SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jerzy Stuhr w kampanii „Nie ból się! Bądź wolny od bólu”

Aktor i reżyser Jerzy Stuhr zaangażował się w działania na rzecz osób chorych przewlekle, które cierpią z powodu bólu. Został ambasadorem kampanii „Nie ból się. Bądź wolny od bólu”.

Article

Obecna kampania jest drugą odsłoną ubiegłorocznych działań prowadzonych pod hasłem „Rak wolny od bólu”. Komunikat został rozszerzony o wszystkich pacjentów, cierpiących z powodu bólu oraz ich opiekunów, którzy wspierają ich w chorobie.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Koalicji na Rzecz Walki z Bólem i Fundacji Eksperci dla Zdrowia. Celem kampanii jest walka o prawo do życia bez bólu i równy dostęp do skutecznej terapii przeciwbólowej dla każdego pacjenta, niezależnie od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. Jeśli chorujesz? Cierpisz? Domagaj się od lekarzy specjalistycznej terapii przeciwbólowej.

Realizowane obecnie działania społeczno-edukacyjne mają doprowadzić do zniesienia barier w zakresie leczenia bólu i wsparcie pacjentów w podjęciu terapii przeciwbólowej. Ból przewlekły uznawany jest za chorobę samą w sobie i powinien być prawidłowo leczony. Kampania podkreśla znaczenie dobrej kontroli bólu u pacjenta i przełamuje stereotypy związane z opioidofobią. Działania mają charakter ogólnopolski i zapalnowane zostały na 2016 r. Na potrzeby kampanii został przygotowany spot radiowy i reklama prasowa z udziałem ambasadora kampanii - Jerzego Stuhra. Kampania jest komunikowana w prasie, radiu, mediach społecznościowych (strona internetowa dedykowana kampanii zawierająca kompendium wiedzy o  leczeniu bólu niebolsie.pl, profil facebook.com/niebolsie). W kampanię zaangażowały się media ogólnopolskie i lokalne, popularyzując ideę życia bez bólu. W ramach kampanii będą prowadzone konsultacje on-line ze specjalistą leczenia bólu.

Jak podaje Fundacja, ból ostry dotyka 5 proc. populacji. Na nowotwór choruje około 1 proc. populacji, czyli rocznie ponad 200 tysięcy osób. Ból przewlekły dotyczy 27 proc. populacji i procent ten wzrasta z wiekiem (50 proc. > 65. roku życia). Najczęstsze zespoły przewlekłego bólu nienowotworowego to: choroba zwyrodnieniowa stawów i bóle krzyża (w sumie ponad 50 proc.) oraz bóle głowy, urazy i ból neuropatyczny (m.in. neuralgia popółpaścowa-PHN, neuropatia cukrzycowa, przetrwały ból pooperacyjny, zespół wieloobjawowego bólu miejscowego - ZWBM, ból neuropatyczny towarzyszący zakażeniu wirusem HIV, ból w  SM).

Na stronie internetowej kampanii powstał praktyczny poradnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak pacjent powinien przygotować się do wizyty i gdzie szukać pomocy.

Ekspertami kampanii są specjaliści w zakresie leczenia bólu. Patronat Honorowy nad nią objął: Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów. Partnerem akcji jest: Fundacja Wspierania Onkologii - Unicorn oraz Naczelna Izba Lekarska, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Badania Bólu - Patronat Merytoryczny, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Psychoonkologicznego - Patronat Merytoryczny, Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jerzy Stuhr w kampanii „Nie ból się! Bądź wolny od bólu”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rOdOwity
Czyżby chodziło o denapletyzację??
9 8
odpowiedź