SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedna trzecia budżetów marketingowych może być zmarnowana z powodu kiepskich briefów

Nawet 30 proc. budżetów marketingowych może być zmarnowana z powodu złych briefów - wynika z z pierwszego w historii globalnego badania dotyczącego niedociągnięć w briefach marketingowych.

Article

Projekt BetterBriefs przedstawi premierowe wyniki badań branżowych z pierwszego w historii globalnego badania dotyczącego niedociągnięć w briefach marketingowych podczas flagowego wydarzenia dotyczącego skuteczności marketingu IPA EffWorks Global 2021.

Zostaną one zaprezentowane 15 października, w ramach BetterBriefs.

Niewygodne prawdy o rozbieżnościach między marketerami a agencjami

We współpracy z partnerem badawczym Flood + Partners, projekt BetterBriefs, zainicjowany przez czołowych australijskich strategów Matta Daviesa i Pietera-Paula von Weilera, ujawnia zdumiewające i niewygodne prawdy o zamieszaniu, rozbieżności i nieporozumieniu między marketerami a agencjami.

Badanie jest największym, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na ten temat, reprezentuje bowiem opinie ponad 1700 marketerów i pracowników agencji z ponad 70 krajów.

Marketerzy (80 proc.) uważają, że piszą dobre briefy, a tylko 10 proc.agencji kreatywnych się z tym zgadza. Ponad trzy czwarte marketerów (78 proc.) uważa, że ​​pisane przez nich briefy wyznaczają jasny kierunek strategiczny, a zgadza się z tym tylko 5 proc. agencji kreatywnych. A jeśli chodzi o język, marketerzy (83 proc.) uważają, że pisane przez nich briefy zawierają jasny i zwięzły język, a zgadza się z tym tylko 7 proc. agencji.

Nie będzie dobrej kreacji bez dobrego briefu

Briefy są niezbędne, ale zaniedbywane: marketerzy (89 proc.) i agencje (86 proc.) zgadzają się, że tworzenie dobrej pracy kreatywnej bez dobrego briefu marketingowego jest trudne. Jednak pomimo ich znaczenia i wartości, prawie wszyscy marketerzy (90 proc.) i agencje (92 proc.) zgadzają się, że brief jest jednym z najcenniejszych i paradoksalnie najbardziej zaniedbanych narzędzi, jakimi dysponują marketerzy, aby tworzyć dobrą pracę.

Analitycy powołując się na wyniki badania podkreślają, że słabe briefy niszczą budżety marketingowe. Respondenci oszacowali, że znaczna część - bo 33 proc. - budżetu marketingowego marnuje się z powodu kiepskich briefów i źle skierowanej pracy. Ich zwroty zdarzają się zbyt często - marketerzy (69 proc.) i agencje (73 proc.) zgadzają się, że to prowadzi do straty czasu, pieniędzy i podsyca frustrację po obu stronach.

Janet Hull OBE, dyrektor ds. strategii marketingowej IPA i dyrektor wykonawczy IPA EffWorks, mówi: „Jak możesz mówić, co masz na myśli, jeśli nie masz na myśli tego, co mówisz? To jest właśnie kwestia, którą te gruntowne badania wysuwają na pierwszy plan: nie można wykonać dobrej pracy bez dobrego briefu opartego na dowodach, z realistycznymi wynikami i rozsądnymi budżetami. Zły brief skutkuje stratą czasu, pieniędzy i cierpliwości. Ale zamieńmy tutaj negatyw w pozytyw. Teraz znamy skalę problemu, mamy również możliwość usprawnienia procesu briefingu i odzyskania jednej trzeciej budżetu marketingowego straconego na złe briefy – dlatego dodamy to do listy naszych priorytetów B+R EffWorks na rok 2022.

- Celem projektu BetterBriefs jest rozpoczęcie bardziej świadomych rozmów na temat briefów. Powinny one kierować i inspirować, a nie mylić i frustrować. Nasze wyniki pokazują smutną rzeczywistość aktualnego stanu branży. Marketerzy i agencje powinny lepiej komunikować się ze sobą - skomentowali Matt Davies i Pieter-Paul von Weiler, współzałożyciele BetterBriefs Project.

Dane ujawnione podczas tej globalnej premiery to pierwszy krok do stworzenia lepszych briefów.

Dołącz do dyskusji: Jedna trzecia budżetów marketingowych może być zmarnowana z powodu kiepskich briefów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
albinos
No to są sensacyjne wnioski ;)
Trzeba pomyśleć, napisać i jeszcze narazić się na pytania agencji, eh....
odpowiedź
User
z klasą
Po obydwu stronach brakuje merytorycznych kadr. Marketerzy to często ekonomiści w sytuacji udawania artystów, a agencje to często artyści z łapanki udający ekonomistów. Komunikacja reklamowa to najczęsciej wypadkowa tych póz ;-)
odpowiedź