SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak zarejestrować kartę pre-paid? Od poniedziałku nowe karty pre-paid muszą być rejestrowane

W poniedziałek wchodzą w życie przepisy o obowiązku rejestracji nowych kart pre-paid. Użytkownik będzie musiał podać swoje dane osobowe. Od lutego przyszłego roku wszystkie niezarejestrowane pre-paidy zostaną wyłączone.

Article

Obowiązek zbierania danych osobowych od klientów kupujących karty pre-paid został wprowadzony przez tzw. ustawę antyterrorystyczną, która zaczęła obowiązywać z początkiem lipca br.

Zgodnie z przepisami ustawy od poniedziałku każdy użytkownik kupujący nową kartę pre-paid musi ją zarejestrować u operatora podając imię i nazwisko oraz numer Pesel lub numer i serię dokumentu tożsamości. W przeciwnym wypadku karta po kupieniu nie będzie działać.

Firma kupując kartę pre-paid jest zobowiązania do podania jednego z numerów ewidencyjnych - Regonu, NIP-u lub KRS-u bądź numeru ewidencji działalności gospodarczej. Sprzedaż pre-paida może nastąpić wyłącznie po pozytywnym zweryfikowaniu danych podanych przez użytkownika.

Oprócz konieczności rejestrowania nowych pre-paidów ustawa przewiduje też, że do 1 lutego 2017 r. wszystkie niezarejestrowane karty działające już na rynku zostaną wyłączone i nie będzie można z nich korzystać, a środki zgromadzone na karcie przepadną.

Aby zapobiec zjawisku masowego blokowania pre-paidów, najwięksi operatorzy telekomunikacyjni od pewnego czasu prowadzą akcje informacyjne, zachęcają też do rejestracji pre-paidów promocjami (tak robią m.in. sieci Play oraz Orange Polska).

Wprowadzenie obowiązkowej rejestracji kart pre-paid w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl krytykowali eksperci uznając ją za nieskuteczną w walce z przestępczością, a także generującą zbyt wysokie i zbędne koszty.

Jak zarejestrować kartę pre-paid?
Z nowych przepisów wynika, że od 25 lipca br. najlepiej będzie kupować nową kartę pre-paid w salonach konkretnego operatora. Idąc do salonu użytkownik powinien mieć dowód osobisty. Na miejscu po zakupie od razu zostanie dokonana rejestracja nowej karty SIM.

Użytkownik będzie musiał wypełnić stosowny formularz podając imię, nazwisko, numer Pesel bądź numer dowodu osobistego oraz rejestrowany numer, a prawdziwość danych poświadczyć własnym podpisem.

Na miejscu pracownik operatora zweryfikuje poprawność danych właściciela karty, wprowadzi do systemu jej numer seryjny i dokona rejestracji pre-paida.

Podobna droga obowiązuje w wypadku zarejestrowania już posiadanej karty pre-paid. Użytkownik chcący dokonać rejestracji powinien jednak zabrać do salonu nie tylko dokument tożsamości, ale także kartę w celu wprowadzenia jej numeru do systemu.

Nieco więcej danych jest wymaganych do rejestracji pre-paidów kupowanych przez firmy. W tym wypadku osoba reprezentująca firmę musi zabrać do salonu oprócz dowodu osobistego dokumenty firmy (dokumenty potwierdzające nadanie NIP i Regon, zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub KRS).

W formularzu firmy podają numer telefonu, numer karty SIM, numer NIP, numer identyfikacyjny Regon, nazwę firmy, dane reprezentanta (imię i nazwisko oraz numer Pesel) oraz adres firmy (miejscowość, ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak zarejestrować kartę pre-paid? Od poniedziałku nowe karty pre-paid muszą być rejestrowane

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joon
Inwigilacja jak nic. Może jeszcze kamery w domach, by móc kontrolować nasze zachowania :/
21 10
odpowiedź
User
Zaraz, zaraz
Przepraszam bardzo. W którym dokładnie punkcie ustawy antyterrorystycznej jest zapis o tym, że środki zgromadzone na karcie mają przepadać w momencie jej zablokowania??? Konia z rzędem temu, kto znajdzie w niej taki zapis.
18 8
odpowiedź
User
Monk
W Niemczech to już dawno jest Np...
8 15
odpowiedź
User
sg
W Niemczech to już dawno jest Np...


I co? Uchroniło Niemców przed terroryzmem?
21 8
odpowiedź
User
ani grosza
"niezarejestrowane karty działające już na rynku zostaną wyłączone i nie będzie można z nich korzystać, a środki zgromadzone na karcie przepadną."
Niestety to jest kolejny bubel o znamionach kradzieży - gdyby dzieciaczki z piaskownicy uważający się w swoim mniemaniu za prawników tworzyły sensowne prawo to zdanie powinno brzmieć "zostaną wyłączone, a środki zgromadzone oddane w przypadku odmowy zarejestrowania".
Sorry, ale to jest usankcjonowanie kradzieży czyiś środków na jakimś koncie - likwidując konto w banku najpierw trzeba je wyzerować i tutaj powinno być tak samo.
15 8
odpowiedź