SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jesienna ofensywa stacji telewizyjnych. „TVN zachowawczo, ale z niezłomną konsekwencją, Polsat walecznie, TVP w teorii rewolucyjnie”

Ruszają jesienne ramówki największych polskich stacji telewizyjnych. Wszystkie kanały z tzw. „wielkiej czwórki” na swoje anteny wprowadzą od dwóch do pięciu nowych programów. - Wygląda na to, że TVN jest zadowolony z miejsca, w którym się znalazł, cała reszta ma apetyt na więcej, przy czym pomysł na osiągnięcie owego „więcej” jest nieco inny - komentuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Baczyńska, TV director w Codemedia. Nowości zobaczymy również w TV Puls i Czwórce.

Maciej Zakościelny i Maja Ostaszewska w serialu "Diagnoza", fot. TVNArticle

Dwa teleturnieje, historyczny serial i katolickie programy nowościami TVP1

Jesienią br. telewizyjna Jedynka będzie emitować dwa nowe teleturnieje. Pierwszym z nich jest „Rodzina wie lepiej”, oparty na popularnym izraelskim formacie „Sure or Insure”. Jego roboczy roboczy tytuł brzmiał „Ryzyk Fizyk”.

„Rodzina wie lepiej” to gra rodzinna, w której biorą udział 5-osobowe zespoły składające się z członków rodziny lub grupy przyjaciół. Nagroda główna wynosi 40 tys. zł. Wiedzowy teleturniej porowadzi Marcin Rams. Na antenie Jedynki będzie można go oglądać w dni powszednie o godz. 18.25, począwszy od 28 sierpnia br.

Drugim nowym teleturniejem stacji jest „The Wall. Wygraj marzenia”, który powstaje na licencji amerykańskiego formatu „The Wall”. W każdym odcinku występuje para uczestników, którzy odpowiadają na pytania. Kluczową rolę odgrywa wysoka ściana u spodu której znajduje się 15 kieszeni z określonymi kwotami pieniędzy - od 1 do 100 tys. złotych.

„The Wall. Wygraj marzenia” będzie można oglądać w piątki o 20.25, począwszy od 22 września 2017 roku.

W listopadzie na antenę Jedynki trafi nowy serial historyczny „Korona królów”, powstający pod opieką literacką Ilony Łepkowskiej.

Produkcja w reżyserii Wojciecha Pacyny opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów.

Jesienią widzowie stacji zobaczą również dwa nowe programy katolickie. Pierwszym z nich jest poradnikowy magazyn „Rodzinny Express”, który poprowadzi Michalina Szymborska. Gospodyni programu wraz z gośćmi będzie rozmawiać na tematy dotyczące życia codziennego. Audycję będzie można oglądać w piątki o 9.30, począwszy od 15 września.

Kolejnym nowym katolickim programem TVP1 jest skierowane dla młodzieży „Studio Raban”, które będzie pokazywane w soboty o 12.00 (od 16 września). Autorska audycja Michała Kłosowskiego przedstawia historie młodzieży, która swoim życiem i działaniem inspiruje innych.

Ze znanych już widzom audycji, telewizyjna Jedynka tej jesieni pokaże nowe odcinki m.in.: porannego programu „Dzień dobry Polsko”, teleturniej „Jaka to melodia?”, „Sprawa dla reportera”, „Warto rozmawiać”, „Rolnik szuka żony”, „Sonda 2” (wcześniej cykl pokazywała TVP2), seriale: „Komisariat”, „Klan”, „Ojciec Mateusz”, „Komisarz Aleks” i „Dziewczyny ze Lwowa”, a także liczne dokumenty i filmy. Na poniedziałkowe wieczory Jedynka zaplanowała spektakle Teatru Telewizji, które będą emitowane o 20.25, począwszy od 28 sierpnia. Z poniedziałku na środowy prime-time przeniesione zostało widowisko „Wielki Test”, które od teraz będzie pokazywane częściej niż dotychczas.

Dwa nowe seriale oraz reaktywacja „Koła fortuny” i „997” w TVP2

We wrześniu br. na antenie TVP2 zadebiutują dwa nowe seriale. Pierwszym z nich jest kryminalna produkcja „Miasto skarbów”. 13-odcinkowy serial przedstawia losy dwóch sióstr: Alicji (w tej roli Aleksandra Popławska), która jest genialną historyk sztuki, oraz Ewy (Magdalena Różczka) - utalentowanej malarki, wypełniającej zamówienia dla bogatych kolekcjonerów sztuki.

„Miasto skarbów” będzie pokazywane w czwartki o 21.40, począwszy od 14 września 2017 roku.

