SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kaczyński wygrał z Sikorskim w sądzie. Przeprosiny za tweet o katastrofie smoleńskiej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w pierwszej instancji wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej". Sikorski zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24

Reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego mec. Adrian Salus przekazał PAP, że prezes PiS pozwał Sikorskiego w trybie cywilnym, powołując się na ochronę i poszanowanie pamięci o osobie zmarłej.

Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 17 marca zobowiązał europosła Radosława Sikorskiego do zamieszczenia na jego Twitterze przeprosin o treści: "Przepraszam Pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w dniu 14 stycznia 2021 r., na portalu Twitter, naruszyłem jego dobra osobiste, w postaci kultu pamięci osoby zmarłej, stwierdzając, iż Prezydent Lech Kaczyński walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Radosław Sikorski”.

Chodzi o wpis polityka PO ze stycznia 2021 r., w którym Sikorski, w wątku dotyczącym ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, stwierdził: "Lech Kaczyński był miernym prezydentem i walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Ma już Wawel i samowolkę budowlaną na Placu Piłsudskiego. Dość budowania kultu do którego nie ma podstaw".

Wyrok jest nieprawomocny. Radosław Sikorski zapowiedział już, że złoży odwołanie. - Twierdzenie publicznie, że w Smoleńsku był zamach a w sądzie, że wypadek uważam za szczyt hipokryzji - podkreślił na Twitterze.

Kaczyński zapłacił 50 tys. zł za „zdrajcę dyplomatycznego”

Pod koniec stycznia Jarosław Kaczyński wpłacił 50 tys. zł na siły zbrojne Ukrainy. - Przyjmuję przeprosiny Jarosława Kaczyńskiego za nazwanie mnie "zdrajcą dyplomatycznym" w formie wpłaty na walczące w obronie całej Europy siły zbrojne Ukrainy. Cieszę się, że znaleźliśmy patriotyczne rozwiązanie - skomentował Radosław Sikorski na Twitterze.

Jesienią 2016 roku w wywiadzie dla Onetu Jarosław Kaczyński, opisując działania Sikorskiego jako ministra spraw zagranicznych dotyczące katastrofy smoleńskiej, ocenił, że ten dopuścił się zdrady dyplomatycznej.

Sikorski w pozwie domagał się przeprosin na stronie głównej Onetu i 30 tys. na rzecz Fundacji dla Polski. W pierwszej instancji powództwo oddalono, natomiast Sąd Apelacyjny w połowie 2020 roku nakazał Kaczyńskiemu przeprosiny. Ich publikację pod koniec ub.r. wyceniono na 708,5 tys. zł, prezes PiS podkreślił, że nie ma takiego majątku. Wtedy Radosław Sikorski zaproponował wpłatę 50 tys. zł na ukraińskie wojsko.

Dołącz do dyskusji: Kaczyński wygrał z Sikorskim w sądzie. Przeprosiny za tweet o katastrofie smoleńskiej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oioo
Tu Sikorski ma racje
odpowiedź
User
raczej
Tu Sikorski ma racje

Tu też jej nie ma.
odpowiedź