SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Dworak: Na naciski Lux Veritatis będziemy reagować spokojnie

- Zarzuty i naciski kierowane pod naszym adresem przez Fundację Lux Veritatis i Ojca Rydzyka są ewidentnie odczuwalne w przestrzeni publicznej. Wszelkie decyzje będziemy jednak podejmować poza emocjami - mówi nam Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Chodzi o rozstrzygnięcie odbywającego się właśnie, drugiego już konkursu na cztery miejsca na multipleksie MUX-1. Pierwszy konkurs został zakończony przez KRRiT w kwietniu 2011 roku. Wniosek fundacji Lux Veritatis został wtedy odrzucony, gdyż - zdaniem Rady - fundacja miała we wcześniejszych latach ujemne wyniki finansowe i nie byłaby w stanie finansować kosztów naziemnego nadawania cyfrowego. Fundacja bierze obecnie udział w drugim konkursie - na kolejne cztery miejsca, zwalniane przez TVP. Lux Veritatis chce uzyskać prawo do nadawania kanału o charakterze społeczno-religijnym. Ojciec Tadeusz Rydzyk w ostatnim czasie kilkakrotnie wyrażał na forum publicznym obawę, iż jego stacja może ponownie „być dyskryminowana” (więcej na ten temat).

- Do momentu rozstrzygnięcia aktualnie prowadzonego konkursu nie chciałbym wyrażać mojej opinii na temat zarzutów kierowanych pod naszym adresem przez Lux Veritatis i Ojca Tadeusza Rydzyka oraz na temat nacisków z ich strony, które ewidentnie są odczuwalne w przestrzeni publicznej - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, przewodniczący KRRiT. - Z naszej strony pewne jest, że wszelkie decyzje będziemy podejmować poza emocjami, a na wszelkie naciski ze strony Lux Veritatis będziemy reagować spokojnie. W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, kiedy szum medialny powstał wokół jednego podmiotu biorącego udział w tym konkursie, tymczasem mamy aż 16 uczestników i nie można koncentrować się tylko na jednej kandydaturze - stwierdza szef KRRiT.

Jan Dworak poinformował nas także, że ostateczna lista czterech nadawców, którzy otrzymają ostatnie cztery miejsca na multipleksie MUX-1, może być znana już na przełomie maja i czerwca. Na MUX-1 mają pojawić się wyspecjalizowane kanały: społeczno-religijny, poznawczo-edukacyjny, filmowy oraz dla dzieci w wieku 4-12 lat (więcej na ten temat).

Warto przypomnieć, że politycy PiS chcą postawić przed Trybunałem Konstytucyjnym członków KRRiT (oprócz Jana Dworaka są to: Witold Graboś, Krzysztof Luft i Sławomir Rogowski), ponieważ - ich zdaniem - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuściła się podczas rozstrzygania pierwszego konkursu na MUX-1 nierównego traktowania kandydatów oraz złamała zasady konstytucji (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: Na naciski Lux Veritatis będziemy reagować spokojnie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawe
To już bez procesu?
odpowiedź
User
olo
padre seta e santa maria nazywa sie teraz lux e oriente ? a in vino veritas to nie laska ?
odpowiedź
User
jana
czy czujecie naciski na KRRiT ze strony PO? Czy naciski nie są wg was wyczuwalne?
Pół Polski czuje a oni czują naciski TRWAM. Ciekawe to.
odpowiedź