SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple TV+ rozwija się najszybciej, Prime Video traci przez reklamy

Apple TV+ był w I kwartale br. najszybciej zyskującą subskrybentów usługą streamingową na sześciu rozwiniętych rynkach – wynika z danych Kantar. Zdaniem tej firmy, wprowadzenie reklam w wybranych krajach, doprowadziło do spadku liczby subskrybentów Prime Video. Amazon twierdzi, że dane Kantar są błędne. 

W badaniu wzięto pod uwagę zachowania odbiorców streamingowych ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Francji. Dla Netfliksa pierwszy kwartał roku miał być szczególnie udany w Europie i Australii. Na całym świecie liczba subskrybentów wzrosła o 9,33 mln. Na koniec marca Netflix miał w sumie 269,6 mln subskrybentów. Na początku roku sprzedaż tańszego pakietu z reklamami zwiększyła się o 65 proc. kwartał do kwartału. Opcję tę wybiera 40 proc. klientów platformy w krajach, w których jest ona dostępna (na razie nie ma wśród nich Polski).

Reklamy osłabiają Prime Video?

Pod koniec stycznia Amazon Prime Video w Stanach Zjednoczonych wprowadził dopłaty za brak reklam. Ich wyłączenie kosztuje 2,99 dol. miesięcznie. Od 5 lutego reklamy są wyświetlane także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. U naszych zachodnich sąsiadów wyłączenie spotów kosztuje 2,99 euro miesięcznie. We Francji opłata 1,99 euro obowiązuje od 9 kwietnia. Reklam nadal nie ma w polskiej wersji Prime Video, którego subskrypcja kosztuje 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie.

Nowa polityka firmy spotkała się z krytyką klientów. Choć według Kantara, dostępny na Prime Video nowy sezon serialu „Reacher” był najbardziej lubianym tytułem w streamingu, to spadło zadowolenie ze stosunku jakości do ceny (z 29 do 25 proc.) w przypadku tej platformy, a także liczba subskrybentów w porównaniu z mocnym IV kwartałem ub.r. Kantar twierdzi, że ogólna akceptacja dla reklam wśród użytkowników usług SVoD wzrosła z 44 do 49 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku.

Amazon twierdzi, że dane Kantar nie odzwierciedlają rzeczywistości. - Liczba członków Prime Video w Wielkiej Brytanii stale rośnie. Liczba subskrypcji w I kwartale 2024 wzrosła rok do roku i utrzymaliśmy wysoką liczbę klientów. Prime Video w Wielkiej Brytanii nadal odnotowuje wysokie zaangażowanie klientów, a liczba osób korzystających z naszej usługi jest coraz większa - powiedział portalowi Broadband TV News rzecznik prasowy brytyjskiego oddziału Amazona. Poza serialem „Reacher” użytkownicy wysoko ocenili produkcje „Już mnie nie oszukasz” (Netflix) i nowe odcinki „Yellowstone” (Paramount+/ w Polsce SkyShowtime – 5 sezonów i Netflix – 2 sezony).

- Najnowsze dane z I kwartału pokazują znaczącą zmianę w globalnym krajobrazie VoD. Apple TV+ przewodzi pod względem znacznego wzrostu liczby subskrybentów, podczas gdy lokalne usługi, takie jak Movistar+, Joyn Plus+ i Kayo, wyróżniają się na swoich rynkach dzięki dostosowanym do lokalnych realiów treściom. Pomimo różnych reakcji na nowe pakiety z reklamami, zwłaszcza ze strony użytkowników Prime Video, Netflix nadal przoduje w utrzymaniu i zyskiwaniu subskrybentów. Zmiany te podkreślają zmieniające się preferencje konsumentów i potrzebę szybkiego dostosowania się usług streamingowych do nowych realiów - powiedział Andrew Skerratt, dyrektor ds. globalnych analiz w Kantar Worldpanel.

Choć na rozwiniętych rynkach Apple TV+ rośnie w siłę, to w marcowym badaniu Mediapanelu dotyczącym Polski, platforma nie znalazła się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych platform. Przeważnie oferuje filmy i seriale bez polskiego lektora, a jedynie z napisami w naszym języku. Standardowo subskrypcja Apple TV+ kosztuje 34,99 zł miesięcznie. Bezpłatny dostęp do serwisu na trzy miesiące można uzyskać po zakupie urządzenia Apple, a w niektórych miesiącach także innych partnerów, takich jak producenci telewizorów. Obecnie z takiej promocji mogą w Polsce skorzystać posiadacze konsol Xbox Microsoftu. 

Dołącz do dyskusji: Apple TV+ rozwija się najszybciej, Prime Video traci przez reklamy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl