SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

27 listopada ruszają dopłaty do aut elektrycznych i na wodór. Jakie warunki?

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania i rozliczania wsparcia zakupu przez osoby fizyczne nowych samochodów elektrycznych oraz napędzanych wodorem.

Rozporządzenie określa zasady i warunki udzielania wsparcia na zakup nowych pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem przez osoby fizyczne oraz warunków rozliczania tego wsparcia w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 27 listopada br. Pierwszy nabór ma zostać uruchomiony w grudniu br.

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30% ceny zakupu, przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37,5 tys. zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem - 90 tys. zł. Dofinansowaniem będzie mógł być objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego - 300 tys. zł.

W tym miejscu należy podkreślić, że obecnie na polskim rynku dostępnych jest tylko kilka samochodów elektrycznych spełniających warunek ceny do 125 tys. zł, m.in. Skoda CitiGOe, Volkswagen e-Up, Opel Corsa-e i Peugeot e-208. Z kolei samochodów na wodór w Polsce żaden z dealerów nie ma w ofercie.

Ponadto z treści rozporządzenia wynika, że aby otrzymać dotację, należy zobowiązać się do niezbywania zakupionego pojazdu przez co najmniej 2 lata od dnia jego zakupu, a także ubezpieczenia go od uszkodzeń, zniszczeń oraz utraty na skutek zderzeń, kolizji, zdarzeń losowych, uszkodzeń przez osoby trzecie oraz kradzieży.

Procedurę udzielania wsparcia prezentuje poniższy schemat:

Dołącz do dyskusji: 27 listopada ruszają dopłaty do aut elektrycznych i na wodór. Jakie warunki?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl