SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Już 7 lat GSM w Polsce

7 lat telefonii komórkowej GSM w Polsce

W czerwcu mija rocznica przeprowadzenia pierwszej w Polsce publicznej rozmowy przez telefon komórkowy działający w standardzie GSM. Wydarzenie to miało miejsce 14. czerwca 1996 roku, a pierwsze słowa transmitowane cyfrowo, wypowiedziano podczas konferencji prasowej Polskiej Telefonii Cyfrowej w Warszawie. Wtedy również zaprezentowano po raz pierwszy nazwę sieci Era GSM.

Sieć uruchomiona w Warszawie została po raz pierwszy przetestowana na dużą skalę tuż po jej prezentacji. Okazją było liczne zgromadzenie uczestników koncertu Jose Carrerasa.

Pierwsza w Polsce międzymiastowa rozmowa przez telefon GSM miała miejsce 2 dni później. Połączenie nawiązano między abonentami przebywającymi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i w centrum Warszawy. Sieć Era GSM składała się wtedy z dwóch stacji bazowych (BTS) w Poznaniu i czterech w Warszawie. Specjalnie na czas targów w Poznaniu zainstalowano ruchomą stacje bazową. Do pierwszych rozmów wykorzystywano telefony Ericsson GH388.

Era GSM została uruchomiona dla wszystkich abonentów 16 września 1996 roku od razu w Warszawie, Poznaniu , Katowicach, Krakowie i Gdańsku. W ciągu następnych 3 miesięcy obejmowała już ponad 50 miast. Obecnie ponad 99% mieszkańców Polski jest objętych zasięgiem sieci Era i również prawie wszyscy mogą korzystać z usług szybkiej transmisji danych GPRS. Sieć Era posiada międzynarodowe certyfikaty najwyższej jakości i służy prawie 5,5 milionom abonentów i użytkowników.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Już 7 lat GSM w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl