SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zakopane przyznaje, ile wykłada na „Sylwestra Marzeń”. „Milion złotych rocznie”

W trakcie sześciu lat współpracy Zakopanego z Telewizją Polską, miasto wydało na organizację „Sylwestra Marzeń” w sumie 4 mln zł - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W tym roku jednak nie wyda ani złotówki, podobnie jak w roku 2020 i 2021. - Zakopane jest zadowolone z rozmów z Telewizją Polską dotyczących organizacji imprezy - deklaruje w rozmowie z nami Anna Karpiel-Semberecka, szefowa wydziału kultury fizycznej i komunikacji zakopiańskiego ratusza. 

Zakopane przygotowuje „Sylwestra Marzeń” wraz z Telewizją Polską od 2016 roku, z jedną przerwą: w roku 2020, gdy na świecie szalała pandemia koronawirusa. Jakie są koszty przygotowywania tej imprezy? Zazwyczaj są one objęte tajemnicą, chociaż media spekulują, że koszt „Sylwestra Marzeń” sięgać może nawet trzech mln zł. Jaki jest udział miasta, a jaki publicznego nadawcy?

Wkład miasta: 1 mln zł rocznie

Telewizja Polska konsekwentnie odmawia podania kwot, jakie wykłada na organizację imprezy. Poprosiliśmy więc o takie zestawienie Zakopane. Z danych, jakie otrzymaliśmy wynika, że w latach 2016 – 2019 wkład finansowy w organizację „Sylwestra Marzeń z Dwójką" ze strony samorządu wynosił 1 mln zł (rocznie). W 2020 r. ze względu na trwającą pandemię wydarzenie nie odbyło się. - Natomiast w 2021 r. Miasto Zakopane nie miało wkładu finansowego w organizację Sylwestra. Została natomiast zawarta z Telewizją Polską umowa dotycząca świadczeń promocyjnych na rzecz Miasta Zakopane na kwotę 300 tys. zł – informuje portal Wirtualnemedia.pl Anna Karpiel-Semberecka, szefowa wydziału kultury fizycznej i komunikacji zakopiańskiego ratusza.

Także w 2022 roku miasto nie będzie partycypowało finansowo w kosztach „Sylwestra Marzeń”, natomiast udostępni nadawcy infrastrukturę i zaplecze administracyjne – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Zakopane jest zadowolone z rozmów z Telewizją Polską, dotyczących organizacji zbliżającej się wspaniałej imprezy, jaką jest "Sylwester Marzeń z Dwójką", a także szerszej współpracy, w ramach której przez cały rok Zakopane gości w wielu programach przekazujących informacje o naszych największych wydarzeniach. Jest to dla nas bardzo cenny walor informacyjny i promocyjny. Ze strony Miasta wkładem w organizację Sylwestra Marzeń z Dwójką jest udostępnienie majątku i terenów gminnych, m.in. Równi Krupowej – potwierdza w oficjalnym stanowisku ratusza Anna Karpiel-Sembrecka.

Samorząd użyczy więc bezpłatnie miejsce na imprezę, czyli Rówień Krupową. Ale weźmie także na siebie np. sprzątanie całego tego terenu (łącznie z przyległościami) i samego miasta po hucznej imprezie. Wartość tegorocznej niefinansowej partycypacji Zakopanego w kosztach sylwestra, jak mówią osoby z managementu TVP, ma przewyższać dotychczasowy udział finansowy samorządu. Ile ta impreza będzie kosztowała całościowo - tego jeszcze nie wiadomo, w tej chwili trwa sumowanie kosztów i całościowe budżetowanie.

Marina Łuczenko-Szczęsna zamiast Maryli Rodowicz

Z informacji, do jakich dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że na tegorocznym „Sylwestrze Marzeń” nie zobaczymy ani nie usłyszymy Maryli Rodowicz. Będą za to prawie na pewno: Golec uOrkiestra, Sara James i Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. Do zabawy przygrywać ma także Staszek Karpiel-Bułecka, Boysi i Sławomir z Kajrą.

Jedną z gwiazd, jakie mają się pojawić na scenie, będzie też Marina Łuczenko-Szczęsna, która wyznała to podczas wizyty w „Pytaniu na śniadanie”. - Cieszę się, że tam będę. Po 12 latach wracam i będę miała przyjemność zaśpiewać w Sylwestra. Strasznie się cieszę i jestem podekscytowana! – powiedziała piosenkarka.
 

 

Zakopane i TVP wspólnie od 2016 r.

Koncerty sylwestrowe Telewizji Polskiej od końca 2016 roku rokrocznie są organizowane w Zakopanem. Wyjątkiem był sylwester z 2020 na 2021 roku, kiedy w związku z obostrzeniami epidemicznymi impreza odbyła się w Ostródzie, a na widowni bawili się tancerze. Najważniejsza jest jednak oglądalność: od pięciu lat „Sylwester Marzeń” w TVP2 osiąga dużo wyższą oglądalność niż konkurencyjne koncerty Polsatu (od sylwestra 2018/19 odbywają się na Stadionie Śląskim w Chorzowie) oraz TVN (w Warszawie, od wybuchu epidemii nie są organizowane).

Średnia widownia pokazanego na przełomie roku w TVP2 i TVP Polonia „Sylwestra Marzeń” wyniosła 4,9 mln widzów, a „Sylwestrową Moc Przebojów” na antenie Polsatu, Polsatu News i Polsatu 2 śledziło 3,01 mln widzów. W kulminacyjnych godzinach, czyli między godz. 23.55 w sylwestra a 0.03 w Nowy Rok najwięcej widzów miała impreza sylwestrowa Telewizji Polskiej, którą na antenie Dwójki oglądało średnio 5,45 mln osób - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl. 104 tys. widzów oglądało „Sylwester Marzeń” na antenie TVP Polonia. Łączna widownia Dwójki i TVP Polonia wyniosła 5,55 mln widzów.

Dołącz do dyskusji: Zakopane przyznaje, ile wykłada na „Sylwestra Marzeń”. „Milion złotych rocznie”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
TVP pewnie ze swojej strony z 15 mlnchociaż pewnie udają że to sponsorzy w znacznej mierze czyli spółki Skarbu Państwa plus pojedynczy podmiot prywatny na mniejszych pieniądzach aby obraz się spinał. Na końcu więc i tak zapłaci podatnik w podatku lub innej maści benzynie czy gazie
odpowiedź
User
Seba
Ponoć prowadzić ma Szpaku. Następnego dnia też wiadomości
odpowiedź
User
Borman
Kura i Kurą będą?
odpowiedź