SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W TVN24 dokument o roli kard. Dziwisza w tuszowaniu pedofilii. Hierarcha chce niezależnej komisji, dziennikarze chwalą autora

W poniedziałek TVN24 wyemitował film dokumentalny Marcina Gutowskiego wskazujący, że kardynał Stanisław Dziwisz brał udział w ukrywaniu przestępstw seksualnych księży. Hierarcha w oświadczeniu proponuje, by tymi sprawami zajęła się niezależna komisja. Część dziennikarzy doceniło dokument Gutowskiego jako wstrząsający i ważny.

Kardynał Stanisław Dziwisz, fot. TVN24 Article

Film dokumentalny Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” pokazano w TVN24 w poniedziałek w specjalnym wydaniu programu „Czarno na białym” oraz udostępniono na portalu TVN24.pl. W trwającym ponad godzinę dokumencie przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że metropolita krakowski senior kardynał Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie.

Marcin Gutowski wiele razy próbował umówić się na rozmowę przed kamerami z  kard. Dziwiszem o tych sprawach, przesłał mu też szczegółowe pytania. Ostatecznie miał okazję wymienić z nim jedynie kilka zdań przy okazji wydarzeń publicznych, ponadto hierarcha w rozmowie telefonicznej dziwił się, że jest bohaterem takiego materiału mimo wieloletniej współpracy z Janem Pawłem II.

W firmie pokazano natomiast fragmenty wywiadu, którego kard. Dziwisz w drugiej połowie października udzielił Piotrowi Kraśce w „Faktach po Faktach”. Ponadto Marcin Gutowski rozmawiał z innymi hierarchami polskiego Kościoła, ofiarami pedofilii popełnianej przez księży, zagranicznymi dziennikarzami zajmującymi się tą tematyką oraz polskimi duchownymi, m.in. ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który informował kard. Dziwisza o zarzutach stawianych pewnemu duchownemu.

- Jestem z tzw. "Pokolenia JP2", dlatego emocjonalnie to była jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie robiłem. Półtora miesiąca. Żeby tylko zachować obiektywizm. Żeby tylko było rzetelnie. Aż w nadmiarze - napisał Gutowski w zeszłą niedzielę na Twitterze.

Kard. Dziwisz: potrzebna niezależna komisja do wyjaśnienia kwestii z filmu

W poniedziałek wieczorem, krótko przed emisją „Don Stanislao”, kard. Dziwisz przekazał PAP-owi oświadczenie. - Ponawiam propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja. Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją - stwierdził metropolita krakowski.

- Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów - zaznaczył hierarcha.

- Dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości - zapewnił.

We wtorek rano krótkie oświadczenie dotyczące dokumentu „Don Stanislao” wydał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej - stwierdził.

- Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II - zaznaczył abp Gądecki.

Dziennikarze: film wstrząsający, Dziwisz czarnym charakterem

Dokument skomentowało wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze. - Wielki szacunek za kawał pracy @MarcinGutowski. Smutne, że Stanisław Dziwisz swoje życie poświęcił kłamstwu - napisał Patryk Michalski z RMF FM. - Po zobaczeniu "Don Stanislao", tak wieczorową porą, choć nie na gorąco (widziałem wcześniej). Jeżeli ktokolwiek pogrzebie legendę Św. Jana Pawła II, to X kardynał Dziwisz. @MarcinGutowski dziękuję Ci za ten reportaż - skomentował Tomasz Rożek, autor kanału youtube’owego Nauka To Lubię.

- Mocny ten. materiał TVN24 o kard. Dziwiszu. Z punktu widzenia legendy JP II katastrofalne - ocenił Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”. - Chyba powoli czas przypomnieć sobie, czyim Dziwisz był kapciowym - zaznaczył Witold Głowacki z „Polska The Times”. - Kardynał Stanisław Dziwisz w świetle tego, co sam mówi w TVN24 to postać straszna i żałosna zarazem - uważa Wojciech Szacki z „Polityki”.

- Smutna refleksja po "Don Stanislao". Od kard. Dziwisza prawdy nie możemy się spodziewać. Konieczny jest raport na temat jego roli w Watykanie, ale także o latach zaniedbań w Polsce. O sprawie poznańskiej, wrocławskiej innych. Nie leczona moralna gangrena zabija Kościół - napisał Tomasz Terlikowski, który wypowiedział się do filmu.

- Wstrząsający reportaż o polskim kościele. Kardynała Dziwisza nie da się już obronić. Gdy myślę że polskie państwo płaci tej instytucji miliardy złotych to mnie trzęsie - skomentował Szymon Jadczak z TVN24.pl. - Dziwisz to betka. To nie on był szefem gangu zwyrodnialców i złodziei, bo sam był tylko sługą. Dziennikarze, zostawcie tego starego szubrawca i zajmijcie się wreszcie jego szefuniem - zaapelował Jan Hartman, wykładowca i publicysta „Polityki”.

Politycy chcą konsekwencji prawnych

Film Marcina Gutowskiego komentowali również politycy, przede wszystkim z partii lewicowych. - Kardynał Dziwisz mówi do dziennikarza, że ośmiesza się ujawniając jego nazwijmy to ładnie mroczną przeszłość. No nie. To każdy klecha, taki jak kard. Dziwisz ośmiesza się w każdym momencie ucinając i tuszując krzywdy, które wyrządzał ludziom przez większość swojego życia - napisał poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

- Stanisław Dziwisz swoje nieograniczone wpływy wykorzystał, by za łapówki, kryć i promować zwyrodnialców, psychopatów i pedofilów. Za wypełnione dolarami koperty otwierał im w Watykanie wszystkie drzwi, odwracał głowę od przestępstw i udawał dobrotliwego księdza Stasia - stwierdziła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - Dziwisz odpowiada za ukrywanie księży pedofilów w Polsce. W Watykanie kręcił pedofilskie lody za wiedzą i zgodą JPII. Za ukrywanie pedofila Degollado przekazywał mu ogromną kasę od Legionistów Chrystusa. Ponieważ i tak jest skończony, zwala się na niego także przestępstwa JPII - oceniła Joanna Senyszyn.

- Jeżeli Dziwisz się, że Polska jest właśnie taka to dodam - Gulbinowicz, Paetz, Jankowski. Zdjąć Polskę z krzyża, oddzielić państwo od kościoła, wypowiedzieć konkordat, wyprowadzić religię ze szkół. Długa, ale konieczna droga - stwierdził Łukasz Kohut, europoseł Wiosny. Natomiast we wtorek rano poinformował, że składa do prokuratury dotyczące kard. Dziwisza zawiadomienie „o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa art. 239 KK oraz niezawiadomienie organów ściągania o popełnieniu przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci art. 240 KK”.

- Kościół katolicki, ręka rękę myje, pedofil o pedofila się potyka. Wskazać, udowodnić, osądzić i zamknąć w więzieniu, każdego, bez wyjątku. @Lewica, zrobimy to! za materiałem red. @MarcinGutowski  w @tvn24CnB - napisał poseł Lewicy Tomasz Trela.

- Szanowny Panie Pośle, uprzejmie proszę, by nie podpierać moją pracą, żadnych politycznych agitacji. Z góry dziękuję. Ślę serdeczności - odpowiedział mu Marcin Gutowski. - Sprawa oczywista. Pozdrawiam i gratuluję, bardzo dobry materiał - zaznaczył Trela.

Według danych Nielsen Audience Measuremnt w październiku br. średnia widownia minutowa TVn24 wynosiła 407 209 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 6,24 proc., po wzroście o 32,5 proc. rok do roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W TVN24 dokument o roli kard. Dziwisza w tuszowaniu pedofilii. Hierarcha chce niezależnej komisji, dziennikarze chwalą autora

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oslo
A to nie było tak że jeszcze parę lat temu redaktorzy: Kraśko, Durczok, Kolenda-Zaleska, Grysiak itp itd nosili księdza Dziwisza na rękach i rozpływali się nad jego światłym "kościołem łagiewnickim" ?
54 18
odpowiedź
User
hemoglobina
czyli "niezależna" komisja dobierze się do d... Gutowskiego, "niezależna" prokuratura do d... jego informatorów, a "niezależne" redakcje prasy, radia i telewizji do d... członków jego rodziny
33 25
odpowiedź
User
dan_
A to nie było tak że jeszcze parę lat temu redaktorzy: Kraśko, Durczok, Kolenda-Zaleska, Grysiak itp itd nosili księdza Dziwisza na rękach i rozpływali się nad jego światłym "kościołem łagiewnickim" ?
I co to zmienia w sprawie opisanej w reportażu?
40 37
odpowiedź