SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jesień w TVP - Jedynka wszechstronna dla szerokiej widowni, Dwójka z ambitniejszą rozrywką

Programy rozrywkowe skierowane do całych rodzin, premierowe seriale, kilka nowych programów publicystycznych (m.in. Anity Gargas i Bronisława Wildsteina) oraz kontynuacje większości pozycji znanych z poprzedniej ramówki - tak można krótko opisać jesienną ramówkę TVP. - Udało nam się przywrócić Telewizji Polskiej charakter publiczny - mówił podczas konferencji prezentującej jesienną ofertę prezes TVP Jacek Kurski.

Maciej Stanecki i Jacek Kurski na prezentacji jesiennej oferty TVP (fot. akpa) Article

- Skrót TVP znaczy Telewizja Polska. Chcielibyśmy, aby widzowie do końca tego roku, oglądając TVP, poczuli, że ten skrót znaczy również Telewizja POLSKI. Polski, o której wiesz więcej, rozumiesz ją lepiej, której doświadczasz radośniej - opisuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl wiceprezes TVP Maciej Stanecki. 

Joanna Klimek, szefowa programowa Telewizji Polskiej podkreśla, że tegoroczna jesienna ramówka Telewizji Polskiej została przygotowana w taki sposób, aby wyraźnie sprofilować główne anteny i uwydatnić ich specyfikę i odrębność. - Wieloletnie zacieranie tej odrębności prowadziło dotychczas do tzw. „kanibalizmu anten”, podejmujących bratobójczą rywalizację o widza za pomocą oferty identycznej gatunkowo i porównywalnej pod względem atrakcyjności. Na takie praktyki w Telewizji Polskiej nie będzie już miejsca - wyjaśnia Joanna Klimek.

Jak mówi Joanna Klimek, telewizyjna Jedynka „ma być programem ogólnym i wszechstronnym, adresowanym do szerokiej polskiej widowni”. Tej jesieni istotną rolę w TVP1 zajmie publicystyka. 14 września br. o godz. 22.15 na antenie TVP1 pojawi się pierwsze wydanie „Magazynu śledczego Anity Gargas”. Emitowane będą w nim reportaże o charakterze śledczym, opatrzone komentarzem autorki. O przejściu Anity Gargas z TV Republika do TVP informowaliśmy jako pierwsi na początku sierpnia br.

Kolejna nowość to program „Obserwator”, który nadawany będzie w TVP1 od 30 sierpnia br., od poniedziałku do czwartku o godz. 15.20. Będzie to program reporterski o tematyce interwencyjnej, a jego tematem będą m.in. patologie urzędnicze, sądownicze, komornicze, błędy lekarskie, stosunki sąsiedzkie czy niesprawiedliwość ludzka. Materiały do programu przygotowywać będzie zespół reporterów i wydawców TVP w całej Polsce, w tym z ośrodków regionalnych TVP.

Z kolei w czwartek, 22 września br. o godz. 23.30, TVP1 pokaże pilotażowy odcinek programu „Łowca smoków” Witolda Gadowskiego, byłego szefa telewizyjnej Jedynki i dziennikarza magazynu „W Sieci”. Program trafi do regularnej emisji od połowy listopada br. Gadowski będzie spotykał się z ludźmi i zjawiskami, które uosabiają zło i zagrożenie. W tym celu odwiedzi różne zakątki świata.

Od września br. na antenie telewizyjnej Jedynki zobaczymy także ponownie programy: „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego (emisja w czwartki o godz. 22.25), „Chodzi o pieniądze” Jacka Łęskiego (wtorek, godz. 22.30), a także „Sprawę dla reportera” Elżbiety Jaworowicz (czwartki, godz. 21.30). Po przerwie na antenę TVP1 wróci także program „Zaginieni. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”. Emitowany będzie od 2 września br., w piątki o godz. 15.20, a poprowadzi go Łukasz Kowalczyk.

Główną rozrywkową nowością telewizyjnej Jedynki będzie talent show „Hit Hit Hurra!” - zrealizowany według autorskiego pomysłu TVP i Marcina Perzyny, którego firma Festival Group będzie ten show produkować. Show zadebiutuje w TVP1 w środę, 7 września br. o godz. 20.30. W programie weźmie udział 22 uczestników w wieku od 9 do 16 lat, którzy zaśpiewają różne przeboje przy akompaniamencie orkiestry, a także wystąpią w duetach z polskimi i zagranicznymi gwiazdami. TVP1 wyemituje 12 odcinków programu, jego formuła wyklucza negatywną rywalizację i zakłada przyjazne podejście jury do młodych wykonawców. W jury programu znaleźli się Edyta Górniak, Hirek Wrona oraz Bartek Caboń, a poprowadzą go Artur Orzech oraz Marta Zalewska. O show „Hit Hit Hurra!” informowaliśmy jako pierwsi na początku sierpnia br.

Z kolei w poniedziałek, 5 września br. o godz. 20.30 w TVP1 zadebiutuje teleturniej „Ja to wiem”, sprawdzający wiedzę z historii Polski. Udział w nim wezmą zarówno uczestnicy w studiu (będą to osoby znane i popularne), jak też widzowie, którzy wykorzystywać będą specjalną aplikację na urządzenia mobilne. W trakcie emisji każdego odcinka widzowie odpowiadają na te same pytania co trójka uczestników w studiu. Teleturniej poprowadzi Mikołaj Cieślak.

Kolejna nowość telewizyjnej Jedynki to program „Zatrzymaj chwilę”, który nadawany będzie od połowy września w niedziele o godz. 17.30. Prowadzące Anna Popek i Katarzyna Kołeczek przedstawiać będą w każdym odcinku trzy ludzkie historie. Bohaterowie będą pokazywać swoje fotografie sprzed lat i opowiadać o kulisach powstania zdjęcia. W dalszej części programu realizatorzy w nowej rzeczywistości odtworzą scenerię z tych zdjęć, w której goście programu będą opowiadać o swoich doświadczeniach życiowych.

Anna Popek poprowadzi w TVP1 jeszcze jeden program - będzie to show „Co słychać, Polsko?”, którego emisja zaplanowana jest na późną jesień br.

Tej jesieni na antenie telewizyjnej Jedynki znajdzie się także kilka propozycji serialowych. Z początkiem września w TVP1 zadebiutuje premierowy serial kryminalny „Komisja morderstw” o pracy grupy policjantów z wydziału spraw niewyjaśnionych  (emisja we wtorki o godz. 21.30).

Na antenę powrócą także seriale „Ranczo” (niedziela, godz. 20.25), „Ojciec Mateusz” (czwartek, godz. 20.30), „Komisarz Alex” (sobota, godz. 20.25) oraz „Klan” (emisja od poniedziałku do piątku o godz.18.00).

W TVP1 znajdą się także wieczorne pasma dokumentalne - w poniedziałki „Historia w Jedynce”, w środy „Nasz świat w Jedynce” i w czwartki „Dokument przed północą”. W poniedziałki będzie można oglądać premierowe spektakle Teatru Telewizji. Pierwszą premierą teatralną nowego sezonu w TVP1 będzie spektakl „Breakout” autorstwa Wojciecha Tomczyka, w reżyserii Ewy Pytki (19 września br., godz. 20.30). Na antenę wróci także popularny reality show „Rolnik szuka żony” - emisja w niedziele o godz. 21.30. Będzie można także nadal oglądać m.in. program „Jaka to melodia”.

Jak podkreśla Joanna Klimek, szefowa programowa Telewizji Polskiej, telewizyjna Dwójka ma być programem skierowanym do bardziej wymagających grup odbiorców, promującym aspiracje i udział w wysokiej kulturze i ambitniejszej rozrywce. - W jej strukturze gatunkowej podstawową rolę będą odgrywać: kultura - w tym twórczość literacka, filmowa, teatralna i muzyczna - oraz profesjonalna rozrywka. Z Jedynką ma łączyć ją głównie bliski, przyjazny stosunek do widza, akcentowanie atmosfery i serdecznych relacji rodzinnych - mówi Joanna Klimek.

