SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT: w rozmowie Pochanke ze Środą w „Faktach po Faktach” TVN24 wprowadzono widzów w błąd ws. aborcji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji upomniała TVN za kwietniową rozmowę Justyny Pochanke z Magdaleną Środą dotycząca projektu zaostrzenia ustawy aborcyjnej. - Sposób zaprezentowania zagadnienia można odebrać jako niewystarczające przygotowanie ze strony dziennikarki, skutkujące wprowadzeniem odbiorców w błąd - napisano w stanowisku.

Justyna Pochanke; fot.: TVN / Krzysztof DubielArticle

Wywiad z Magdaleną Środą został przeprowadzony przez Justynę Pochanke w „Faktach po Faktach” w kwietniu br., gdy Sejm zajmował się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Dziennikarka w trakcie rozmowy stwierdziła, że „wrzuca się projekt bezwzględnego zaostrzenia ustawy o aborcji, z zakazem nawet, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu”.

Jak pisze portal TVP.Info, w sprawie tych słów skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji złożył jeden z widzów.

W odpowiedzi na skargę Anna Szydłowska-Żurawska, dyrektor departamentu prezydialnego KRRiT, udzieliła odpowiedzi, w której stwierdziła, że z przeprowadzonej analizy wynika, iż w audycji przekazano „nieprawdziwą informację na temat prac sejmowych nad obywatelskim projektem ustawy”.

- Słowa prof. Magdaleny Środy (cyt.) „jeśli chodzi o ustawę, którą wprowadza rząd”, nie wskazywały, że jest to projekt obywatelski, lecz rządowy. Ta wypowiedź nie została sprostowana przez prowadzącą, która zadając wcześniej prof. M. Środzie pytanie odnoszące się do tej kwestii – sama stwierdziła m.in. (cyt.) „wrzuca się projekt zaostrzenia aborcji (...)”. W ocenie KRRiT taki sposób zaprezentowania opinii publicznej przedmiotowego zagadnienia można odebrać jako niewystarczające przygotowanie do dyskusji ze strony dziennikarki prowadzącej audycję, skutkujące wprowadzeniem odbiorców w błąd - napisała przedstawicielka KRRiT.  

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wystąpił do TVN, przypominając, że „rolą dziennikarzy przeprowadzających wywiady jest m.in. moderowanie przekazu, a więc jednoczesne odnoszenie się do treści przekazywanych podczas jego trwania, w tym również czuwanie nad jego poziomem merytorycznym”.

Justyna Pochanke nie jest już dziennikarką TVN: w lipcu br. po 19 latach pracy dla stacji odeszła z „Faktów”. W głównym wydaniu programu jej miejsce w zeszłym tygodniu zajął Piotr Kraśko.

Pochanke wiele razy w „Faktach po Faktach” krytykowała PiS. W jednym z wydań oceniła, że wyborcy tej partii to w zasadzie wyznawcy, a w styczniu 2018 roku stwierdziła, że po przeczytaniu wywiadu w „Polityce” doszła do wniosku, że w Polsce panuje dyktatura.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia oglądalność minutowa TVN24 wynosiła 350 616 widzów i 5,16 proc. udziału w rynku oglądalności, po wzroście o 16,7 proc. rok do roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: w rozmowie Pochanke ze Środą w „Faktach po Faktach” TVN24 wprowadzono widzów w błąd ws. aborcji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hoffa
Bardzo zabawne, że KRRiTV czepia się takich didaskaliów w TVN, a kompletnie olewa permanentne kłamstwa i półprawdy lejące się z anten narodowych mediów. Może by tak paniusia łamiąca ręce nad drobną nieścisłością w TVN pochyliła się nad paskami w Wiadomościach TVP?
odpowiedź
User
-JMS-
Kłamstwo nie jest błędną informacją. Kłamstwo jest orężem zła. Ulubionym.
odpowiedź