SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje Janusz Rewiński

Zmarł Janusz Rewiński - aktor, artysta kabaretowy, autor programów telewizyjnych. Zagrał m.in. w “Kilerze” i “Tygrysach Europy". Miał 74 lata.

Janusz Rewiński, fot. screen z TV RepublikaJanusz Rewiński, fot. screen z TV Republika

O śmieci Janusza Rewińskiego poinformował w mediach społecznościowych jego syn Jonasz. - Pożegnanie, którego miało nie być. 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady - napisał.

- Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło. Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję, że 'mają rozmach'. Buenas noches, Senior Siarra! - dodał, nawiązując do słynnych wypowiedzi bohatera granego przez Janusza Rewińskiego w serii filmów "Kiler".

Janusz Rewiński w kabarecie, filmach i telewizji

Janusz Rewiński swoją karierę zawodową rozpoczął jeszcze na studiach, gdy występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami. Następnie został aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym występował w roli Wacława oraz Papkina w “Zemście” Aleksandra Fredry. Prawdziwą popularność zdobył dzięki występom najpierw przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey, potem w duecie z Bohdanem Smoleniem, a także w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

W latach 80. Rywiński zaczął pojawiać się także w filmach, m.in. w “Podróżach pana Kleksa” oraz “Uprowadzeniu Agaty”. Prawdziwą sławę i ogólnopolską rozpoznawalność przyniósł mu jednak dopiero “Kiler” Juliusza Machulskiego. Zagrał też w takich serialach jak “Zmiennicy” czy “Tygrysy Europy”. Co ciekawe, zaproponowano mu także rolę Ferdynanda Kiepskiego w sitcomie Świat według Kiepskich, której jednak nie przyjął.

Janusz Rewiński miał też za sobą epizod kariery politycznej. W 1991 roku został posłem do Sejmu I kadencji z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. Dwa lata później nieskutecznie ubiegał się o reelekcję, po czym zrezygnował z polityki i wrócił do Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się ponownie w ikoniczną rolę Miśka.

W latach 1998-2004 występował wraz z Krzysztofem Piaseckim w programie kabaretowym “Ale plama” w TVN (krótko program ukazywał się również w TVP). Również z Krzysztofem Piaseckim tworzył program “Szkoda gadać” w TVP1. Do telewizji powrócił na krótko na okres od września do października 2010, gdy na antenie tej samej stacji wraz z dziennikarką Joanną Fudalą prowadził program "Siara w kuluarach". 

W 2011 wziął udział w kampanii reklamowej marki Wilkinson (to właśnie na jej potrzeby zgolił swoją charakterystyczną brodę). W 2013 został felietonistą tygodnika „W Sieci”, z którym współpracował do 2019 roku.

W 2010 r. Janusz Rewiński otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2016 r. odznaczono go złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".