SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Janina Paradowska najbardziej cenionym autorem „Polityki”, czytelnicy chcą mniej Kuby Wojewódzkiego

Najbardziej cenionymi autorami tygodnika „Polityka” są Janina Paradowska, Daniel Passent i Jacek Żakowski. Czytelnicy najmniej cenią Kubę Wojewódzkiego i proszą o zmniejszenie jego rubryki - wynika z ankiety przeprowadzonej przez wydawcę magazynu. Rewolucyjnych zmian w piśmie jednak nie będzie.

Article

Ankieta została opublikowana w jednym z sierpniowych wydań tygodnika. Badanie było związane z przyszłorocznymi jubileuszami 25-lecia funkcjonowania pisma w warunkach wolnego rynku oraz 20-lecia zmiany formatu tygodnika. Spółka Polityka prosiła czytelników „Polityki” o wypełnienie kwestionariusza, w którym zapytała m.in. o ocenę zawartości pisma. Wypełnioną ankietę należało odesłać do redakcji w dołączonej do wydania kopercie. Pytania zostały przesłane także mailem do prenumeratorów e-wydania (więcej na ten temat).

Największą poczytnością w każdym wydaniu cieszy się otwierający kolumny publicystyczne „Temat tygodnia” - 78,8 proc. respondentów deklaruje, że zawsze czyta zamieszczane tam teksty. Na kolejnych miejscach znalazły się działy „Społeczeństwo” (74,1 proc. wskazań), „Polityka” (70,1 proc.) i „Świat” (67 proc.). W stałych rubrykach najpopularniejsi pozostają felietoniści i rysownicy (Andrzej Mleczko, Jan Koza, Daniel Passent, Stanisław Tym i Janina Paradowska), a także krajowa i światowa rubryka „Ludzie i wydarzenia”.

Wyniki ankiety pokazują, że 62 proc. czytelników jest usatysfakcjonowanych ofertą „Polityki”. Wydawca poprosił jednak o sugestie, jak poprawić jakość pisma, a wśród postulatów znalazły się m.in. zmniejszenie ilości polityki, felietonów, reklam, mniej kultury, a także mniej Wojewódzkiego.

Kubę Wojewódzkiego jako najbardziej cenionego autora (prowadzi on w „Polityce” satyryczną rubrykę „Mea Pulpa”) wskazało tylko 3,8 proc. To najmniejszy wynik spośród wszystkich publicystów, o ocenę których poprosił wydawca. Ulubionymi autorami czytelników „Polityki” pozostają niezmiennie Janina Paradowska (56 proc. wskazań), Daniel Passent (42,6 proc.) i Jacek Żakowski (28,6 proc.).

Wśród czytelników „Polityki” przeważają osoby z wyższym wykształceniem (84,2 proc.), większość należy do osób dobrze sytuowanych. 61,2 proc. ankietowanych jest czynna zawodowo, z czego 37 proc. prowadzi własne firmy lub pracuje w prywatnych przedsiębiorstwach, a 23,3 proc. badanych jest zatrudniona w instytucji lub firmie państwowej. Z badania wynika, że czytelnicy, którzy są już na emeryturze, również podejmują pracę.

>>> Zobacz jedynki gazet w naszym dziale Jedynki

Lekturę każdego lub prawie każdego wydania deklaruje 81,3 proc. zapytanych. W całości czyta je 33,2 proc. respondentów, z czego ponad 71 proc. - w domu.

Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy „Polityki”, tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że wydawca nie będzie wprowadzał rewolucyjnych zmian do tytułu, ponieważ z wyników ankiety wynika, że czytelnicy są zadowoleni z treści prezentowanych w tygodniku. Zmelonek podkreśla, że w kwestionariuszach respondenci bardzo często wskazywali na zaufanie, jakim obdarzają cały zespół „Polityki”.

- Nie ma powodu, by w oparciu o wyniki tej ankiety podejmować decyzje dotyczące zmian w redakcji. W jej składzie są dziennikarze, którzy z „Polityką” związani są od lat kilkudziesięciu. Dla czytelników, korzystających z gazety od dawna znajomość z tymi autorami jest znacznie większa niż autorami piszącymi od kilku lat - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy „Polityki”.

Wydawca informuje, że na pytania dotyczące tygodnika „Polityka” odpowiedzi udzieliło 15 tys. osób. Prawie 60 proc. respondentów stanowili mężczyźni, a największą grupą były osoby do 44 roku życia (38,4 proc.). Czytelnicy w wieku między 45 a 64 lat stanowili 31,5 proc., a osoby powyżej 65 lat - 30 proc.

Do tej pory ankietę wśród czytelników spółka Polityka przeprowadzała trzykrotnie - latach w 1996, 2001 i 2005. Wydawca podkreśla, że liczba arkuszy nigdy nie przekraczała przekroczyła 8 tys. egz. Analizę zebranych głosów wykonał Millward Brown.

Z danych ZKDP wynika, że w sierpniu br. sprzedaż ogółem tygodnika "Polityka" wyniosła 127 732 egz. (zobacz dane).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Janina Paradowska najbardziej cenionym autorem „Polityki”, czytelnicy chcą mniej Kuby Wojewódzkiego

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ela
Pani Janina Paradowska jest zupełnie niezwykła!
Ale cenię również bardzo wysoko panią Solską.Jej artykuły z dziedziny ekonopmii są bezkonkurencyjne i zrozumiałe nawet dla laika.
odpowiedź
User
Zbee
Dla mnie Polityka kojarzy się z PRL-em. To było takie niby liberalne pismo, a jak co do czego to Jaruzelski i ludowa władza najważniejsza. Dziś władza PO także jest najważniejsza.
odpowiedź
User
Ania
Ludzie z wyższym wykształceniem, a chcą mniej kultury. Super. Gratulacje. Poprosimy mniej kultury, taki tam teatr, film, na grzyba to komu :)
odpowiedź