5 września br. o godz. 21.45 na antenie TVP2 zadebiutuje nowy show „Bake off - Ale ciacho!” Dwunastu uczestników stanie do rywalizacji o tytuł najlepszego cukiernika-amatora w Polsce. W skład jury wejdą Krzysztof Ilnicki i Małgorzata Molska, a program poprowadzą Anna Gacek i Paulina Mikuła. W programie wystąpi także Robert Makłowicz, który opowiadać będzie o tradycyjnych polskich produktach i wypiekach.

3 września br. o godz. 20.05 na antenę TVP2 powróci show „The Voice of Poland“. Będzie to siódma edycja tego programu. W skład jury wejdą ponownie Maria Sadowska, Andrzej Piaseczny oraz Tomson i Baron oraz debiutująca w tej roli Natalia Kukulska. Program poprowadzą Tomasz Kammel i Maciej Musiał. Na etapie odcinków na żywo do prowadzących dołączy Barbara Kurdej-Szatan.

We wrześniu br. na antenie TVP2 zagości także nowy cykl „Kochanie, ratujmy nasze dzieci”, program emitowany będzie w czwartki o godz. 20.40. Będzie to produkcja promująca właściwe nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży, walkę z otyłością oraz zdrowy i aktywny styl życia. Program poprowadzi Tomasz Wolny.

TVP2 wyemituje tej jesieni także kilka propozycji kabaretowych. Widzowie zobaczą premierowy show „Żarty i Bardy“ prowadzony przez kabaret OT.TO (emisja w niedziele o godz. 22.15, premiera 18 września br.) oraz „W tyle wizji. The best of...“ - satyryczne podsumowanie tygodnia prowadzone przez szefa TVP2 Marcina Wolskiego (soboty, godz. 17.15, premiera 3 września br.).

W telewizyjnej Dwójce znajdzie się także premierowy serial „Artyści", składający się z ośmiu odcinków. Będzie można go oglądać w piątki o godz. 22.20, premiera 2 września br. Serial opowiada o losach fikcyjnego, warszawskiego teatru, wystąpią m.in. Ewa Dałkowska, Edward Linde-Lubaszenko, Jerzy Trela, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska oraz Dorota Segda. TVP2 planuje także kontynuację seriali „Rodzinka.pl” (piątki, 21.40), „M jak Miłość” (poniedziałki i wtorki o godz. 20.40), „Na dobre i na złe” (środy o 20.40), „Barwy szczęścia” (od poniedziałku do piątku o 20.05, nowe odcinki nadawane są od 22 sierpnia br.), „Na sygnale” oraz „O mnie się nie martw” (piątki, 20.40).

W telewizyjnej Dwójce znajdą się też nowe programy publicystyczne. Od 3 września, co tydzień w każdą sobotę o godz. 12.00, w programie „Południk Wildsteina“ będzie można obserwować dyskusje na żywo dotyczące bieżących wydarzeń i zjawisk społecznych. Program poprowadzi Bronisław Wildstein.

Kolejna nowość telewizyjnej Dwójki to program „Szeptem“, który poprowadzą Ewa Błaszczyk i Dariusz Kowalski. W środy po północy (od godz. 0.45) do studia TVP2 będzie mógł zadzwonić każdy telewidz, by opowiedzieć o sprawach trudnych, bolesnych czy kontrowersyjnych. Premiera programu zapowiedziana została na 5 października br.

Jesienią na antenę Dwójki powróci także „Magazyn Ekspresu Reporterów“, będzie też druga edycja programu „Sonda 2”, która nadawana będzie dwa razy w tygodniu, w soboty i niedziele o godz. 14.35.

Na antenie TVP2 nie zabraknie także pasm dokumentalnych - „Czy świat oszalał” oraz „Świat bez fikcji”, zadebiutują też programy promujące czytelnictwo: „Myślnik, program z książką w roli głównej" czy „Dachy Krakowa, czyli literatura jest rozmową". W cyklu „Studio Teatralne Dwójki" zaprezentowane zostaną dzieła twórców młodego pokolenia. Na antenie TVP2 pozostanie także m.in. teleturniej „Familiada”.

