SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

K. Ziemiec: dzięki TVN 24 polityka zyskała większą przestrzeń

Dziennikarze i branża o TVN 24: Krzysztof Ziemiec, Sławomir Siezieniewski , Witold Kołodziejski, Jacek Żakowski, ks. Kazimierz Sowa, Roman Czejarek, K. Ciesiołkiewicz, Wojciech Dziomdziora.

9 sierpnia 2001 roku w samo południe wystartował pierwszy w Polsce całodobowy kanał informacyjny - TVN 24. Jak dziennikarze i branża medialna ocenia TVN 24? Specjalnie dla Wirtualnemedia.pl komentują:

Krzysztof Ziemiec, dziennikarz TVP

To słupki mówią same za siebie. Stacja jest  w trendzie wzrostowym. Rozwija się i to widać - szczególnie z dystansu , tzn po upływie 2 lat od kiedy już tam nie pracuję. Dla widza jest dynamiczna, aktualna, różnorodna i nowoczesna..Wiele zmieniło się po przejściu do nowego studia. Chyba nikt z nas z dziennikarskiego zespołu  te 5 lat temu nie zdawał sobie sprawy  z tego jak wielkie zapotrzebowanie jest na taka stację i jak szybko zyska ona liczne grono zwolenników. Także politycy  dzięki TVN24 zaistnieli na dobre. Dla wielu to dziś "jazda obowiązkowa". Największym wizerunkowym sukcesem jest chyba fakt że istnieje już nawyk -  gdy coś się dzieje ważnego, to włącza się  kanał,. Ale z drugiej strony, wyrobiony widz, który śledzi stację przez kilka godzin - może mieć czasem wrażenie że znalazł się w samym środku wiru "szumu medialnego". Razić może taki rodzaj sztucznej ekscytacji niektórymi tematami.

Pojawienie TVN 24  zmieniło bardzo dużo w polskich mediach. Polityka zyskała większą przestrzeń. Transmisje konferencji, spotkań, posiedzeń komisji, manifestacje - dają poczucie naszej obecności na miejscu tych wydarzeń. Niektórzy zapewne nie muszą teraz wychodzić z domu czy redakcji, aby później to komentować. Dzięki TVN24 scena polityczna jest też bardziej transparentna. Ale nie tylko polityka - bo przecież w serwisach emitowanych co 30 minut można powiedzieć i pokazać niemal wszystko. Więcej wiemy też o świecie. W innych telewizjach nie byłoby miejsca na tyle przekazów filmowych i analiz. TVN24 to także miejsce gdzie toczy się  debata i ścierają się poglądy komentatorów. Inna sprawa że niektórych trudno słuchać. Poznaliśmy całe grono nowych ekspertów. Redakcja biznesowa "oswoiła" świat ekonomii. Poza wszystkim to także kuźnia kadr. Ale i pułapka - bo tak niski wiek niektórych "lajfójących" reporterów, obnaża  brak ich wiedzy i doświadczenia. Podobny efekt jest obecny w niektórych stacji radiowych. Zbyt łatwo przez to ferowane są fałszywe osądy.

Atuty to ciągłość programu i efekt świeżości. Nie trzeba czekać do wieczora na główny serwis, można też przyjść do domu późno i też niemal wszystko zobaczyć. Ale to w coraz większym stopniu daje też internet. A gwiazdy - chyba od początku, te główne, są dwie - to Justyna i Bogdan, ale takimi twarzami stacji od samego początku są też Roman Młodkowski i Grzegorz Miecugow. A wszystkim.... szybko rośnie konkurencja.

Przyszłość - dopóki nie pojawi się konkurencja, jest na razie chyba znana...ale chciałbym  aby groźnym graczem na rynku stał się projektowany nowy kanał informacyjny TVP. Ma potencjał. To wyszłoby na dobre na pewno widzom!


Siezieniewski Sławomir, dziennikarz TVP
 
Minione 5 lat dla TVN24 było bardzo dobrym okresem. Stacja świetnie się rozwijała narzucając konkurencji ostre tempo. To był dla nich znakomity czas - mieli nie tylko wiele zapału do pracy i umiejętności ale także  informacyjnego szczęścia, choćby mogąc w pierwszych dniach istnienia relacjonować jedno z najtragiczniejszych wydarzeń XXI wieku - terrorystyczny atak Al Kaidy.

TVN24 zaczęło opowiadać o wydarzeniach w "czasie teraźniejszym".  Wprowadziło wysokie standardy wizualne - cyfrową jakość, wspaniałą oprawę graficzną, supernowoczesne studio. Wymusiło zmiany u konkurencji i początek "walki na informacje" z TVP i Polsatem. Jednocześnie jednak TVN24 kreuje głównie świat widziany okiem polityków z Warszawy. A on bardzo sie różni od tego widzianego przez normalnych ludzi

Jakie są największe atuty i gwiazdy TVN 24? Maciej Sojka (były prezes TVN24 ) i Adam Pieczyński ( były dyrektor a obecny prezes ) czyli ludzie, których nie widać a którzy stworzyli świetny zespół i wykreowali gwiazdy. To ich zasługa jest organizacja pracy, znakomite studio i cała oprawa. Cała reszta jest konsekwencją....

Jaka przyszłość czeka TVN 24?
TVN 24 będzie coraz trudniej. Ludzie coraz bardziej uciekają od polityki i polityków. TVP do tej pory robiła wszystko by dać się wyprzedzić konkurencji. "Trójkowy" Kurier bez inwestycji, reporterów, szkoleń, techniki, wsparcia decydentów z Woronicza, na co dzień przygotowywany w najmniejszym studiu telewizyjnym i z najstarszymi w całej TVP kamerami mógł nadrabiać wyłącznie ambicją. Ale nie da się zbudować wieżowca za pomocą łopatki i kubełka z piaskownicy. Powołanie TVP Info ma to zmienić. Jeśli TVP  dokona organizacyjnych zmian i postawi na odpowiednich ludzi zapowiada się ostra walka. Poza tym na całym świecie kanały informacyjne przeżywają kryzys. Deficytowe są brytyjskie SkyNews, BBC World, amerykańskie CNBC,MSNBC, francuskie CCI i ITV, włoski RAI News czy hiszpański 24 Horas.


Witold Kołodziejski, Członek KRRiT

Pięć lat istnienia TVN 24 potwierdza, że w tym segmencie rynku medialnego potrzeba całych lat inwestycji i wytężonej pracy, na zdobycie odpowiedniej pozycji. Media drukowane mają tu sytuację prostszą z inwestycyjnego punktu widzenia.

W ciągu pięciu lat TVN24 z kanału dla hobbystów, zdobyła pozycję stacji opiniotwórczej w wielu wpływowych środowiskach.

TVN 24 przede wszystkim wypełniło lukę, polegającą na braku telewizji koncentrującej się wyłącznie na serwisie informacyjnym. Można powiedzieć, że nie tylko wypełniło, ale ujawniło taką lukę. Przypomnę, że na początku bardzo sceptycznie podchodzono do tego przedsięwzięcia.

Kanał informacyjny wprowadza do telewizji coś co było dotychczas domeną radia i internetu  - błyskawiczną relację z bieżących wydarzeń. Wcześniej sekwencja informacji była taka – wydarzenie (na ogół w godzinach wczesno-popołudniowych); serwisy radiowe; wieczorne wydania wiadomości telewizyjnych; następnego dnia komentarze prasowe. Dziś coraz częściej TVN24 jest pierwszym źródłem informacji, a w miejscach pracy, zamiast radia coraz częściej włączony jest telewizor. Uważam, że wcześniej, podobnym jakościowo skokiem w informacji telewizyjnej, było pojawienie się popołudniówki – Teleekspressu. Z tą różnicą, że kanał informacyjny ma o wiele bardziej ograniczony zasięg.

Jednym ze środowisk w którym TVN24 odgrywa ważną rolę, jest samo środowisko ludzi mediów. Wśród dziennikarzy pełni rolę „obrazkowej” agencji informacyjnej, w ten sposób pośrednio wpływając na ton opinii.

Z drugiej strony można się dziwić, dlaczego telewizja informacyjna powstała w Polsce tak późno skoro w innych krajach funkcjonuje z powodzeniem od lat?

Jakie są największe atuty i gwiazdy TVN 24? Szybkość i elastyczność. Możliwość zmiany ramówki, jeżeli wymaga tego aktualna sytuacja. W kanałach uniwersalnych praktycznie niemożliwe jest zrzucenie wszystkich programów i skoncentrowanie się na jednej relacji.

Dużym atutem są dla mnie bezpośrednie transmisje konferencji prasowych, mam wtedy dostęp do pełnej informacji, bez interpretacji redakcyjnych.

Gwiazd w tego typu stacji powinno być jak najmniej. Jej atutem jest informacja, a nie publicystyka.

Jaka przyszłość czeka TVN 24? Na naszym rynku jest miejsce na jeszcze jeden, ale tylko jeden kanał informacyjny, pod warunkiem, że jego linia będzie zauważalnie różnić się od TVN24. Udana próba stworzenia kanału informacyjnego w TVP niewątpliwie zagrozi TVN, ale na tej konkurencji zyskają widzowie. Atutem TVP jest zasięg. Atutem może być mądre wykorzystanie 16 ośrodków regionalnych. Zagrożeniem – rozbudowana i nieefektywna struktura.

Podsumowując, kanały informacyjne nigdy nie zdobędą masowego widza, ale ich wpływ społeczny jest większy niż wynikałoby to ze słupków oglądalności. Liczba tego typu kanałów zapewne wzrośnie po wprowadzeniu telewizji cyfrowej.

Wojciech Dziomdziora, członek KRRiT
5 lat istnienia TVN 24 oceniam bardzo pozytywnie. Jest to bardzo dobre przedsięwzięcie gospodarcze. Twórcy tej stacji udowodnili, że polski rynek telewizyjny jest rynkiem przyszłościowym i jeszcze mocno nie zagospodarowanym. Czy stacja się zmieniła? Oczywiście, zmienia się z miesiąca na miesiąc i jest coraz lepsza, coraz bardziej profesjonalna i zarabiająca coraz więcej pieniędzy.

Pojawienie się TVN 24 pokazało, że można zrobić profesjonalną telewizję, która dociera do bardzo sprecyzowanego audytorium, które jest nieliczne, ale na tyle atrakcyjne dla reklamodawców, że takie przedsięwzięcie ma sens. Pokazuje, że przyszłość należy do kanałów tematycznych.

Największe atuty TVN 24 to szybkie dotarcie do informacji, szybka możliwość jej przekazania widzom, relacje na żywo. Gwiazd jest wiele, wyróżnię tylko (wyłącznie z powodów prywaty!) Anitę Werner  - jest moją koleżankę szkolną.

Jaka przyszłość czeka TVN 24?
 Kanał informacyjny TVP może w sposób oczywisty być zagrożeniem dla TVN 24. Nie sądzę, aby odebrał TVN 24 publiczność, może jednak odebrać część reklamodawców. Uważam jednak, że powodzenie nowego projektu TVP jest obarczone dużym ryzykiem i niepewnością.

Jacek Żakowski - dziennikarz, publicysta
 
Jest to niewątpliwie największy sukces medialny tych lat i dowód, że kiedy media publiczne nie pełnią swojej roli, ich rolę mogą skutecznie pełnić media prywatne. Zmiany po tych pięciu latach są  oczywiście widoczne. Przede wszystkim postęp jakościowy, technologiczny i nowe twarze wylansowane przez TVN24. Chyba żadna stacja nie odkryła i nie wylansowała od zera tylu nowych gwiazd. Gorsze jest to, że widać też było fluktuacje polityczne. Mam wrażenie, że przed wyborami, zwłaszcza po odejściu Lisa, w stacji dominowała nadmierna ufność w POPiS i brakowało dystansu do rozmaitych sensacji oraz rewelacji "ujawnianych" przez polityków prawicy. Teraz mam wrażenie, że stopniowo wraca równowaga.
 
Czy pojawienie TVN24 zmieniło polskie media?
Na pewno przyspieszyło życie polityczne, co ma swoje zalety i wady. Pokazało też, że poważna telewizja nie musi być deficytowa, czyli, że media nie muszą się staczać w tandetę, żeby przeżyć. Trzeba tylko umieć.
 
Jakie są największe atuty i gwiazdy TVN 24?
Atut to kompletność informacji. Kto z dziennikarzy jest największą gwiazdą jasno wynika z badań, więc nie będę się mądrzył. Po odejściu Tomka Lisa nikt jednak nie był w stanie uzyskać jego pozycji w gwiazdozbiorze. Ale prawdę mówiąc myślę, że w większości są to raczej planety. Bo są odbitym światłem prawdziwie wielkiej gwiazdy Mariusza Waltera, którego podziwiam nie tylko za odwagę i determinację przy budowaniu TVN24, ale też za to, że nie żałował pieniędzy na jakość tej stacji.
 
Przyszłość TVN24 wydaje mi się świetlana, jeśli tylko stacja nie ugnie sie pod naciskami władzy i będzie w dalszym ciągu szukała politycznego balansu. Pewnie mało jest na medialnym rynku instytucji, których przyszłość jest tak jasna. Kanał TVP żadnym zagrożeniem nie będzie, bo media publiczne coraz wyraźniej stają się tubą władzy i jednego obozu politycznego, wiec ich wiarygodność będzie raczej wątpliwa.


ks. Kazimierz Sowa, dziennikarz i publicysta, w latach 2001-2005 prezes Radia Plus

Sukces TVN24 udowadnia, że marzenia - jeśli tylko są poparte wielkim osobistym zaangażowaniem - zawsze się spełniają. Samo powstanie kanału informacyjnego już było wielkim wydarzeniem medialnym, ale dopiero jej późniejszy sukces "sformatował" na nowo myślenie o sztuce przekazywania informacji. Pamiętam pierwsze miesiące jej istnienia - sadziłem, że to fajny program, na który można zerknąć "od czasu do czasu", ale nie oglądać go non-stop.

Pewnie częste wówczas powtórki materiałów usprawiedliwiają moje zachowanie i ówczesny pogląd na stacje Mariusza Waltera. Przełomem był 11 września i relacjonowanie zamachów na WTC - TVN24 pokazał, że program tworzą nie tylko ludzie zaangażowani w to co robią, ale na dodatek, że to ekipa prawdziwych profesjonalistów.

Rok później miałem przyjemność współpracować z nimi najpierw przy przygotowaniu a potem relacjonowaniu wizyty Jana Pawla II i równocześnie obserwowałem mechanizmy rządzące TVP. Te dwie ekipy (mimo ewidentnego faworyzowania telewizji publicznej przez wielu decydentów kościelnych) wyglądały jak przedstawiciele dwóch różnych światów - ludzie z TVN 24 robili wrażenie nie tylko sprawnością i elastycznością w podejściu do wielu problemów, ale także czymś co nazwałbym normalnością w pokazywaniu relacji z wielkiego i duchowego wydarzenia jakim była ta ostatnia pielgrzymka papieża. Ten brak "dworskości" i sztucznej egzaltacji, które to cechy na zawsze pozostaną synonimem TVP Kwiatkowskiego, dostrzegam dalej w relacjonowaniu m.in. polskiej polityki. I za to TVN24 chwale najbardziej. Co do zmian jakie zaszły w ciągu tych 5 lat powiem tylko tyle, że są one charakterystyczne dla każdego medium, które się rozwija i osiąga sukces. Niemniej, jedna jest chyba bardzo ważna dla świata mediów: TVN 24 ma odwagę dawania szansy młodym dziennikarzom. Poza tym nie oszczędza na technice co zresztą widać i słychać.
 
TVN 24 narzuciła też pewien styl pokazywania najważniejszych wydarzeń i co  równie ważne komentowania ich. Widz dostaje zatem nie tylko sama informacje, ale także rożne opinie z nią związane. Poza tym, dzięki TVN24 Polacy mogą niemal na bieżąco (oczywiście jeśli tylko dysponują czasem) uczestniczyć w tym co dzieje sie w Polsce i na świecie. Jak widać po wynikach oglądalności nie tylko spora część klasy średniej lubi być w centrum wydarzeń.

 Atuty TVN 24 to bezstronność i szybkość przekazu. Oczywiście to także nowoczesna technika i co za tym idzie umiejętność "bycia wszędzie", a przynajmniej tam gdzie dzieje się coś ważnego. TVN 24 umie promować nie tylko swoje wielkie gwiazdy, ale nawet gwiazdeczki - poza własną anteną widać to także w kolorowej prasie. Osobiście najbardziej lubię oglądać programy prowadzone przez Justynę Pochankę i Bogdana Rymanowskiego, bardzo odpowiada mi także styl Andrzeja Morozowskiego. Z nieudawaną satysfakcją podziwiam Beate Tadle (przy okazji chwaląc się, że miałem przyjemność pracować z nią przez kilka lat w Radiu Plus).  Zawsze ciekawe są też materiały Brygidy Grysiak.

Żeby jednak nie było za słodko to powiem, że wciąż jednak czekam na pojawienie sie w TVN24 kogoś takiego jak Erica Hill prowadząca program Prime News w CNN czy Bill O'Reilly mający w Fox News swój własny polityczny show.

Jaka przyszłość czeka TVN 24 i czy kanał informacyjny TVP może być zagrożeniem?
Nie ma  sie co okłamywać - TVP Info będzie od razu dysponowało przewagą techniczną w dotarciu do potencjalnych odbiorców programu informacyjnego. Jeśli ekipa tworząca kanał informacyjny publicznej telewizji będzie miała trochę swobody w działaniu możemy stać się świadkami ciekawej rywalizacji.  Jednocześnie nawet na Woronicza zdają sobie sprawę, że samo naśladowanie TVN24 juz nie wystarczy -w myśl zasady: po co kupować kopie jeśli można mieć oryginał. Z pewnością dotychczasowe doświadczenie i nowe formaty programów jakie pojawiają się w  TVN24  będą wielkim atutem tej stacji. Kolejna szansa na rynku kanałów informacyjnych będzie dopuszczenie widza do głosu i posłuchanie co ma do powiedzenia. Nie bez  przyczyny CNN emituje w każdy wieczór interaktywny show prowadzony przez Glenn'a Beck'a, który z typową telewizją newsową na pozór ma niewiele wspólnego. Zresztą po co szukać daleko - sukces "Szkła kontaktowego" jest tu chyba najlepszym przykładem.


Roman Czejarek, Polskie Radio

Dla mnie TVN 24 to rewelacja. Wcześniej w wolnych chwilach zawsze miałem telewizor włączony na SKY NEWS teraz mam przestawiony na TVN24.
Wiem, że wielu rzeczy można się czepiać, ale w sumie należą im się wielkie brawa. Byli pierwsi i zrobili to o czym inni tylko mówili, że zrobią. I dali radę w najtrudniejszym momencie na starcie czyli przy ataku na WTC! Oczywiście program się dotarł, ma sprawnych reporterów i dziennikarzy. Rewelacyjni Miecugow, Rymanowski itd. Szczególnie gorąco dopinguję moich byłych kolegów z radia.

Czy pojawienie TVN24 zmieniło polskie media?
Tak i nie. Tak - bo wreszcie mamy taką stację. Nie - bo ku mojej rozpaczy Telewizja Publiczna, mimo starań, nie potrafi choć trochę zagrozić konkurencji. TVP3 jest daleko, daleko w tyle. Z drugiej strony domyślam się jakie TVP ma ograniczenia. W TVN24 widać rozmach i wizje przyszłości. Tego mi brakuje w mediach publicznych.

