SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice z główną nagrodą w Silesia Press

Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice zwyciężył w 16. edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press, rozstrzygniętego w poniedziałek w Katowicach. Jury nagrodziło go za popularnonaukową audycję „Boskie równanie”, dynamicznie i przystępnie przybliżającą tajniki fizyki.

Jarosław Juszkiewicz, fot. Piotr Grzesiak/Radio KatowiceArticle

Cieszący się prestiżem w regionalnym środowisku dziennikarskim konkurs Silesia Press, nazywany "Śląskimi Pulitzerami", organizowany jest od 16 lat. Laureatów tegorocznej edycji ogłoszono podczas poniedziałkowej gali w katowickim Hotelu Monopol.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Nagrodzony cykl Jarosława Juszkiewicza, którego głos znany jest m.in. z polskiej wersji językowej nawigacji Google Maps, powstał w ośrodku naukowo-badawczym CERN pod Genewą, gdzie znajduje się wielki zderzacz hadronów.

"To niezwykły cykl naukowo-artystyczny, mówiący o skomplikowanych zjawiskach w sposób przystępny, błyskotliwy, z humorem. To audycja, w której - obok fizyki - jest sztuka, filozofia, artyzm, metafizyka i w końcu Bóg - bo to +Boskie Równanie+" - argumentowała przewodnicząca jury konkursu, uznana reportażystka radiowa Anna Sekudewicz.

Nagrodzeni i wyróżnieni także dziennikarze z TVP, „Dziennika Zachodniego” i Radia Klang

Wśród laureatów trzech równorzędnych drugich nagród jest Tomasz Borówka z "Dziennika Zachodniego", wyróżniony za artykuł o historii unikatowych fotografii, zrobionych 4 września 1939 roku w Katowicach, a przedstawiających ludzi prowadzonych na egzekucję ulicą 3 Maja.

Kolejną drugą nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski z TVP Katowice za reportaż „Buciki”, opowiadający historię zagłady żydowskiej rodziny przez pryzmat - będących dziś w zbiorach muzealnych - przedmiotów, należących do ofiar. Bohaterami reportażu są także konserwatorzy z Muzeum Auschwitz-Birkenau, którzy w swojej pracy zmuszeni są oddzielać emocje od profesjonalizmu.

Laureatami drugiej nagrody zostali również Marcin Zasada i Marcin Nowak za film dokumentalny „Niemczyk. Ostatni buntownik architektury”, poświęcony postaci zmarłego przed ponad dwoma laty architekta Stanisława Niemczyka, nazywanego często polskim Gaudim. Niemczyk zasłynął m.in. niezwykłymi projektami kościołów w Tychach i Czechowicach-Dziedzicach.

Trzecią nagrodę dziennikarskiego konkursu otrzymały: Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za stworzoną krótko po śmierci Krzysztofa Pendereckiego audycję dokumentalną „Penderecki – życie to za mało”, Aleksandra Szatan z "Dziennika Zachodniego" za prowadzone w okresie pandemii rozmowy online z artystami oraz Maria Zawała z telewizji TVS za poruszający wywiad z prof. Karoliną Sieroń – szefową oddziału covidowego w katowickim szpitalu, która sama poważnie zachorowała na COVID-19.

Jedno z czterech specjalnych wyróżnień konkursu Silesia Press otrzymało stworzone przy Chorzowskim Centrum Kultury internetowe Radio Klang. Jury nagrodziło ten projekt – jak napisano w uzasadnieniu – „za pomysł, ekspresję, otwartość, nieszablonowość, ale przede wszystkim za determinację i pasję”, prowadzące do stworzenia od podstaw „autorskiego radia, gdzie liczą się: słowo, dźwięk, muzyka, kultura, wolność twórczej wypowiedzi”.

Specjalne wyróżnienia otrzymali również: dziennikarz gospodarczy Polskiego Radia Katowice Józef Wycisk (za cykl audycji "Finanse osobiste" oraz Marianna Dufek i Bożena Klimus z TVP Katowice, za dwa autorskie cykle: „Kadry śląskiej filmówki” oraz „Całkiem niezła historia”.

Konkurs Silesia Press od półtorej dekady

Zwycięzców Silesia Press wybiera jury, złożone ze znanych w regionie dziennikarzy, któremu przewodniczy reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody "Prix Italia" Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiedli także m.in. dwaj redaktorzy naczelni "Dziennika Zachodniego": odwołany w kwietniu br. z tej funkcji Marek Twaróg oraz jego następca Grzegorz Gajda.

W organizowanym od 16 lat regionalnym konkursie nagradzane są najlepsze, opublikowane w poprzednim roku w prasie, radiu, telewizji lub internecie, materiały o tematyce społecznej, kulturalnej i ekonomicznej, nienagrodzone w innych konkursach dziennikarskich. Oceniając zgłoszone materiały jury bierze pod uwagę m.in. ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne.

Podczas poniedziałkowej gali środowisko dziennikarskie wyróżniło także - za dobrą współpracę z mediami - wieloletniego dyrektora generalnego zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii dr. Jana Sarnę oraz kanclerza katowickiej loży Business Centre Club Eugeniusza Budnioka.

Honorowy patronat nad konkursem, organizowanym przez Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej, objął marszałek woj. śląskiego, wydarzenie wspiera także Urząd Miasta Katowice, a partnerami organizatorów są ING Bank Śląski i Grupa Tauron.

W ubiegłorocznym, jubileuszowym konkursie zwyciężyła Dagmara Drzazga z TVP Katowice, nagrodzona za czarno-biały film dokumentalny "Gramatyka nieobecności", opowiadający o poecie i dziennikarzu Aleksandrze Rozenfeldzie. Rok wcześniej w konkursie Silesia Press triumfował Marcin Pietraszewski z katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej", nagrodzony za cykl artykułów o działalności przestępczego gangu, wyrosłego w środowisku pseudokibiców Ruchu Chorzów.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice z główną nagrodą w Silesia Press

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Głos nawigacji "Mapy Google" :-) Mój ulubiony dziennikarz Radia Katowice.
odpowiedź
User
Misza
Prestiżowa...Była. Teraz to kolesiostwo. Koleżanka koleżance. I się cieszą, jak szczebaci z sucharów.
odpowiedź
User
Krzaku
Gratuluje nagrody. Ale pani Ania powinna juz odpuscic. Ile mozna zasiadac w kazdym gremium i wszystko kontrolowac. Czas na 40latkow . Dziennikarstwo się zmienia.
odpowiedź