Jacek Kurski, prezes TVP, podkreślał podczas wtorkowej prezentacji oferty stacji, że - jego zdaniem - „Telewizja Polska nareszcie została przywrócona Polakom i może pełnić swój publiczny charakter”. - Świadczą o tym chociażby wyniki oglądalności i sukces TVP podczas transmisji z Olimpiady w Rio, a wcześniej m.in. w czasie relacji ze Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka w Polsce oraz transmisji z Mistrzostw Europy w piłce nożnej we Francji - mówił Jacek Kurski.

Kurski podkreślał, że „potrzeba kilku rzeczy, aby dobrze przygotować ramówkę”. - Pieniędzy, czasu i spokoju. Pieniędzy na razie nie mamy, ale będziemy mieli, czasu mieliśmy niewiele, a jeśli chodzi o spokój, to miało miejsce kilka niespodziewanych wydarzeń, ale mimo to jestem tu dzisiaj z Państwem. Za rzeczy, na które nie mamy wpływu, nie odpowiadamy, ale na szczęście odpowiadamy za pomysły, talent i determinację osób, które pracowały przy przygotowaniu jesiennej ramówki TVP - mówił Kurski.

- Uważam, że jesienna ramówka TVP jest optymalnym kompromisem pomiędzy misją a komercyjnością, który - moim zdaniem - powinien przełożyć się na duży sukces telewizji publicznej tej jesieni. Po raz pierwszy nie mamy osobnych ramówek TVP1 i TVP2. Jesteśmy wspólną telewizją, rozpoczęliśmy reformę zmierzającą do tego, by postrzegać telewizję nie pod kątem kanibalizacji pomiędzy antenami, ale w sposób dający Polakom komplementarną ofertę. I taka będzie ta ramówka, będzie miała charakter rodzinny, jednocześnie będzie rozrywkowa, misyjna, z dobrymi filmami, serialami i ciekawymi programami publicystycznymi - dodaje Jacek Kurski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jesień w TVP - Jedynka wszechstronna dla szerokiej widowni, Dwójka z ambitniejszą rozrywką

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kazik
Niech sobie zakodują TVPiS i niech płacą chętne moherowe ludziki, które postradały zmysły.
A gdzie misja, brak reklam, Rada Mediów z nadania politycznego, a powinien być zakaz dla czynnych polityków. Facet pisze ustawę i zasiada w Radzie...jak za komuny. PiS tyle o niej mówi...i faktycznie coraz bardziej przypominają PZPR. Nawet mają skoro byłych pzprowców w swoich szeregach.
Za co mamy płacić, tandetna czysto komercyjna rozrywka jak w stacjach komercyjnych. A to, że jakieś M jak coś tam jest popularne..fajnie, ale jak sobie zakodujecie i zniesiecie abonament. Gdzie poważna publicystyka bez politycznych wstawek partyjnych ludzi, gdzie programy kulturalne, historyczne, naukowe ? Przy misji nie patrzy się co chwilę na słupki oglądalności...dlatego dostajecie ten haracz!
Rozumiem niechęć do PO...ale dlaczego w ramach kary mają rządzić chorzy z PiSu ? Ciekawe kiedy będzie jak w Grecji, za rok nie będzie prezentów jak kasa z aukcji. PiS ładnie nas zadłuży, a do tego chora i fałszywa ideologia.
83 42
odpowiedź
User
55wymion
Gadka tej baby od spraw programowych i zapowiedzi programow kilka linijek nizej zupelnie sie rozmijaja.

Ale jakos zaskoczony nie jestem.
57 24
odpowiedź
User
joo
wielkie sukcesy poprzedniej ramówki na wiosnę :
teleranek wywalony do tvp abc
sonda wywalona gdzies na 14 w sb i nd
pospieszalski wywalony na 22:30
57 23
odpowiedź
User
jooooom
poza starymi serialami to pełno programików z gadającymi głowami żeby stanowisk starczyło dla kazdego pisiora
po prostu robią programy pod konkretnych ludzi
67 28
odpowiedź
User
Kinga
A gdzie Karnowscy....nic nie piszecie a to ma być hit sezonu ....rodzina na swoim
53 24
odpowiedź