SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jan Dworak: Na naciski Lux Veritatis będziemy reagować spokojnie

- Zarzuty i naciski kierowane pod naszym adresem przez Fundację Lux Veritatis i Ojca Rydzyka są ewidentnie odczuwalne w przestrzeni publicznej. Wszelkie decyzje będziemy jednak podejmować poza emocjami - mówi nam Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Jan Dworak: Na naciski Lux Veritatis będziemy reagować spokojnie

Chodzi o rozstrzygnięcie odbywającego się właśnie, drugiego już konkursu na cztery miejsca na multipleksie MUX-1. Pierwszy konkurs został zakończony przez KRRiT w kwietniu 2011 roku. Wniosek fundacji Lux Veritatis został wtedy odrzucony, gdyż - zdaniem Rady - fundacja miała we wcześniejszych latach ujemne wyniki finansowe i nie byłaby w stanie finansować kosztów naziemnego nadawania cyfrowego. Fundacja bierze obecnie udział w drugim konkursie - na kolejne cztery miejsca, zwalniane przez TVP. Lux Veritatis chce uzyskać prawo do nadawania kanału o charakterze społeczno-religijnym. Ojciec Tadeusz Rydzyk w ostatnim czasie kilkakrotnie wyrażał na forum publicznym obawę, iż jego stacja może ponownie „być dyskryminowana” (więcej na ten temat).

- Do momentu rozstrzygnięcia aktualnie prowadzonego konkursu nie chciałbym wyrażać mojej opinii na temat zarzutów kierowanych pod naszym adresem przez Lux Veritatis i Ojca Tadeusza Rydzyka oraz na temat nacisków z ich strony, które ewidentnie są odczuwalne w przestrzeni publicznej - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, przewodniczący KRRiT. - Z naszej strony pewne jest, że wszelkie decyzje będziemy podejmować poza emocjami, a na wszelkie naciski ze strony Lux Veritatis będziemy reagować spokojnie. W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, kiedy szum medialny powstał wokół jednego podmiotu biorącego udział w tym konkursie, tymczasem mamy aż 16 uczestników i nie można koncentrować się tylko na jednej kandydaturze - stwierdza szef KRRiT.

Jan Dworak poinformował nas także, że ostateczna lista czterech nadawców, którzy otrzymają ostatnie cztery miejsca na multipleksie MUX-1, może być znana już na przełomie maja i czerwca. Na MUX-1 mają pojawić się wyspecjalizowane kanały: społeczno-religijny, poznawczo-edukacyjny, filmowy oraz dla dzieci w wieku 4-12 lat (więcej na ten temat).

Warto przypomnieć, że politycy PiS chcą postawić przed Trybunałem Konstytucyjnym członków KRRiT (oprócz Jana Dworaka są to: Witold Graboś, Krzysztof Luft i Sławomir Rogowski), ponieważ - ich zdaniem - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuściła się podczas rozstrzygania pierwszego konkursu na MUX-1 nierównego traktowania kandydatów oraz złamała zasady konstytucji (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: Na naciski Lux Veritatis będziemy reagować spokojnie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawe
To już bez procesu?
15 8
odpowiedź
User
olo
padre seta e santa maria nazywa sie teraz lux e oriente ? a in vino veritas to nie laska ?
9 9
odpowiedź
User
jana
czy czujecie naciski na KRRiT ze strony PO? Czy naciski nie są wg was wyczuwalne?
Pół Polski czuje a oni czują naciski TRWAM. Ciekawe to.
16 9
odpowiedź
User
xxx
Już wolałbym na multipleksie widzieć TV Trwam, niż tą kurwę solorzową, co zwie się ATM-em Rozrywką. Nie jestem ani fanem PiS-u, ani Radia Maryja, ani TV Trwam, ani Rydzyka, ale lepiej oglądać jakieś porządne, katolickie programy albo dokumenty, niż patrzeć na puszczane w kółko gnioty typu "Daleko od noszy" czy "Rodzina zastępcza".
14 9
odpowiedź
User
Rozbawiony
Ten czerwony kmer powinien już dawno siedzieć za te przekręty, które odwalił i odwala. Ten jego multiKLEKS to gwno do kwadratu. Nie dał jedynej uczciwej stacji koncesji tylko łapówkarzom, którzy jada na powtórkach sprzed 20 lat albo powtarzają programy czy filmy po 10 razy. To sie we łbie nie mieści w jakim kraju żyjemy - w Anglii czy Niemczech za taki dobór programów by już dawno siedział albo był zlinczowany a tutaj ta menda jeszcze się wypowiada.
Koledzy i koleżanki - bez względu na opcję jaka reprezentujecie powiedzcie uczciwie - multikleks jest zerem w tej postaci, więc chyba Telewizja Trwam nie zaniży tego zerowego poziomu.
14 9
odpowiedź