SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jesienią ruszą pierwsze w Polsce studia e-sportowe. Absolwenci mogą liczyć na dwa dyplomy

W ramach zajęć treningi e-sportowe i gra w uczelnianej drużynie, a wśród wykładowców trenerzy, zawodnicy i influencerzy e-sportowi. Nowy kierunek studiów zakończy się egzaminem licencjackim. Studia e-sportowe wystartują w październiku w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w podwarszawskim Pruszkowie.

Władze uczelni przekonują, że e-sport to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin na całym świecie. "Od kilku lat nie jest to już zwykłe granie na komputerze w ulubiony tytuł, ale przede wszystkim dochodowy biznes" - czytamy w komunikacie. Trzyletnie studia na poziomie licencjackim mają przygotować absolwentów do wejścia na rynek pracy w szeroko pojętym gamingu. Według portalu Itwiz.pl w 2020 r. w Polsce ok. 10 tys. osób pracowało w branży gier video. Z każdym rokiem popularność sportów elektronicznych w naszym kraju stale się powiększa.

Dlatego Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie (pod Warszawą) razem z organizacjami branżowymi Devils.one oraz Kinguin uruchamiają w roku akademickim 2021/2022 nowy kierunek studiów. "To propozycja edukacyjna nieistniejąca dotychczas na poziomie studiów licencjackich w Polsce. Studia powstały w wyniku kooperacji z organizacjami e-sportowymi zgłaszającymi zapotrzebowanie na ich powstanie, oraz uczestniczącymi w merytorycznych konsultacjach dotyczących ich zawartości programowej" - informuje uczelnia.

Co w planie zajęć?

Studia trwają sześć semestrów i kończą się nadaniem tytułu licencjata. Absolwent otrzyma dwa dyplomy: z zakresu zarządzania (dyplom kierunkowy pozwalający podjąć pracę w każdym dziale gospodarki) oraz z zarządzania e-sportem (dyplom specjalizacyjny otwierający możliwości pracy w branży e-sportowej w charakterze menadżera, trenera, zawodnika). Dodatkowo w trakcie nauki student uzyska legitymację instruktora e-sportu.  

W planie są zajęcia specjalizacyjne: psychologia e-sportu, tworzenie treści cyfrowych w e-sporcie, marketing i komunikacja w e-sporcie, finansowe aspekty prowadzenia drużyny e-sportowej, metody szkoleniowe i treningowe w e-sporcie, analiza statystyczna wydarzeń e-sportowych.

Organizacje Devils.one oraz Kinguin dostarczą kadrę prowadzącą zajęcia specjalizacyjne z zakresu e-sportu oraz zajęcia fakultatywne. Będą to m.in. zawodnicy, trenerzy, osoby aktywnie tworzące branżę e-sportową w Polsce, prawnicy, organizatorzy eventów e-sportowych. "Na ich zajęciach studenci nauczą się, jak ze swojej pasji do gier uczynić atrakcyjny zawód jednocześnie dostarczający przyjemności i emocji" - zachęcają pomysłodawcy nowego kierunku studiów.

- Edukowanie o e-sporcie jest bardzo ważne nie tylko dlatego, by promować i pokazywać dobre strony branży, ale też przez to, by uświadamiać ludzi o tym, z jakimi problemami spotykają się gracze, drużyny czy organizatorzy turniejów - mówi Paweł Książek z Kinguin. - Dlatego cieszymy się, że będziemy mogli przyczynić się do postawienia następnego kroku w tworzeniu kierunków e-sportowych w szkołach i na uczelniach, mając jednocześnie nadzieję, że to pomoże w przygotowaniu kolejnych specjalistów do pracy w tym specyficznym, ale ekscytującym środowisku.

Wykłady gościnne influencerów

Oprócz zajęć teoretycznych studenci będą mogli zdobyć wiedzę praktyczną m.in. podczas letnich praktyk w Kinguin Esports Performance Center w Warszawie czy Kinguin Esports Lounge w Gdańsku. Wezmą tam udział w tworzeniu i zarządzaniu m.in. drużynami e-sportowymi czy eventami w tym sektorze.

- Absolwenci studiów mogą nie tylko zarządzać organizacją czy ludźmi, ale także projektami czy community. Zapotrzebowanie na tego typu wykształcenie to obecnie realna potrzeba w branży e-sportowej. Znając wymagania i deficyty w różnych organizacjach z branży, proponujemy studia adekwatne do potrzeb, z ekspercką kadrą i z opcją nauczania w pełni zdalnego, na terenie całej Polski - mówi Daria Rupniewska z Devils.one, odpowiadająca za koncept i program studiów w części e-sportowej. - Dość nowatorskim podejściem jest także bezpośrednie zaproszenie influencerów ze świata gamingu do podzielenia się swoją wiedzą w ramach wykładów gościnnych.

Uczelnia obiecuje, że w trakcie studiów będzie można zdobyć interdyscyplinarną wiedzę praktyczną, którą studenci uzyskają od ekspertów ze świata e-sportu, sportu, prawa, finansów i mediów.

- Kluczowe jest, by pokazać studentom całe spektrum zawodów, które można wykonywać w tej branży i wyposażyć ich w wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym będą mogli odnaleźć swoje miejsce w świecie e-sportu. Branża, by mogła się rozwijać potrzebuje nie tylko utalentowanych graczy, ale także specjalistów z wiedzą z zakresu zarządzania, biznesu czy marketingu - mówi Karolina Kałużyńska, PR Manager w Gameset.

Zapisywać się na studia e-sportu można na stronie uczelni. Czesne za semestr na pierwszym roku wynosi 2250 zł.

2 mld graczy na świecie

Według raportu "The Game Industry of Poland" opublikowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w 2020 r. na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat branża gamedev rozwinęła się na niewyobrażalną skalę. Już dziś na świecie jest ponad 2 mld graczy, a w ciągu najbliższych kilku lat globalna wartość rynku gier komputerowych przekroczy 200 mld dolarów.

Przychody polskiej branży gamedev to ponad 500 mln euro, przy czym eksport gier generuje prawie 96 proc. tej kwoty, co doskonale pokazuje międzynarodowy potencjał tego sektora naszej gospodarki. W 2019 r. dochody ze sprzedaży polskich gier przekroczyły 2,1 mld zł., a wartość rynku e-sportu sięga 43 mln zł. W Polsce gry produkuje obecnie ponad 440 firm. Co roku do graczy trafia ok. 480 nowych polskich produkcji.

Dołącz do dyskusji: Jesienią ruszą pierwsze w Polsce studia e-sportowe. Absolwenci mogą liczyć na dwa dyplomy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
awek
Nasi piłkarze też mają po dwa dyplomy ...
odpowiedź
User
Rada
Przy okazji warto zrobić dyplom z gotowania wody na gazie. Akurat ten może się przydać.
odpowiedź
User
ReulleyMA
I Want To Order Super Viagra
odpowiedź