SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sekretarz generalny PiS zapowiada skargę do KRRiT na reportaż TVN24 o Janie Pawle II. „To paszkwil”

Przymierzamy się do tego, aby złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na działania TVN - zapowiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, odnosząc się do reportażu Marcina Gutowskiego z TVN24 o Janie Pawle II. - Ten paszkwil nie zostanie sam sobie pozostawiony - zapewnił.

Premierowo reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” został pokazany 6 marca na antenie TVN24 w programie „Czarno na białym”. Gutowski zajął się okresem, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez dwie dekady był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim.

Dziennikarz rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Szczegółowo opisano przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz zarzuty pojawiające się w książce Ekke Overbeeka "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".

Według danych Nielsena na antenie TVN24 materiał obejrzało prawie 1,1 mln widzów. Stacja zanotowała średnio 8,2 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 5,6 proc. w grupie komercyjnej 16-49. W zeszły weekend reportaż został bezpłatnie udostępniony na platformie subskrypcyjnej TVN24 GO.

- To element próby uderzenia w podstawowe wartości, które są fundamentem polskości, naszej tradycji - ocenił we wtorek Krzysztof Sobolewski w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Według niego reportaż powstał na podstawie wątpliwych materiałów służb bezpieczeństwa PRL. - Na tej podstawie stacja, która mieni się stacją mówiącą całą prawdę całą dobę, próbuje uderzyć w obraz człowieka, który jest największym Polakiem w historii Polski - podkreślił.

PiS złoży skargę na TVN do KRRiT

Sobolewski zapowiedział złożenie skargi na stację. - Przymierzamy się do tego, aby złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na działania TVN w tej sprawie, tego paszkwilu, bo trudno to nazwać materiałem reporterskim - oświadczył.

Zwrócił uwagę, że "eksperci ten paszkwil zrównali z ziemią". - Na pewno ten paszkwil nie zostanie sam sobie pozostawiony, będzie na pewno też z naszej strony interwencja - oświadczył.

Jak już informowaliśmy, do czwartku KRRiT otrzymała 14 skarg na reportaż Marcina Gutowskiego, zarzucających mu przede wszystkim nierzetelność.

Zdaniem Krzysztofa Sobolewskiego TVN emitując ten materiał, "włączył się w taką wojnę hybrydową przeciwko Polsce".

- Jeszcze raz podkreślam, tym materiałem próbuje uderzyć w fundamenty polskiej tradycji, polskiej kultury, polskiej też wiary, tradycji chrześcijańskiej. Uderzając w największego Polaka w historii Polski, którego imię jest znane na całym świecie i którego imię też spowodowało, że w tej chwili żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce - zauważył polityk PiS. Jak dodał, "tym materiałem TVN wpisał się jako element wojny hybrydowej".

Ambasador USA na rozmowie w MSZ

Sobolewski przyznał, że zaproszenie ambasadora USA Marka Brzezinskiego do MSZ było konsekwencją wyemitowania tego materiału. - Przypomnę - bo odezwały się głosy, że to jest prywatna firma, niezależna - co mają z tym wspólnego USA. Przypomnę, że jeszcze niedawno, gdy był wątek koncesji dla TVN24, to wtedy jakoś te głosy brzmiały troszkę inaczej. Brzmiały na zasadzie: przecież jesteśmy konsorcjum amerykańskim, konsorcjum wolnych mediów, amerykańskich, z udziałem amerykańskim - powiedział polityk. "Jak to mówią, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" - dodał.

Według Sobolewskiego Mark Brzezinski został zaproszony na spotkanie w MSZ, aby też "zasygnalizować panu ambasadorowi, że w jednej ze stacji amerykańskich, bo tak to można określić, zapanowały dziwne zwyczaje i to są zwyczaje związane z taką wschodnią tradycją". - Że w ramach pewnych operacji, można powiedzieć specjalnych nawet, włączane są do tego media - podkreślił.

Dopytywany, czy materiał jest efektem działań specjalnych służb odparł: "Można na to tak patrzeć i można tak to oceniać". - Dzięki świętemu Janowi Pawłowi II w Polsce każdy może mieć swój punkt widzenia. Ja mam taki punkt widzenia, że to jest element operacji służb specjalnych rodem ze Wschodu - powiedział Sobolewski.

 

W reakcji na materiał TVN, 9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II.

Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

TVN24: reportaż powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi

TVN Warner Bros. Discovery nie zabrał głosu w dyskusji o materiale Marcina Gutowskiego. Stanowisko w tej sprawie wygłosił natomiast Grzegorz Kajdanowicz w czwartkowym wydaniu „Faktów” TVN.

- Reportaż „Franciszkańska 3” jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i - co najważniejsze - daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi - stwierdził.

- Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia. Każdy z Państwa może reportaż samodzielnie ocenić, jest on dostępny w TVN24 GO - dodał.

Dołącz do dyskusji: Sekretarz generalny PiS zapowiada skargę do KRRiT na reportaż TVN24 o Janie Pawle II. „To paszkwil”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Świetna robota
towarzyszu Sobolewski. Dzięki temu Polska jeszcze szybciej będzie szła ścieżką Irlandzką. I bardzo dobrze.
odpowiedź
User
Gfgg
Kolejny chrum chrum przyklejony do wodopoju razem z rodzina i jego bełkot
odpowiedź
User
Ole
Brakuje tylko mycki
odpowiedź