SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

23 proc. Polaków wynajmuje auto, by załatwić codzienne sprawy np. zakupy

Co piąty zmotoryzowany Polak wynajmował samochód do celów prywatnych, najczęściej na zagraniczny urlop lub przy przeprowadzce - wynika z badania „Czas wynajmu aut”. Dodano, że 23 proc. pytanych wynajmuje auto, by załatwić codzienne sprawy, np. zakupy czy wizytę u lekarza.

fot. Marcin Szumichorafot. Marcin Szumichora

Jak wynika z badania, wśród respondentów, którym zdarzyło się wynajmować auto, znalazło się najwięcej kierowców z dochodami od 7000 zł w górę (39 proc.).

Jaki cel wynajęcia auta

W badaniu Santander Consumer Multirent „Czas wynajmu aut” podano, że 22 proc. zmotoryzowanych Polaków wynajmowało samochód do celów prywatnych. W tej grupie znalazło się najwięcej 30-39 i 40-49 latków (kolejno 30 i 27 proc.) oraz osób z wykształceniem wyższym (33 proc.).

Jak zaznaczył Paweł Dymowski z Santander Consumer Multirent, polscy kierowcy najczęściej korzystali z tradycyjnej wypożyczalni samochodów Rent a Car (72 proc. wskazań). "Taka forma wynajmu jest najbardziej popularna wśród badanych po 50. i 60. roku życia (kolejno 83 i 77 proc. wynajmujących auto)" – wyjaśnił komentując wyniki badania.

Dodał, że na drugim miejscu znalazł się system car-sharing (18 proc.), który najczęściej wybierali kierowcy w wieku 18-29 lat (35 proc.), a na trzecim firma leasingowa oferująca wynajem długoterminowy (14 proc.). "Wybierały ją głównie osoby po 60. i 50. roku życia (kolejno 26 i 20 proc.). Tylko 3 proc. ankietowanych wynajmujących samochód wskazało platformę oferującą auta na abonament" - dodał ekspert.

Według badania polscy kierowcy najczęściej decydowali się na wynajem auta, by wyjechać na zagraniczny urlop (37 proc. w grupie wynajmujących auto) i/lub przy przeprowadzce (32 proc.). Z pierwszej opcji najczęściej korzystały osoby zarabiające od 7000 zł w górę (56 proc.) i mieszkańcy metropolii (49 proc.). Natomiast z drugiej ankietowani mieszkający na wsi (40 proc.) i z dochodem między 2000 a 2999 zł (82 proc.). Z kolei co czwarty kierowca (27 proc.) wynajmujący auto sięgał po tę usługę przy okazji wyjazdu urlopowego w kraju, z czego najczęściej 18-29 latkowie (50 proc.) i zarabiający od 4000 zł w górę.

Natomiast 23 proc. wynajmujących auto korzystało z tej możliwości do załatwiania codziennych spraw np. przy okazji zakupów czy wizyty u lekarza. W tej grupie dominują kobiety (28 proc. w porównaniu do 19 proc. mężczyzn) oraz mieszkańcy średnich miast do 250 tys. osób (40 proc.). Z kolei na wizytę prywatną lub zawodową w obcym mieście wskazało 22 proc. respondentów. Najczęściej w takiej sytuacji z auta na wynajem korzystali 18-29 latkowie (50 proc.) oraz mężczyźni (29 proc. wobec 14 proc. kobiet).

Dymowski zwrócił uwagę, że 16 proc. kierowców, którzy wynajmowali samochód, korzysta z takiej możliwości na co dzień, traktując ją jako alternatywę dla własnego pojazdu lub poruszania się taksówkami czy komunikacją miejską. Wskazał, że najczęściej to mężczyźni (21 proc.) w porównaniu do 11 proc. kobiet; mieszkańcy średnich miast (28 proc.) oraz zarabiający od 5000 do 6999 zł (29 proc.).

Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) 30 marca – 3 kwietnia br. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 Polaków posiadających prawo jazdy.

Dołącz do dyskusji: 23 proc. Polaków wynajmuje auto, by załatwić codzienne sprawy np. zakupy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DW
Co to za bzdury? Nie znam nikogo kto wynająłby auto a znajomych mam sporo. Gdzie te 23%?
odpowiedź
User
Jan
To bedzie przyklad na studiach jak nie robic zle badan marektingowych. Wiekszych glupot nie przeczytacie. #januszebadan
odpowiedź