SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jerzy Wójcik pozwał Agorę za zwolnienie z pracy. Żąda przywrócenia na stanowisko wydawcy

Po kilku miesiącach do Agory wpłynął pozew Jerzego Wójcika, byłego wydawcy „Gazety Wyborczej” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wójcik pozywa medialną spółkę do sądu pracy, żądając przywrócenia na poprzednie stanowisko i anulowania dyscyplinarnego zwolnienia. Strony nie komentują sprawy, lecz Agora przyznaje: pozew jest już u nas, pracują nad nim prawnicy.

Jerzy Wójcik, fot. Archiwum J. WójcikJerzy Wójcik, fot. Archiwum J. Wójcik

Wójcik – były dyrektor wydawniczy „GW” - zapowiadał pozwanie Agory jeszcze wiosną br., kilka miesięcy po tym, jak w listopadzie 2021 roku został zwolniony dyscyplinarnie po 28 latach pracy. Agora nie komentowała powodów, przeciwko wyrzuceniu Wójcika zaprotestowali naczelni „Wyborczej”. Jednak to, że Jerzy Wójcik zostanie zwolniony, zapowiedziano już w czerwcu 2021 roku, a zapowiedź ta wywołała konflikt redakcji z zarządem Agory.

Zapowiedź była – pozew nie wpływał

W styczniu br. Jerzy Wójcik zapowiedział wytoczenie procesu swemu byłemu pracodawcy i postawieniem go przed sądem pracy. Ale jeszcze w marcu Agora przekazywała nam, że – pomimo zapewnień o wysłaniu go do sądu – spółka pozwu nie otrzymała.

Jak ustaliliśmy – teraz sytuacja się zmieniła. Kilka tygodni temu wydawca otrzymał pismo procesowe od kancelarii, reprezentującej byłego dyrektora wydawniczego. - Pozew wpłynął do spółki i trwa analiza jego treści – przekazała nam Nina Graboś, szefowa komunikacji korporacyjnej Agory, dodając, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu procesu. Wójcik nie chciał komentować sprawy. 

Czego domaga się Wójcik?

Z naszych informacji wynika, że Jerzy Wójcik w pozwie żąda przede wszystkim cofnięcia decyzji o dyscyplinarnym zwolnieniu, które (po ustaniu zakazu konkurencji) zamykałoby mu drogę do podjęcia pracy na eksponowanych stanowiskach w innych wydawnictwach, gdyby zdecydował się na taką ścieżkę.

Następnie chce także przywrócenia do pracy na poprzednie stanowisko w Agorze, czyli na stanowisko dyrektora wydawniczego. Choć – jak się mówi na Czerskiej – gdyby sąd zasądził powrót, Wójcik by z takiej furtki pewnie nie skorzystał. Zarówno Agora, jak i sam zainteresowany konsekwentnie (z oczywistych powodów) odmawiają wnikania w szczegóły procesowego pisma.

O braku perspektyw na powrót Wójcika mówił także w marcu prezes Agory, Bartosz Hojka. Oceniając incydentalną publikację Jerzego Wójcika na łamach GW, prezes firmy powiedział: - Rozumiem, że ta współpraca ma charakter publicystyczny. My jako zarząd szanujemy niezależność i autonomię redakcji w zakresie doboru autorów i tekstów do „Gazety Wyborczej”. Natomiast powrót Jerzego Wójcika w charakterze pracownika do Agory nie jest możliwy. 

Z Agory odchodzą menedżerowie

Kilka dni temu napisaliśmy, że z Agory odchodzi wieloletnia zastępczyni Jerzego Wójcika, Joanna Mosiej-Sitek. Poza tym, że była zastępcą wydawcy „GW”, odpowiadała także m.in. za digitalizację, subskrypcje i markę „Wysokie Obcasy”. Jak ustaliliśmy - z rynku znika też kierowany przez nią dwumiesięcznik „Wysokie Obcasy Praca”.

Z Agorą żegna się także Michał Grabacki, który odpowiadał m.in. za analizy, obszar big data i produkt e-commerce w "Wyborczej" - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Wraz z nim z firmą żegna się odpowiedzialna za analizy subskrypcyjne Anna Kotarba. Natomiast we wtorek napisaliśmy, że ze spółką żegna się kolejny menedżer, związany z nią od 1991 roku - Jarosław Śliżewski.

W pierwszym kwartale br. przychody grupy Agora zwiększyły się o 73,4 proc. do 253,1 mln zł, wynik EBITDA wzrósł z 8,1 mln zł straty do 17,6 mln zł zysku, a strata netto zmalała z 59,4 do 33,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Jerzy Wójcik pozwał Agorę za zwolnienie z pracy. Żąda przywrócenia na stanowisko wydawcy

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ron
Bez wstydu, z otwartą przyłbicą
odpowiedź
User
hg
"Wraz z nim z firmą żegna się odpowiedzialna za analizy subskrypcyjne Anna.." ja tez jakbym analizowal ten obszar to bym sie zwolnił;)
odpowiedź
User
widz555
Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie.
Tylko co, jeśli sąd potwierdzi przerost formy nad treścią?
odpowiedź