Jakie są największe atuty i gwiazdy TVN 24?
To, że są bezkonkurencyjni. Wady, że odbiór kosztuje i jest ograniczony z przyczyn technicznych. No i stracili Fakty o 19.00. Wtedy, mimo moich sympatii dla Młotkowskiego przełączam się na "zwykły" TVN. Gwiazdy - toż to prawdziwa kuźnia kadr. Wielu młodych i zdolnych. Za kilka lat będą trzonem informacji w stacjach tv.

Jaka przyszłość czeka TVN 24 i czy kanał informacyjny TVP może być zagrożeniem?
Na razie są daleko przed publiczną tv. Być może kanał informacyjny zagrożeniem będzie ale nie chce mi się wierzyć, że wystartuje. Słyszę o tym od tylu lat... i co? I nic!


Konrad  Ciesiołkiewicz, doradca prezydenta Warszawy i pełnomocnik ds. komunikacji społecznej

5 lat istnienia TVN 24 oceniam w kategoriach wielkiego sukcesu stacji i całej grupy. Mam wrażenie, że ani przez chwilę stacja nie traciła czasu i rozwijała się zarówno technicznie jak i budując zespół. 

To TVN 24 jest dzisiaj podstawowym źródłem szybkiej informacji. Stało się specyficzną agencją informacyjną, nie tylko dla polityków, ale również dla innych stacji. Zdynamizowało pracę całego rynku i bez wątpienia podniosło poziom dziennikarstwa w Polsce.

W pierwszje kolejności największym atutem TVN 24 jest świetny i bardzo młody zespół ludzi. W moim odczuciu, to właśnie TVN 24 jes dzisiaj kuźnią kadr dla całego rynku medialnego w przyszłości. Z daleka widać, że łączy ich ambicja i chęć budowania sukcesu stacji, w której dobrze się czują. To jest wartość unikalna w każdym miejscu pracy, nie tylko w mediach. Wielkim atutem jest oczywiście również nowoczesna technologia, której wszyscy chyba stacji zazdroszczą. 
 
Jaka przyszłość czeka TVN 24 i czy kanał informacyjny TVP może być zagrożeniem?
Nie jestem prorokiem, ale przy dalszym konsekwentnym rozwoju przyszłość może być bardzo optymistyczna. Konkurencja ma zawsze zbawienny wpływ na rzeczywistość, w każdym wymiarze. W związku z tym wydaje mi się, że kanał informacyjny TVP, któremu życzę powodzenia, może tylko pomóc w pozytywnym rozwoju całego systemu medialnego w Polsce. I tak późno startuje, ale lepiej późno niż wcale. Dzięki konkurencji będziemy mogli mieć dostęp do rzetelniejszych i jeszcze bardziej profesjonalnych serwisów.

Agnieszka Kosik - Managing Director  MediaCom Warszawa

To 5 lat sukcesów TVN 24. Kanał, którego w polskiej telewizji definitywnie brakowało. TVN 24 zbudował sobie bardzo atrakcyjną widownię z punktu widzenia reklamowego.
 
Pojawienie się TVN zmieniło i to dużo. Pomijając wyłącznie stacje ogólnopolskie TVN24 jest aktualnie drugi co do udziału po TVP3 (AGB lipiec 2007). Ma większy udział w oglądalności niż TV4 i TVN7 nadające program niesprofilowany. Jeżeli chodzi o stacje to wprowadziła swoje własne/autorskie programy.
 
Jakie są największe atuty i gwiazdy TVN 24? - INFORMACJA – dobrze, szybko i precyzyjnie podana, wygodne podsumowanie/kwintesencja wypowiedzi podawana na ekranie. Gwiazdy: Grzegorz Miecugow, Anita Werner, Tomasz Sianecki.
 
Jaka przyszłość czeka TVN 24? Przyszłość świetlana. Zagrożenie ze strony TVP może zaistnieć wtedy kiedy kanał informacyjny TVP zacznie być dostępny dla większej widowni, nie tylko tej osiągalnej drogą satelitarną. No i z pewnością będzie to miało wpływ na politykę sprzedażową;)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: K. Ziemiec: dzięki TVN 24 polityka zyskała większą przestrzeń

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl