SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kampania społeczna „Mężczyźni też mogą być w ciąży” budzi kontrowersje

„Niektórzy mężczyźni też mogą być w ciąży” - pod takim hasłem we Francji trwa kampania społeczna organizacji Planning Familial, walczącej o prawa kobiet, mniejszości seksualnych i prawo do aborcji. Plakat z tym hasłem przedstawia czarnoskórego, transpłciowego mężczyznę w ciąży siedzącego na sofie obok swojego partnera. Kampania budzi kontrowersje wśród polityków prawicy.

Article

Planning Familial podkreśla, że prowadzi kampanię społeczną w celu promowania integracji i różnych wizji rodziny. „Poruszane są także pojęcia anatomii, rozumienia ciała, seksualności i tożsamości płciowej” – precyzuje.

Organizacja, działająca we Francji od ponad 60 lat i posiadająca około 70 regionalnych oddziałów, wydała również broszurę, w której poruszane są tematy menstruacji, anatomii i planowania rodziny.

Kampania zaprojektowana przez Lauriera The Foxa

Kampania, zaprojektowana przez rysownika Lauriera The Foxa, uzyskała dofinansowanie od władz departamentu Ille-et-Vilaine w Bretanii i zgodnie z zamysłem może być wykorzystywana podczas konferencji, na zajęciach w szkole czy podczas konsultacji medycznych.

Kampania wzbudziła kontrowersje wśród polityków francuskiej prawicy, którzy domagają się rozwiązania Planning Familial, oskarżając organizację o rozpowszechnianie antynaukowych informacji na temat płci.

„Planning Familial to wojujące stowarzyszenie na rzecz teorii płci. Dotowane z naszych podatków i zatwierdzone przez urzędników” - napisała na Twitterze wiceprzewodnicząca skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe (RN) Helene Laporte. Z kolei ugrupowanie Rekonkwista prawicowego publicysty Erica Zemmoura krytykuje plakat za „promowanie głupoty”.

Inni przedstawiciele prawicy wzywali do rozwiązania organizacji, którą określają jako skrajnie lewicową i społecznie szkodliwą. Według rzecznika RN Philippe'a Ballarda „społeczeństwu, cywilizacji grozi wyginięcie, gdy odrzuca swoje wartości, swoją tożsamość, pogrąża się w relatywizmie i przedstawia tego rodzaju bzdury”.

Kroki prawne

Planning Familial, odpowiadając na krytykę, zapowiada kroki prawne przeciwko politykom prawicy, podkreślając, że organizacja stała się celem homofobicznych ataków i hejtu w sieci ze strony osób, które „kwestionują nasze działania na rzecz obrony praw kobiet i walki o prawo do aborcji".

„Prawa seksualne i reprodukcyjne to całość (…) traktujemy je priorytetowo, walczymy tak samo o aborcję, jak o zdrowie seksualne osób transpłciowych” – napisała organizacja w oświadczeniu.

Kampanię Planning Familial poparła socjalistyczna mer Paryża Anne Hidalgo, która potępiła „nienawistne ataki” na organizację, oraz koalicja Zielonych EELV, która potępiła „transfobiczną cyberprzemoc, której celem jest stowarzyszenie”.

Dołącz do dyskusji: Kampania społeczna „Mężczyźni też mogą być w ciąży” budzi kontrowersje

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rocky
Te ideologię oderwane od rzeczywistości to dramat. Pranie mózgów większości normalnego społeczeństwa przez mniejszość trwa z całym szacunkiem dla każdego człowieka jako człowieka a nie jego płci.
odpowiedź
User
Kliz
To oczywiste że mężczyźni mogą być w ciąży a kto jest przeciw ten jest naziol i faszysta
odpowiedź
User
kr
Ameryka eksportuje swoje problemy kulturowe do Europy.
odpowiedź