SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jan Dworak: stabilne finansowanie mediów publicznych to priorytet

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zorganizowała w ub. tygodniu spotkanie z zarządami spółek publicznej radiofonii i telewizji. - Zapewnienie stabilnego finansowania mediów publicznych jest priorytetowym celem Krajowej Rady - mówił Jan Dworak, szef KRRiT.

Jan Dworak (fot. I.Sobieszczuk/TVP) Article

Głównym celem spotkania była prezentacja działań programowych regionalnych rozgłośni radiowych oraz omówienie procesu wdrażania naziemnej emisji cyfrowej w tych spółkach oraz w Polskim Radiu.

- Chcielibyśmy, aby spotkanie stało się  okazją do rozmowy o tym, jak nadawcy publiczni realizują swoje zadania programowe, także w kontekście tak ważnych projektów, jak cyfryzacja radia czy Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych. Krajowej Radzie,  jako rzecznikowi widza, słuchacza i rynku, zależy na rozwoju mediów publicznych na bardzo wielu płaszczyznach: oferty programowej, rozwoju cywilizacyjnego, wdrażania nowoczesnych technologii, ale najważniejsze, jak wypełniają one rolę społeczną i obywatelską - powiedział rozpoczynając obrady Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W trakcie seminarium prezesi Radia Kraków, RDC (Warszawa), Radia Kielce, Radia Szczecin, Radia Wrocław przedstawili działania programowe swoich rozgłośni m.in. w odniesieniu do priorytetów wskazanych przez KRRiT na lata 2014 i 2015. Szczegółowo został omówiony proces wdrażania cyfrowej radiofonii.

- Nadawcy publiczni muszą konkurować na rynku przede wszystkim jakością i dostępnością swojej oferty, niepomijającej żadnego z możliwych dziś sposobów dotarcia do słuchacza. Ważna jest komplementarność oferty i jej dostępność w każdym miejscu. To obszar, na którym można zdobywać przewagi - podkreślał Witold Graboś, zastępca przewodniczącego KRRiT.

Przedstawiciele Polskiego Radia omówili dotychczasowy przebieg procesu cyfryzacji w spółce. KRRiT przedstawiła także informację dotyczącą wymogów związanych z przygotowaniem wniosków koncesyjnych na dodatkowe programy nadawców w ofercie cyfrowej. Temat był szeroko dyskutowany przez przedstawicieli regionalnych rozgłośni radiowych, którzy przedstawiali zarówno swoje propozycje programowe, jak i sposoby promocji procesu cyfryzacji w reprezentowanych przez siebie rozgłośniach.

W trakcie spotkania przedstawiciele Telewizji Polskiej przedstawili  również obecny etap prac nad projektem Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych (BCMP). Podczas obrad  nadawcy wielokrotnie podkreślali brak możliwości przygotowywania przez spółki długofalowych planów działań ze względu na niemożność określenia sytuacji finansowej  w perspektywie najbliższych lat.

- Zapewnienie stabilnego finansowania mediów publicznych jest priorytetowym celem Krajowej Rady. Zdajemy sobie sprawę z trudności, ale będziemy niezmiennie działać w zakresie, na jaki pozwala prawo, bo doskonale znamy korzyści, jakie przyniosłaby całemu społeczeństwu zmiana obecnego systemu finansowania - podkreślał Jan Dworak.

Na koniec KRRiT przypomniała nadawcom publicznym obowiązki związane ze zbliżającymi się kampaniami wyborczymi do Parlamentu Europejskiego i wyborami samorządowymi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: stabilne finansowanie mediów publicznych to priorytet

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bandyta
Dworak nominant Komorowskiego i PO bredzi o mediach publicznych. ten politruk zapomniał już jak kandydował z list PO. Uważam, że prokuratura i CBA powinny zbadać umowy ATM z TVP i role Dworaka w ich relacjach, oraz proces przyznawania miejsc na multipleksach, sami swoi z wyjątkiem tv trwam, miejsca dostali ludzie z układu postkomunistycznego. Polo tv, eska oraz atm rozrywka kanały za które Dworak powinien stanąć przed Trybunałem Stanu i trafić do więzienia.
11 9
odpowiedź
User
Stach Głąbiński
Media publiczne powinny być clkowicie wolne od reklam. Telewizji publicznej wystarczą dwa kanały: jeden propagujący kulturę i drugi przeznaczony dla informacji politycznej, gospodarczej, naukowej itp.. Stacjom komercyjnym pozostawić wyścig o oglądalność przez wyświetlanie kosztownych, podporządkowanych modzie filmów i imprez. Naprawdę wartościowe produkcje i widowiska są dostępne bez większych nakładów finansowych, jeśli nawet nie jako nowość, to w postaci materiałów archiwalnych: dobre rzeczy nie starzeją się.
9 8
odpowiedź
User
drol
Niech Tusk przestanie wreszcie przestanie dyskryminować media publiczne i finansowo niszczyć twórców.
10 8
odpowiedź
User
tooba
A czy pensje gwiazd mediów publicznych będą publiczne? Żebyśmy wiedzieli, na co wydajecie nasze pieniądze?
11 8
odpowiedź