Drugą serialową premierą TVP2 jest komediowa produkcja „Pod wspólnym niebem” opowiadająca o perypetiach dwóch rodzin, które przez niefortunny splot zdarzeń, zmuszone są zamieszkać pod jednym dachem.

Premierowe odcinki produkcji będzie można oglądać w piątki o 22.10 (tuż po „Rodzince.pl”), począwszy od 15 września 2017 roku.

TVP2 tej jesieni do ramówki przywróci dwa kultowe formaty. W niedzielę, 10 września odbędzie się premiera teleturnieju „Koło fortuny”, który będzie emitowany w dni powszednie o 16.30 oraz w niedziele o 14.40.

„Koło fortuny” jest oparte na amerykańskim formacie „Wheel of Fortune”. Teleturniej widzom Dwójki znany jest z lat 1993-1998 i 2007-2009. Reaktywowany program ma mieć odświeżoną formułę. Poprowadzą go wokalista Rafał Brzozowski i Miss Polonia 2016 Izabella Krzan.

W czwartek, 5 października po 7 latach przerwy na antenę Dwójki powróci kultowy magazyn „997”, który będzie emitowany w czwartki o 22.35. Audycję ponownie poprowadzi Michał Fajbusiewicz, który zaprezentuje widzom kulisy autentycznych, nierozwikłanych zagadek kryminalnych. Poprzednio „997” w TVP2 oglądać można było w latach 1983-1993 oraz 1995-2010.

- Nowości jest dużo, a to nie sprzyja szybkiemu zapoznaniu się z ramówką przez widzów - pamiętajmy, że w TVN i Polsat widzowie otrzymują już znany i sprawdzony schemat, w TVP natomiast zmiana ma być duża i szybko przeprowadzona - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Baczyńska, TV director w Codemedia. - Jak to zwykle bywa najtrwalsze zmiany wprowadza się drogą ewolucji, a nie rewolucji - dodaje.

Ponadto Dwójka jesienią br. pokaże m.in. morning-show „Pytanie na śniadanie”, talent-show „The Voice of Poland”, „Bake Off - Ale Ciacho!”, „Magazyn Expressu Reporterów”, „Pierwsza randka”, „Lajk!”, „Podróże z historią”, cykl „Było… Nie minęło - EKSTRA - kronika zwiadowców historii” (do tej pory emisja m.in. na antenie TVP Info i TVP Historia), seriale: „Barwy szczęścia”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Na sygnale”, „O mnie się nie martw” i „Rodzinka.pl” oraz teleturnieje: „Jeden z dziesięciu”, „Familiada” i „Postaw na milion” oraz liczne cykle filmów dokumentalnych i fabularnych.

TVN stawia na serial „Diagnoza” i reality-show „Drzewo marzeń”

Najważniejszą nowością TVN w jesiennej ramówce br. będzie 13-odcinkowy medyczny serial „Diagnoza”, w którym główną rolę zagra Maja Ostaszewska. Wcieli się ona w postać Anny Nowak, która zostaje przyjęta do szpitala w Rybniku. Kobieta traci pamięć i nie pamięta, kim jest ani w jakich okolicznościach trafiła na oddział ratunkowy.

„Diagnozę” będzie można oglądać we wtorki o 21.30, począwszy od 5 września br. Produkcja w tym paśmie zastąpi reality-show „Top Model. Zostań modelką”, którego ostatni sezon stacja pokazała jesienią ub.r.

Drugą z jesiennych nowości stacji jest reality-show „Drzewo marzeń”, które poprowadzi Mateusz Gessler. W programie występują uczniowie szkół podstawowych w wieku od 8 do 13 lat. Wskazują oni wyjątkowe osoby, które - ich zdaniem - zasługują na spełnienie marzeń (np. przyjaciela czy członka rodziny).

Premierowe odcinki „Drzewa marzeń” będzie można oglądać w niedziele o godz. 18.00, począwszy od 3 września br.

- Jesienną ramówkę TVN określiłabym słowem: asekuracyjna. Nowości, które zagoszczą na antenie w tym sezonie nie odbiegają formą od znanych widzom z poprzednich lat formatów. Prawda jest też taka, że nie ma sensu wprowadzać większych modyfikacji w układzie, który się po prostu sprawdza - oferta TVN od wielu sezonów jest targetowana pod konkretnego widza (kobieta z dużego miasta) i przynosi to dobre efekty. W konsekwencji wyjdzie to stacji na dobre - komentuje ekspertka.

