SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe odbiorniki telewizyjne ma 15,1 proc. posiadaczy telewizorów

Tylko 4 proc. Polaków nie posiada dostępu do telewizora do oglądania telewizji, a ponad połowa Polaków (55,4 proc.) ma w swoich gospodarstwach domowych dostęp do odbiornika Smart TV – wynika z Badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów.

Wśród osób posiadających telewizor 15,1 proc. dysponuje nowym odbiornikiem - do roku. 47,1 proc. ma telewizor w wieku od dwóch do czterech lat, a 46 proc – od 5 do 10 lat. Starszy sprzęt - ponad dziesięcioletni - ma 8,6 proc. osób posiadających telewizor.

Najwięcej posiadaczy telewizorów (37,8 proc.) dysponuje odbiornikiem Full HD; 25,9 proc. –  HD lub HD Ready. Telewizor pozwalający na oglądanie treści w 4K ma 25,2 proc., a w 8K – 1,2 proc. posiadających odbiornik telewizyjny.

Najbardziej popularne są telewizory wielkości od 40 do 49 cali – 45,6 proc. posiadaczy telewizorów ma odbiornik tej wielkości; 32,4 proc. właścicieli telewizorów ma urządzenia wielkości od 50 do59 cali, a 26,1 proc. od 32 do 39 cali.  Odbiorniki najmniejsze (poniżej 32 cali) oraz największe (powyżej 80 cali) posiada w sumie niecałe 6 proc. Polaków.

Ogółem 95,6 proc. Polaków posiada dostęp do telewizora z podłączonym sygnałem telewizyjnym. 71,8 proc. badanych ma w domu dostęp do jednego telewizora, a 23,8 proc – do dwóch lub więcej. Więcej niż jeden telewizor posiadają w domu częściej mieszkańcy wsi (31,7 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (27,7 proc.), a także osoby z gospodarstw 4-osobowych i większych (39,2 proc.).

Odbiorniki typu Smart TV posiada w domu 55,4 proc. Polaków. Istotnie częściej telewizory Smart posiadają osoby z wyższym wykształceniem - 68,7 proc., a także osoby z dużych gospodarstw domowych – 4-osobowych i większych – 65,9 proc.

„Koniec roku to okres wzmożonych zakupów. Black Friday i wyprzedaże skłaniają do inwestowania w nowy sprzęt, w tym w telewizory. Zeszłoroczne wyniki Badania Założycielskiego, kiedy to weryfikowaliśmy wyposażenie telewizyjne pod względem gotowości do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVBT2/HEVC, pokazały około 500 000 przyrost nowych telewizorów. W KIM będziemy przyglądać się temu, jak wygląda wyposażenie gospodarstw domowych pod koniec roku i w pierwszym kwartale 2023, a także weryfikować je ze współpracującymi z nami interesariuszami, tak aby wracać z pełną i kompleksową informacją” – komentuje Maja Kurzelewska, dyrektor Departamentu Badań i Analiz.

Badanie Założycielskie realizowane przez Krajowy Instytut Mediów jest podstawowym badaniem populacyjnym dot. konsumentów mediów elektronicznych w Polsce. Od stycznia do czerwca objęło ono ogólnopolską losową próbę 8 474 gospodarstw domowych i 19 611 osób w wieku 4 lata i więcej. Zebrane dane są reprezentatywne dla wszystkich gospodarstw w Polsce i osób w wieku powyżej 4 lat.

Badanie realizowane jest na ogólnopolskiej próbie adresowej wylosowanej z operatu TERYT Głównego Urzędu Statystycznego.

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Formalnie zaczął działać w marcu ub.r. Przez ponad rok monitorował poziom gotowości Polaków na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Niedawno KIM donosił, że Polki czytają książki częściej niż Polacy.

Dołącz do dyskusji: Nowe odbiorniki telewizyjne ma 15,1 proc. posiadaczy telewizorów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PodejrzanyTyp
Aż 4% to bardzo dobry wynik, myślałem że mniej.
Moja teściowa, do tej pory pojąć nie może dlaczego TV nie posiadamy.
0 0
odpowiedź
User
TxT
Z tym Smart TV (55,4 proc.) podchodziłbym ze sporą rezerwą. Niestety funkcje smart bardzo szybko się starzeją i już kilkuletni telewizor potrafi być "niewspierany" (aplikacje przestają działać, nowe wersje są już niedostępne/niekompatybilne, producenci nie chcą zapewniać dalszego wsparcia/aktualizacji). Do tego dochodzi ryzyko bezpieczeństwa z podłączaniem do sieci odbiorników, które są już niewspierane i zawierają niezałatane znane podatności np. systemu Android. Pamiętajmy, że nowoczesne telewizory mają często wbudowane czułe mikrofony, niektóre kamerki... a że taki smarttv to w zasadzie komputer, to może też być wykorzystany jako furtka do ataku na inne urządzenia w naszej sieci LAN. W 2022 roku większość telewizorów smart tv dalej nie wspiera też nowoczesnego szyfrowania WPA3 dla WiFi.
0 0
odpowiedź