SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"To praca dla przygłupów". Kierowcy ciężarówek walczą z hejtem na swój temat

Firma spedycyjna Adar przygotowała film obrazujący zjawisko hejtu na kierowców ciężarówek w Polsce. W spocie użyto wulgarnych, autentycznych wypowiedzi oceniające osoby wykonujące ten zawód. Film przygotowało studio KLN.

Article

Film poprzedza plansza "Wypowiedzi użyte w filmie są autentyczne. Pochodzą od osób nieposiadających podstawowej wiedzy na temat branży transportowej". Wypowiedzi użyte w kampanii pochodzą z forów internetowych i Facebooka.

Ponad 4-minutowy materiał pokazuje, jak wygląda rzeczywistość pracy kierowcy samochodu ciężarowego - rozłąka z rodziną, samotność, silny stres. Długie rozstania nie sprzyjają też budowaniu więzi z najbliższymi, zwłaszcza dziećmi. Materiał pokazuje, jak doskwiera im brak ojca na co dzień (statystycznie to mężczyźni częściej są kierowcami TIR-ów).

W tle ujęć słychać obraźliwe komentarze "Kierowcą TIR-a zostajesz, jak nie potrafisz w życiu robić nic". "Wyprzedzają na zakazach", "większość to chamy i pijacy", "lepiej, żeby się tacy nie rozmnażali", "to praca dla przygłupów" - brzmią niektóre z przytaczanych ocen.

"Witaj w najtrudniejszej branży świata"

Spot stanowi drugą odsłonę kampanii Adar pt. „Witaj w najtrudniejszej branży świata". Można oglądać na kanale YouTube i w social mediach firmy Adar. - Branża transportowa nie cieszy się dobrą opinią, o czym wie każdy, kto w niej działa. Kierowcy są obrażani, znieważani i wrzucani do jednego „wora" przez społeczeństwo, które prawie nigdy szczerze nie rozmawiało z kierowcą zawodowym i nie zobaczyło trudu jego dnia codziennego. Bo bycie kierowcą to nie tylko prowadzenie zestawu po prostej drodze autostrady! Kampanię „Witaj w najtrudniejszej branży świata" rozpoczęliśmy od filmu o tej samej nazwie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Paulina Raszczyk, specjalistka ds. marketingu w firmie Adar.

Jak dodaje głównym celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na szczególnie trudny charakter pracy kierowców samochodów ciężarowych, na których wylewa się hejt - w internecie i życiu codziennym.

- Pokazaliśmy smutną rzeczywistość kierowcy – codziennie obrażanego, znieważanego i traktowanego przez pryzmat stereotypów i usłyszanych gdzieś wypowiedzi. Podróżnicy, zawalidrogi etc. To wszystko dzieje się nie tylko w internecie, lecz także na parkingach, w domach, na spotkaniach ze znajomymi. Chcieliśmy przełamać tabu. Wielu z boku patrzy na nienawiść, która wylewa się na kierowców i nie reaguje. Można to zaobserwować w historiach kierowców publikowanych na naszym oficjalnym fanpagu na Facebooku – te wszystkie działania, nieprzyjemne sytuacje i odpowiedzi na szczere słowa kierowców zmotywowały nas do stworzenia tego filmu. Chcemy powiedzieć głośno o problemie hejtu i zmienić postrzeganie kierowców przez nasze społeczeństwo. Duża część kierowców wybrała ten zawód z własnej woli, niektórzy z innych powodów – jednak to nadal ich prywatna inicjatywa. Kierowcy nie chcą, aby ktoś się nad nimi litował. Chcą szacunku do swojego zawodu i pracy, którą wykonują każdego dnia - komentuje Raszczyk.

Film przygotowało studio KLN.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "To praca dla przygłupów". Kierowcy ciężarówek walczą z hejtem na swój temat

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
James
Dobry film
12 12
odpowiedź
User
michalr90
Nie obyłoby się bez genderowego disclaimera: "[dzieciom] doskwiera brak ojca na co dzień (statystycznie to mężczyźni częściej są kierowcami TIR-ów)"
10 15
odpowiedź
User
Prawda boli !
Dziwnych czasów doczekaliśmy!
Wystarczy mówić prawdę, i od razu stajesz się hejterem :P
Niestety, ale jak komuś brakuje argumentów to jest obrzucony epitetami że jest ...hejterem :)
To jest dokładnie tak, jak złapiesz złodzieja za rękę, to drze papę iż to nie jego ręka :D
16 19
odpowiedź
User
Ziew;)
Ziew, słabe to. Kolejna grupa zawodowa w PL, która płacze nad swoim nadszarpniętym wizerunkiem,, ale zamiast zacząć od siebie i eliminować ze swego grona debili wyprzedzających się kilometrami na autostradach, szarżujących przez miejscowości z prędkosciami typu 100km/h, że o sławetnym "wal w osobówkę" nie wspomnę, woli wyrzucić pieniądze na kampanię. Na szacunek trzeba zasłużyć codzienną ciężką pracą, a nie skamleć o ciężkim losie.
Gdyby zrobili film prezentujący zachowania swoich kolegów na drodze zagrażające życiu i zdrowiu niewinnych ludzi zgrane choćby z kamerek, a przesłanie całości brzmiałoby: "nie tolerujemy bandytów wśród uczciwie i ciężko pracujących kierowców", odbiór byłby moim zdaniem znacznie lepszy, ale odwaga cywilna jest w naszym kraju obecnie passe, więc cóż...
22 13
odpowiedź
User
Jacek
Nikt, kto kiedykolwiek jechał autostradą A2 na odcinku Warszawa - Łódź nie zmieni swojej opinii na temat kierowców ciężarówek. Sami ciężko na to pracują zachowaniem na drodze. I nie mieszajcie w to kwestii rodzinnych, samotności, stresu, specyfiki branży. Trudno o empatię dla kogoś, kto o połowę wydłuża Twoja podróż bo przez 5 minut blokuje lewy pas wyprzedzając z prędkością 88 km/h innego tira, który jedzie 88,5 km/h. A wszystko po to, żeby móc jechać szalone 89 km/h. Przestańcie blokować lewy pas bez sensu - a wasze wyprzedzanie się jest bez sensu, zacznijcie trzymać dystans pomiędzy swoimi wozami zamiast jechać kolumną zderzak przy zderzaku. Skończcie też z szeryfowaniem na wszelkiej masci zwężeniach jezdni. Wtedy żadna kampania nie będzie potrzebna.
19 12
odpowiedź