Jesienią br. TVN pokaże również kontynuacje znanych już programów, m.in. takich jak: morning-show „Dzień dobry TVN” „Milionerzy”, „Azja Express”, „MasterChef”, „Mam talent!”, „Ślub od pierwszego wejrzenia”, „Kuchenne rewolucje”, „Kuba Wojewódzki”, „36,6”, „Kobieta na krańcu świata”, „Co za tydzień”, „Superwizjer”, „Uwaga!”, seriale „Druga szansa” i „Na Wspólnej”, paradokumenty: „Szkoła”, „19+”, „Ukryta prawda” i „Szpital”.

Wysokobudżetowe reality-show, format o modelkach w rozmiarze XL i serial Lampki w Polsacie

Telewizja Polsat na jesień 2017 roku szykuje trzy duże nowości. Pierwszą z nich jest przygodowe reality-show „Wyspa przetrwania”, w którym uczestnicy będą zmagać się w ekstremalnych konkurencjach na jednej z tropikalnych wysp archipelagu Fidżi.

Program poprowadzi dziennikarz Radia Zet Damian Michałowski. „Wyspa przetrwania” to polska wersja hitowego programu „Survivor”. Produkcja w ramówce stacji znajdzie się od piątku, 8 września o 20.00.

Drugą z nowości Polsatu jest program „Supermodelka Plus Size”, w którym poszukiwana jest najlepsza modelka w rozmiarze XL. W składzie jury znajdują się: Ewa Minge (projektantka mody), Emil Biliński (fotograf), Rafał Maślak (model) i Ewa Zakrzewska (modelka). Pełnią oni również role prowadzących i mentorów.

10 odcinkowe show powstaje na licencji niemieckiego formatu „Curvy Supermodel”. Premierowe odcinki programu będzie można oglądać w środy o 20.35, począwszy od 6 września br.

Z kolei w niedzielę, 10 września 2017 roku o godz. 20.00 Telewizja Polsat rozpocznie emisję nowego serialu „W rytmie serca”, który produkuje należąca do Tadeusza Lampki firma Artrama.

13-odcinkowy serial opowiada o losach zdolnego chirurga dr Adama Żmudy, który zmuszony do rezygnacji z pracy w renomowanym szpitalu, planuje zmienić swoje życie i chce dołączyć do Lekarzy bez Granic w Afryce. W rolach głównych wystąpią: Mateusz Damięcki, Barbara Kurdej-Szatan, Maria Dębska, Piotr Polk, Piotr Fronczewski, Małgorzata Foremniak i Dariusz Toczek.

- Znacznie odważniejsza ramówka - więcej nowości, w tym takich, które mam wrażenie, próbują odebrać widzów TVN. Kluczowa nowość to oczywiście „Wyspa przetrwania”. Mam wrażenie, że jego sukces będzie poniekąd zależeć od promocji nowego formatu. Stacja jesienią wprowadza też 2 nowe formaty dedykowane kobietom - „Supermodelki Plus Size” oraz serial „W rytmie serca”. To tylko potwierdza tezę o coraz większym zainteresowaniu kobiecą widownią TVN. Wszystko wskazuje więc na to, że profil widza Polsatu może się w tym sezonie lekko zmienić - mówi TV director w Codemedia.

W jesiennej ramówce br. Polsat pokaże również kontynuacje znanych już programów. Widzowie zobaczą m.in. „The Brain. Genialny umysł”, „Twoja twarz brzmi znajomo”, „Nasz nowy dom”, „Interwencja”, seriale „Przyjaciółki”, „Świat według Kiepskich”, „Pierwsza miłość” oraz paradokumenty „Gliniarze”, „Na ratunek 112”, „Trudne sprawy” i „Dlaczego ja?” oraz filmy fabularne. Otwarty Polsat będzie również transmitować m.in. cztery ostatnie eliminacyjne mecze Polaków do Mistrzostw Świata, które w przyszłym roku odbędą się w Rosji. 1 września br. reprezentacja Polski zmierzy się z Danią, 4 września - z Kazachstanem, 5 października - z Armenią, a 8 października - z Czarnogórą.

Telewizyjna Czwórka z nowym serialem obyczajowym

Nową produkcję w jesiennej ramówce wprowadzi również telewizyjna Czwórka, która w ostatnich latach zbudowała silne pasmo pomiędzy godz. 19.00, a 21.00 emitując „Policjantki i policjantów” oraz „Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny”. Tym razem będzie to cotygodniowy serial „Mecenas Lena Barska”, którego premiera odbędzie się w październiku br.

Fabuła obyczajowego serialu koncentruje się na losach Leny Barskiej (w tej roli Izabella Bukowska) - atrakcyjnej czterdziestolatki, która jest właścicielką kancelarii prawniczej. Prywatnie Lena jest matką dwojga nastoletnich dzieci (Natalia Idzikiewicz i Jakub Dyniewicz).

W jesiennej ramówce br. stacja ta pokaże również m.in. kolejne odcinki hitowych seriali „Policjantki i policjanci” oraz „Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny” oraz popularnonaukowego programu „Galileo”.

Dwa duże codzienne seriale nadzieją TV Puls na zbudowanie widowni w paśmie access prime-time

Telewizja Puls tej jesieni postanowiła wprowadzić na swoją antenę dwa seriale codzienne. Pierwszym z nich jest medyczna produkcja „Lekarze na start”, którego producentem jest należąca do Tadeusza Lampki firma Artrama.

Serial będzie przedstawiać losy piątki absolwentów medycyny, którzy w tym samym czasie trafiają na staż do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. W rolach głównych zobaczymy piątkę aktorów młodego pokolenia. „Lekarze na start” będzie można oglądać w dni powszednie o 19.10, począwszy od 4 września br.

Drugim tytułem jest „Lombard. Życie pod zastaw” produkowany ze Studiem A, który będzie emitowany w dni powszednie o 18.20 (również od 4 września).

Fabuła serialu rozgrywa się w środowisku właścicieli lombardu, a główne role zagrają w nim: Zbigniew Buczkowski, Henryk Gołębiewski, Michał Chorosiński, Jerzy Górski, Mateusz Murański, Agata Szafrańska oraz Dominika Skoczylas.

Widzowie stacji zobaczą również 3. sezon rozrywkowego programu „Ale numer!”, który jest polską wersja kanadyjskiego formatu „Just for Laughs: Gags”. TV Puls pokaże również zagraniczne hity filmowe, m.in.: „Człowiek mafii”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Furia”, „Constantine”, „Cobra”, „Tożsamość Bourne’a”, cykl filmów „Piraci z Karaibów”: „Klątwa Czarnej Perły” oraz premierowo w TV Puls: „Skrzynia umarlaka”, „Na krańcu świata” i „Na nieznanych wodach”, a także cykl czterech filmów z serii „Szybcy i wściekli”.

 


Komentarz Katarzyna Baczyńska, TV director w Codemedia:

TVP1 i TVP2

Jest rewolucja, a zarazem jej nie ma. W ramówkach obu stacji pojawi się sporo nowości, z których część jest powrotem do formatów sprzed lat. Czy będą w stanie przyciągnąć widza TVN lub Polsatu? Okazjonalnie być może tak, na stałe - wątpię. Wynika to z konsekwentnej polityki programowej prowadzonej przez Polsat oraz TVN od lat. Widz ma już pewne wyobrażenia o formatach realizowanych przez obie anteny, w przypadku TVP - wszystkie nowości są dużym znakiem zapytania i nie do końca wiadomo, czego oczekiwać (np. w kwestii realizacji poszczególnych programów - ten temat był szeroko omawiany przy okazji informacji o nowym serialu „Korona Królów”). Nowości jest dużo, a to nie sprzyja szybkiemu zapoznaniu się z ramówką przez widzów - pamiętajmy, że w TVN i Polsat widzowie otrzymują już znany i sprawdzony schemat (z większą liczbą nowości w przypadku Polsatu), w TVP natomiast zmiana ma być duża i szybko przeprowadzona. Jak to zwykle bywa najtrwalsze zmiany wprowadza się drogą ewolucji, a nie rewolucji.

Mocny punkt to silne pasmo serialowe w TVP2 - brawo za konsekwencję i coraz intensywniejszą walkę o utrzymanie widza poprzez wprowadzanie podobnie sprofilowanych formatów mających szansę związać go z anteną na dłużej. Według mnie „czarnym koniem” ramówki TVP2 może okazać się serial, o którym jest dość cicho - mowa o „Nocnym recepcjoniście” na podstawie książki Johna Le Carre. Serial cieszący się potężnym zainteresowaniem za granicą, ma świetną obsadą (Hugh Laurie, Tom Hiddleston), był wielokrotnie nagradzany (m.in. trzy Złote Globy dla aktorów i nominacja do tytułu najlepszego serialu). Pozostaje więc pytanie: gdzie silna promocja na jego miarę?

TVN

Jesienną ramówkę TVN określiłabym słowem: asekuracyjna. Nowości, które zagoszczą na antenie w tym sezonie nie odbiegają formą od znanych widzom z poprzednich lat formatów. Prawda jest też taka, że nie ma sensu wprowadzać większych modyfikacji w układzie, który się po prostu sprawdza - oferta TVN od wielu sezonów jest targetowana pod konkretnego widza (kobieta z dużego miasta) i przynosi to dobre efekty. W konsekwencji wyjdzie to stacji na dobre.

Jedną z nowości jest serial „Diagnoza” o tematyce medycznej, którą uwielbiają Polacy (choć akurat patrząc na polskie produkcje są to raczej seriale, gdzie medycyna funkcjonuje jako tło). Analizując upodobania widzów serial powinien zostać przyjęty dobrze, dobrym przykładem jest kilka sezonów „Lekarzy” - obie pozycje łączy nie tylko tematyka, ale także mocna, znana obsada aktorska. Na antenę wraca też „Azja Express” - program troszkę inny niż wszystkie, bo łączący konwencję reality-show z udziałem celebrytów z programem podróżniczym. Podobne jak w poprzednim sezonie najprawdopodobniej dostarczy treści wielu serwisom plotkarskim, co tylko podniesie jego popularność (samonapędzająca się promocja).

Polsat

Znacznie odważniejsza ramówka - więcej nowości, w tym takich, które mam wrażenie, próbują odebrać widzów TVN. I, pół żartem pół serio, świat się chyba kończy - w ramówce zabrakło „Tańca z gwiazdami”. Kluczowa nowość to oczywiście „Wyspa przetrwania”. Mam wrażenie, że jego sukces będzie poniekąd zależeć od promocji nowego formatu. Jeśli stacja myśli o zainteresowaniu nim bardziej okazjonalnych widzów i zwiększeniu widowni poprzez odebranie widzów stacji konkurencyjnej promocja „Wyspy przetrwania” powinna znacznie wykraczać poza jego antenę. Za dobry przykład może tu służyć masowa promocja „Belle Epoque” TVN. Nie bez znaczenia jest też jego usytuowanie w ramówce: „Wyspa przetrwania” będzie emitowana w piątkowe wieczory równolegle do cyklu „Superkino” w TVN. To właśnie wtedy profil widza TVN jest najbardziej zmienny (co wynika z różnego typu emitowanych filmów) - wtedy szansa na „podgryzienie” przez Polsat jest największa, bo widzowie mogą szukać alternatywy gdzieś indziej.

Stacja jesienią wprowadza też 2 nowe formaty dedykowane kobietom - „Supermodelki Plus Size” oraz serial „W rytmie serca”. To tylko potwierdza tezę o coraz większym zainteresowaniu kobiecą widownią TVN. Wszystko wskazuje więc na to, że profil widza Polsatu może się w tym sezonie lekko zmienić.

Nie zapominajmy też o mniejszych antenach, które z sukcesem wprowadzają własne produkcje - przykład choćby TV4, w którego ślady zamierza pójść TV Puls (programy dla masowego widza) oraz Canal+ z wyczekiwanym drugim sezonem Belfra z mocno sprofilowaną widownią.

Podsumowując: TVN zachowawczo, ale z niezłomną konsekwencją, Polsat walecznie, TVP w teorii rewolucyjnie. Mówiąc wprost: wygląda na to, że TVN jest zadowolony z miejsca, w którym się znalazł, cała reszta ma apetyt na więcej, przy czym pomysł na osiągnięcie owego „więcej” jest nieco inny. Wydaje się, że Polsat ma jasną i długofalową strategię ewolucji swoich formatów w celu przyciągnięcia nowych widzów, TVP - chyba nie do końca. Serwowanie zbyt wielu różnych dań naraz rzadko sprawia, że ucztę można zaliczyć do udanych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jesienna ofensywa stacji telewizyjnych. „TVN zachowawczo, ale z niezłomną konsekwencją, Polsat walecznie, TVP w teorii rewolucyjnie”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz Pyrkosz
A gdzie moi "Ugotowani"?
odpowiedź
User
Super
TVN w ciągu dnia wspaniała ramówka. Od rana Dzień Dobry TVN, 19+, Szkoła, Kuchenne rewolucje, Ukryta prawda, Szpital, 19+, Ukryta prawda, Szpital, Kuchenne rewolucje, Szkoła, Ukryta prawda, Szpital, 19+, Ukryta prawda, Szpital, Szkoła, Fakty.
odpowiedź
User
Tomek
Ja już mam coś oglądać tylko TVN to jest moja ulubiona stacja najbardziej lubię seriale szkoła 19 + Milionerzy ukryta prawda. Nigdy nie oglądałem stacje TVP i nie będę oglądać. Takie moje zdanie.
odpowiedź