SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kampania prezydencka na antenach TVP. "Andrzej Duda najczęściej z racji sprawowanego urzędu"

Obecny prezydent, ubiegający się także o reelekcję Andrzej Duda w kwietniu br. był obecny w Telewizji Polskiej przez 1 godz. 24 min. 51 sek. Dodatkowo z racji pełnienia funkcji zajął niemal 9 godzin czasu antenowego. - Tak wysoki wynik prezydenta dotyczy jego aktywności związanej głównie z sytuacją pandemii - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Andrzej Duda na swojej konwencji wyborczej, fot. twitter.com/AndrzejDuda2020Article

Tegoroczna kampania prezydencka ze względu na epidemię koronawirusa ma specyficzny charakter: kandydaci musieli szybko ograniczyć duże spotkania wyborcze, organizowali niewielkie konferencje prasowe, a większość ich działań musiała przenieść się do internetu.

Do tej pory nie jest znany oficjalny termin wyborów, które pierwotnie miały odbyć się 10 maja (druga tura 24 maja). Tuż po debacie prezydenckiej zorganizowanej przez Telewizję Polską na kilka dni przed zakładaną data, Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Gowin ogłosili, że porozumieli się w sprawie wyborów i odbędą się one w później. Osią sporu było zorganizowanie ich w formie korespondencyjnej, czego chciała partia rządząca, a nie zgadzała się na to opozycja oraz częściowo Porozumienie Gowina.

Wicepremier Jacek Sasin i minister aktywów państwowych podał w „Gościu Wiadomości” TVP Info, że najbardziej prawdopodobny termin wyborów to obecnie 28 czerwca. - Mam nadzieję, że 28 czerwca. Bardzo wiele będzie zależało od tego, na ile Platforma Obywatelska będzie się znowu koncentrowała na obstrukcji, a na ile dzisiaj będzie - mając nowego kandydata - zainteresowana, żeby te wybory odbyły się jak najszybciej, zanim ten kandydat się całkowicie skompromituje – stwierdził.

W ubiegłym tygodniu Platforma Obywatelska zmieniła kandydata na prezydenta - nie jest już nią Małgorzata Kidawa-Błońska, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Natomiast obecność na antenie polityków kandydujących na urząd głowy państwa ma obowiązek raportować Telewizja Polska jako medium publiczne. Chodzi o zachowanie zasady pluralizmu poglądów, co ma sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się opinii.

TVP przedstawiła dane za kwiecień 2020 roku, prezentując ile czasu antenowego zajęli poszczególni kandydaci w TVP Info, TVP1, TVP2 oraz TVP3. W sumie komitet wyborczy Andrzeja Dudy na wszystkich tych antenach był obecny przez 1 godz. 24 min. 51 sek. Kolejna pod względem przyznanego jej czasu antenowego była Małgorzata Kidawa-Błońska, była już kandydatka na urząd prezydenta – zajęła 58 minut i 4 sek.

Prezydent wraz z jego Kancelarią dysponuje jednak dodatkowym czasem antenowym z racji sprawowanego urzędu. To dało mu w sumie jeszcze 8 godzin 51 minut i 47 sek. obecności w telewizji publicznej (dodatkowo Kancelaria Prezydenta zajęła też 3 godziny 1 min. i 59 sek.).

Spytaliśmy Witolda Kołodziejskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy tak wysoki wynik prezydenta Andrzeja Dudy jest zgodne z zasadą pluralizmu. - Temat kampanii nie był ostatnio eksponowany, w związku z czym tak wysoki wynik prezydenta dotyczy jego aktywności spowodowanej głównie z sytuacją pandemii – stwierdził.

Jednocześnie dodał, że choć KRRiT nie realizuje monitoringu kampanii wyborczej (tłumaczono to zbyt wysokimi kosztami – przyp.red.) to realizuje nadal własny, roczny monitoring programów. - Realizujemy monitoring z pewnym opóźnieniem i utrudnieniami spowodowanymi epidemią - zaznaczył.

TVP Info:


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy – 1 godz. 10 min.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 4 min. 41 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – 49 min. 2 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 7 min. 51 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 22 min. 28 sek.
KW Roberta Biedronia – 10 min. 35 sek.

Dodatkowo oprócz wspominanego czasu – z racji sprawowanego urzędu – prezydent oraz Kancelaria Prezydenta także pojawiają się w telewizji publicznej. Zajęli oni odpowiednio - prezydent: 7 godzin 53 min. 24 sek.; a Kancelaria Prezydenta: 2 godziny 43 min. 27 sek.

TVP1:


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy – 12 min 41 sek.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 32 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej  - 5 min. 37 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 56 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 3 min. 25 sek.
KW Roberta Biedronia – 1 min. 45 sek.

Ponadto prezydent był obecny na antenie przez 28 min. i 10 sek.; a Kancelaria Prezydenta przez 15 min i 53 sek.

TVP2:


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy – 2 min. 13 sek.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 1 min. 2 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – 2 min. 53 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 2 min.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 2 min. 28 sek.
KW Roberta Biedronia – 2 min. 10 sek.

Prezydent był dodatkowo obecny w TVP2 przez 6 min. 38 sek., a Kancelaria Prezydenta przez 1 min. 39 sek.

TVP3:


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy – 8 sek.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 36 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – 32 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 1 min. 22 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 56 sek.
KW Roberta Biedronia – 1 min. 42 sek.

W TVP3 prezydent pojawił się także przez 23 min. i 35 sek., nie zaraportowano Kancelarii Prezydenta.

Z analizy portalu Wirtualnemedia.pl wynikało, że dla porównania w marcu br. PiS dominował pod względem ilości czasu poświęcanego mu przez publicznego nadawcę, ponieważ był obecny na antenach TVP przez ponad 71 godzin. W tym samym miesiącu komitet wyborczy obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy zajął w telewizji publicznej tylko 6,5 minuty, jednak już jako prezydent i urzędnicy z Kancelarii Prezydenta łącznie byli na antenie przez 25 godzin.

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun już w marcu br. apelował, aby Rada Mediów Narodowych zwróciła się do mediów publicznych o stworzenie sztabom wyborczym kandydatów na prezydenta, możliwości swobodnego prezentowania ich programów w audycjach telewizyjnych i radiowych. Apel miał związek z ograniczeniami spowodowanymi zagrożeniem koronawirusem. otrzymał jednak odpowiedź, że „sztaby wyborcze mają już zapewnioną możliwość prezentowania się na antenie”. Złożył także skargę w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednak do tej pory nie otrzymał na nią odpowiedzi.

Dołącz do dyskusji: Kampania prezydencka na antenach TVP. "Andrzej Duda najczęściej z racji sprawowanego urzędu"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
Wielu moich znajomych, którzy nie byli szczególnie zainteresowani tematami polityki (udziałem w wyborach itd.) przejrzało na oczy dopiero po rozwaleniu Trójki. Teraz każdy deklaruje chęć udziału w wyborach, by zakończyć totalną destrukcję, którą prowadzą pan na zdjęciu i "jego" obóz. Piszę "jego", w cudzysłowie, ponieważ nawet oni go nie popierają, a tym bardziej nie szanują.
odpowiedź
User
ole
Andrzej Juda się nie udał
odpowiedź
User
xm
Niezależny (p)rezydent Duda. Nic od niego nie zależy.
odpowiedź