SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Jesteś Bogiem” triumfatorem Złotych Kaczek 2012

„Jesteś Bogiem” Leszka Dawida zostało najlepszym polskim filmem sezonu 2011/2012 w plebiscycie Złote Kaczki 2012. Najlepszym polskim filmem sensacyjnym nakręconym po 1945 r. zostały „Psy” Władysława Pasikowskiego. Zwycięzców wskazali czytelnicy magazynu “Film”.

„Jesteś Bogiem” triumfatorem Złotych Kaczek 2012

Statuetki Złotych Kaczek zostały wręczone podczas uroczystej gali w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich. Gwiazdą specjalną gali był Joe Cocker. Uroczystą galę prowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny magazynu “Film”, Tomasz Raczek.

Podczas gali przyznano też specjalne jubileuszowe Złote Kaczki z okazji 55-lecia plebiscytu. Otrzymali je: aktorka Danuta Szaflarska - bohaterka i twarz pierwszej okładki magazynu FILM, Andrzej Wajda - najwybitniejszy polski twórca filmowy minionego 55-lecia oraz Telewizja Polska jako największy polski producent filmowy w minionych 55 latach. Nagrodę specjalną otrzymała też Audioteka.

Nagrody dla najlepszych twórców filmowych minionego sezonu otrzymali ponadto: Maciej Pisuk, autor scenariusza „Jesteś Bogiem” oraz Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do „W ciemności”. Najlepszą aktorką minionego sezonu została Agata Kulesza - czytelnicy FILMU docenili jej rolę w „Róży”. Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Marcin Kowalczyk za kreację w „Jesteś Bogiem”.

Statuetkę dla najlepszej aktorki filmów sensacyjnych otrzymała Kamila Baar za rolę w „Vincim”. Najlepszym aktorem filmów sensacyjnych został Bogusław Linda.

„To, co odróżnia Złote Kaczki od wielu innych filmowych nagród przyznawanych przez jurorów, znawców i krytyków, to fakt, że są one wyrazem aplauzu i wdzięczności widzów, którzy głosują na nie w plebiscycie internetowym. Tu nie ma miejsca na układy i środowiskowe ściemy - widzowie nie uzgadniają ze sobą werdyktu ani go z nikim nie konsultują. Złote Kaczki pokazują po prostu, kogo i za co kochają polscy widzowie” - ocenia redaktor naczelny FILM-u, Tomasz Raczek, odnosząc się do wyników plebiscytu. 

Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2012 był Polski Instytut Sztuki Filmowej, współorganizatorem Gali również Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronat honorowy nad Galą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma "Film" (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Jesteś Bogiem” triumfatorem Złotych Kaczek 2012

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jacekk
widzę, że kultura hip hopu zaczęła inspirować kolejen pokolenie młodych twórców i to niekoniecznie muzyki: http://www.youtube.com/watch?v=o_e78nU_Bmk
8 8
odpowiedź
User
olo
rzeczywiscie, fragmenty jestes bogiem,sa swietne,normalne,autentyczne
a nie dretwe jak te wydumane bzdety historyczne z patosem i przeslaniem,bleeee
i jeszcze nagroda za zdjecia bulbonow i oparow w scieku,bleeee...
8 8
odpowiedź