SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jolanta Kwaśniewska: osoby starsze są dyskryminowane w Polsce

Jolanta Kwaśniewska w programie „Pytanie na Śniadanie” prowadzi cykl poświęcony osobom starszym. W studiu goszczą lekarze, prawnicy, dietetycy czy modowi eksperci. W ten sposób była pierwsza dama chce zwrócić uwagę na problem społecznego wykluczenia, z jakim zmagają się w Polsce osoby starsze.

W każdym odcinku Jolanta Kwaśniewska przedstawia historie seniorów, którzy udowadniają, że wbrew powszechnym wyobrażeniom, starość może być czasem inspirującym i pełnym pasji.

– Istnieje wszechogarniający kult młodości. Kiedy przygotowywałam jeden z moich programów, weszłam do punktu sprzedaży prasy i zapytałam, czy dostanę jakiś periodyk przeznaczony dla osób starszych. Nie ma czegoś takiego. To co mogę kupić? To, co wszyscy, proszę zobaczyć, pełne półki - usłyszałam. Młode twarze, zdrowe, uśmiechnięte, pełne życia, nadziei i możliwości. Przyglądając się tak głęboko temu zjawisku widzę, że osoby starsze rzeczywiście są dyskryminowane ze względu na wiek i to na bardzo wielu polach – mówi Jolanta Kwaśniewska.

Podczas programu poruszane są kwestie aktywności zawodowej osób starszych, zdrowia czy sposobu odżywiania. Seniorzy mają problem ze znalezieniem pracy oraz otrzymaniem kredytu. Są także dyskryminowani jako klienci. W galeriach handlowych bardzo trudno znaleźć ubrania w rozmiarze i estetyce odpowiadającej gustowi osoby starszej.         

– To jest marginalizowanie osób starszych. To, co dla mnie jest najstraszniejsze i najbardziej bolesne, to taka świadomość, że dawniej starsza osoba była autorytetem. To nie tylko wiek, lecz także mądrość, doświadczenie, cierpliwość. Te osoby nigdzie się już nie spieszą, bardzo często nic nie muszą, one po prostu chcą. I nie korzystamy z tego wielkiego bagażu, jaki niosą ze sobą osoby starsze – mówi była pierwsza dama.     

Z początkiem listopada br. Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” uruchomiła stronę internetową www.oswajaniestarosci.pl, która ma na celu zwiększenie świadomości ludzi w kwestii problemów seniorów. Serwis nieustannie jest rozbudowywany. Poszukiwani są wolontariusze, firmy, instytucje, które chciałyby podzielić się swoimi pomysłami, zaangażować w program „Oswajania Starości”.

 

Dołącz do dyskusji: Jolanta Kwaśniewska: osoby starsze są dyskryminowane w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl