SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jerzy Stuhr skazany za jazdę po pijanemu

Aktor Jerzy Stuhr został skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości podczas której potrącił motocyklistę. Dostał 12 tys. zł zł grzywny i 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, ma też zapłacić 4 tys. zł na fundusz pokrzywdzonych w wypadkach. Prokurator domagał się o wiele wyższej kary finansowej. Wyrok nie jest prawomocny.

Jerzy StuhrArticle

75-letni aktor w połowie października potrącił na al. Mickiewicza w Krakowie 44-letniego motocyklistę. Uderzył go autem w łokieć, motocyklista się przewrócił. Kierowca auta jechał dalej, bo - jak tłumaczył potem na miejscu policji - nie zauważył kolizji. Kiedy został zatrzymany, badanie wykazało, że ma 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Stuhr w listopadzie ub.r. usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. W tej sprawie nie było mowy o wypadku drogowym. Aktor złożył wyjaśnienia i przyznał się do kierowania autem po alkoholu.

Wyrok pierwszego dnia procesu

Proces ruszył 1 marca br. Obrońca aktora złożył wniosek o dobrowolne poddanie się kary, ale ze względu na zbyt niską karę grzywny zaproponowaną przez aktora, prokurator złożył sprzeciw wobec tego wniosku.

Zarówno prokurator jak i obrona wnioskowali o trzy lata zakazu prowadzenia pojazdu. Prokurator Bartłomiej Legutko domagał się kary w wysokości 45 tys. stawka oraz wpłaty 25 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrońca Jakub Dzwoniarski chciał niższej kary finansowej – wysokość 12 tys. zł i 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Sąd skazał aktora na karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych w kwocie 60 zł (w sumie to 12 tys. zł) oraz orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów przez trzy lata. Ponadto aktor ma zapłacić nawiązkę 6 tys. zł na fundusz poszkodowanych w wypadkach. Na poczet kosztów sądowych 75-latek ma zapłacić 4 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Stuhr odpowiadał tylko za prowadzenie w stanie nietrzeźwości

Jak uzasadniał wyrok sędzia Tomasz Rutkowski, materiał dowody pozwala tylko na postawienie zarzutu prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Wysokość kary sąd ustalił na podstawie średniego stopnia szkodliwości czynu społecznego oraz na podstawie stanu majątkowego oskarżonego wysokości miesięcznego dochodu aktora (6 tys. zł), a także uwzględniając podeszły wiek oskarżonego.

Adwokat Jakub Dzwoniarski nie chciał w rozmowie z dziennikarzami komentować wyroku. Jak mówił, chce, aby z treścią uzasadnienia zapoznał się najpierw jego klient.

- Sąd podzielił stanowisko prokuratury odnośnie tak ustalonego stanu faktycznego jak i kwalifikacji przyjętej za podstawę przypisanej winy i wymierzonej kary – mianowicie jazdę pod wpływem alkoholu – powiedział dziennikarzom prokurator Bartłomiej Legutko.

Z dziennikarzami jeszcze przed rozprawą rozmawiał motocyklista potrącony przez aktora. Mówił, że drętwieje mu lewa dłoń, a w ostatnim czasie funkcjonuje dzięki antydepresantom. Jak twierdził, nagranie przekazane śledczym zostało zmanipulowane i nie ma na nim samego momentu kolizji. Jego zdaniem wycięta została ścieżka dźwiękowa, na której słychać moment uderzenia.

Prokurator zgodził się z obroną, co do nieposzlakowanej opinii aktora, ale – uzasadniając wniosek o wyższą karę – podkreślał, że nawet osoby znane i o nieposzlakowanej opinii muszą ponieść karę.

Decyzja sądu nie kończy sprawy feralnego zdarzenia z października. Do sądu trafi bowiem wniosek policji o ukaranie aktora za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym będąc w stanie nietrzeźwości.

Kim jest Jerzy Stuhr?

Kim jest Jerzy Stuhr Jerzy Stuhr zaczynał pracę aktora w Starym Teatrze. W filmie zadebiutował w 1971 roku niewielką rolą w "Milion za Laurę". Występował w takich produkcjach filmowych, jak: "Spokój", "Blizna", "Wodzirej", "Seans", "Bez znieczulenia", "Spis cudzołożnic", "Seksmisja", "Kingsajz".

Niejednokrotnie można było go oglądać w kampaniach reklamowych oraz społecznych. W 2008 roku reklamował Raiffeisen Bank oraz Stopklatkę czy Nutircię Medyczną. Często pojawiał się w kampaniach społecznych: m.in. dla Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Stowarzyszenia Unicorn, reklamach o czystym powietrzu w Krakowie. Był ambasadorem kampanii "Nie ból się. Bądź wolny od bólu" oraz kampanii "Policz się", promował też Szlachetną Paczkę.

Dołącz do dyskusji: Jerzy Stuhr skazany za jazdę po pijanemu

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wacekkkkkkk
Najlepsze z tego tekstu: Kim jest Jerzy Stuhr?
odpowiedź
User
fajnie
12k dla zwykłego Kowalskiego - dużo.
12k dla aktora-celebryty z 40 letnim stażem? Kpina z Kowalskiego.
odpowiedź
User
Wolne sondy
Każdy dostał taki wyrok za takie same wykroczenie ??
odpowiedź