SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarmark św. Dominika po raz 761. od 24 lipca w Gdańsku

W dniach od 24 lipca do 15 sierpnia po raz 761. odbędzie się w Gdańsku Jarmark św. Dominika. Impreza obejmie powierzchnię ok. 45 tys. m kw. w zabytkowym centrum miasta. W jarmarku weźmie udział 650 wystawców z siedmiu krajów.

fot. materiały prasoweArticle

"Mimo różnych trudności, mimo cały czas trwającej epidemii COVID-19, podtrzymujemy tradycję. To jest ważny sygnał płynący z miasta, które zawsze stało handlem i kupiectwem. Chcemy wspierać przedsiębiorców, dać im impuls do rozwoju, ale chcemy też, jak zawsze, przyciągać turystów. Jarmark św. Dominika to bowiem jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, jeżeli chodzi o wydarzenia handlowe, turystyczne i kulturalne" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej w Ratuszu Staromiejskim prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., organizujących wydarzenie, podkreślił znaczącą rolę Jarmarku św. Dominika jako przedsięwzięcia gospodarczego.

"Przez trzy tygodnie jarmark generuje ponad 700 milionów złotych przepływów między wszystkimi branżami i gospodarkami. To są szacunki oparte na badaniach renomowanych ośrodków niemieckich weryfikowane m.in. przez Pomorski Instytut Naukowy" - wyjaśnił szef MTG.

Przeor zakonu dominikanów w Gdańsku o. Michał Osek zapowiedział, że od 15 lipca do 14 listopada w Ratuszu Głównego Miasta czynna będzie wystawa Muzeum Gdańska z okazji 800. rocznicy przybycia do Polski dominikanów. Na ekspozycji znajdą się m.in. nie pokazywane wcześniej eksponaty z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku, który jest siedzibą zakonników.

Tradycyjna msza odpustowa ku czci św. Dominika, założyciela zakonu, odbędzie się 8 sierpnia.

Ponad 600 wystawców

W tegorocznym Jarmarku św. Dominika weźmie udział 650 wystawców z Polski, Azerbejdżanu, Litwy, Mołdawii, Słowacji, Turcji i Włoch. Podobnie jak w ubiegłych latach większość stoisk reprezentować będzie branżę rzemieślniczą, kolekcjonerską oraz artystyczną.

Kramy i budki z gastronomią będą rozmieszczone na ok. 45 tys. m kw. w Śródmieściu Gdańska na takich ulicach jak Szeroka, Grobla I, Grobla II, Grobla III, Straganiarska, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Świętego Ducha, Długie Pobrzeże, Długie Ogrody, Łąkowa i Targ Rybny.

Po raz 26. odbędzie się Święto Chleba. Jarmark św. Dominika to również wiele imprez kulturalnych. W programie tegorocznej imprezy są m.in. koncerty carillonowe pod hasłem "Muzyka z gdańskich wież", muzyka didżejska "Letni chillout, gramy na miękko", muzyka klasyczna i rozrywkowa "Koncerty pod gwiazdami", wystawa plenerowa "Kajko i Kokosz na Dominiku" poświęcona komiksowi Janusza Christy oraz spektakle teatralne dla dzieci "Bajkowisko".

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark.

W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: "W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim".

Po II wojnie światowej zarzucono organizację tej tradycyjnej imprezy. Jarmark reaktywowano w 1972 roku jak imprezę trwającą dwa tygodnie. Kilka lat temu zdecydowano się wydłużyć ją do trzech tygodni.

Dołącz do dyskusji: Jarmark św. Dominika po raz 761. od 24 lipca w Gdańsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl