliczyć opłatę za "korzystanie z infrastruktury innego operatora".

Janusze biznesu...
odpowiedź