SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jan Dworak chce od rządu więcej szczegółów o inwigilacji dziennikarzy

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, zwrócił się do premier Beaty Szydło z prośbą o bliższe informacje na temat inwigilacji dziennikarzy w latach 2007-2015.

Jan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub Kamiński Article

KRRiT kolejny raz zajmuje się tematem inwigilacji dziennikarzy w latach 2007-2015. Już w piśmie z 9 czerwca Jan Dworak poprosił o przedstawienie informacji, które były podstawą wystąpienia sejmowego Mariusza Kamińskiego, koordynatora do spraw służb specjalnych, dotyczącego podsłuchiwania w latach 2007-2015 pięćdziesięciu dwóch dziennikarzy.

Krajowa Rada przypomina, że już wielokrotnie krytycznie odnosiła się do przypadków naruszania podstawowych demokratycznych wartości, jakimi są wolność słowa i swoboda wypowiedzi np. w związku z zatrzymaniem dziennikarzy 20 listopada 2014 roku w  siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.

W maju br. podczas debaty sejmowej Mariusz Kamiński poinformował, że inwigilacja dziennikarzy polegała między innymi na bilingowaniu telefonów, sporządzaniu analiz dotyczących osób, z jakimi kontaktowali się telefonicznie ci dziennikarze, a także ustalaniu ich danych adresowych i zbieraniu informacji o ich sytuacji rodzinnej. Wobec niektórych dziennikarzy zastosowano działania operacyjne, a także podsłuch telefoniczny.

2 czerwca zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wydał oświadczenie, w którym domaga się powołania parlamentarnej komisji śledczej oraz ukarania osób odpowiedzialnych za łamanie prawa przy inwigilowaniu dziennikarzy.

W odpowiedzi na pismo Jana Dworaka Mariusz Kamiński nadesłał tekst wystąpienia sejmowego wraz z  listą nazwisk dziennikarzy objętych działaniami służb. Minister poinformował również, że śledztwo w związku ze złożonym doniesieniem o możliwości popełnienia przestępstwa  będzie prowadzić Prokuratura Regionalna w Krakowie.

4 lipca Jan Dworak zwrócił się ponownie do premier Beaty Szydło z prośbą o przesłanie bliższych informacji. W piśmie zwrócił uwagę na kwestie uprawnień służb w zakresie inwigilacji dziennikarzy w kontekście niedawno uchwalonej ustawy o działaniach antyterrorystycznych, która daje im szersze niż poprzednio możliwości kontroli obywateli, także dziennikarzy. Przewodniczący KRRiT zwrócił się o przekazanie wniosków, jakie organy rządowe wyciągnęły z sytuacji, która została opisana w wystąpieniu ministra Mariusza Kamińskiego, w szczególności chodzi o zasady kontroli działań służb specjalnych wobec przedstawicieli mediów oraz o wdrożenie stosownych procedur gwarantujących dziennikarzom wolność słowa i szeroko rozumiane bezpieczeństwo pracy.

O wymianie korespondencji KRRiT poinformowała Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak chce od rządu więcej szczegółów o inwigilacji dziennikarzy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janusz cebulak
Jan "ATM Rozrywka" Dworak zażądał twardych dowodów. Parodia rzeczywistości.
Swoją drogą, czy on wie jak bardzo bezcelowe działania właśnie podejmuje? Choćby nie wiem co teraz wysyłał to odpowiedzi nie dostanie bo już niedługo go ta krwiożercza #dobrazmiana strąci z tronu. I co mu pozostanie? Będzie sobie na marsze KOD-u chodził i krzyczał o wolnych mediach? Autorytet się znalazł. Największy hamujący zmiany w telewizji naziemnej. Skompromitowany beton ustawiający swoich kolesi jak chcieli. Ktokolwiek przyjdzie na jego miejsce (nawet jakiś oszołom ze środowiska wiadomo jakiego dyrektora) będzie lepiej nadawał się na to stanowisko.
24 21
odpowiedź
User
aneta
a co ma dworak do tego , jest skompromitowany ! wstyd że w jakiejś tam radzie jest tak nieuczciwy człowiek kasa misiu kasa
21 9
odpowiedź
User
KRIS
Już widzę jak informują
15 8
odpowiedź