SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W TVN24 dokument o roli kard. Dziwisza w tuszowaniu pedofilii. Hierarcha chce niezależnej komisji, dziennikarze chwalą autora

W poniedziałek TVN24 wyemitował film dokumentalny Marcina Gutowskiego wskazujący, że kardynał Stanisław Dziwisz brał udział w ukrywaniu przestępstw seksualnych księży. Hierarcha w oświadczeniu proponuje, by tymi sprawami zajęła się niezależna komisja. Część dziennikarzy doceniło dokument Gutowskiego jako wstrząsający i ważny.

Kardynał Stanisław Dziwisz, fot. TVN24Article

Film dokumentalny Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” pokazano w TVN24 w poniedziałek w specjalnym wydaniu programu „Czarno na białym” oraz udostępniono na portalu TVN24.pl. W trwającym ponad godzinę dokumencie przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że metropolita krakowski senior kardynał Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie.

Marcin Gutowski wiele razy próbował umówić się na rozmowę przed kamerami z  kard. Dziwiszem o tych sprawach, przesłał mu też szczegółowe pytania. Ostatecznie miał okazję wymienić z nim jedynie kilka zdań przy okazji wydarzeń publicznych, ponadto hierarcha w rozmowie telefonicznej dziwił się, że jest bohaterem takiego materiału mimo wieloletniej współpracy z Janem Pawłem II.

W firmie pokazano natomiast fragmenty wywiadu, którego kard. Dziwisz w drugiej połowie października udzielił Piotrowi Kraśce w „Faktach po Faktach”. Ponadto Marcin Gutowski rozmawiał z innymi hierarchami polskiego Kościoła, ofiarami pedofilii popełnianej przez księży, zagranicznymi dziennikarzami zajmującymi się tą tematyką oraz polskimi duchownymi, m.in. ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który informował kard. Dziwisza o zarzutach stawianych pewnemu duchownemu.

- Jestem z tzw. "Pokolenia JP2", dlatego emocjonalnie to była jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie robiłem. Półtora miesiąca. Żeby tylko zachować obiektywizm. Żeby tylko było rzetelnie. Aż w nadmiarze - napisał Gutowski w zeszłą niedzielę na Twitterze.

Kard. Dziwisz: potrzebna niezależna komisja do wyjaśnienia kwestii z filmu

W poniedziałek wieczorem, krótko przed emisją „Don Stanislao”, kard. Dziwisz przekazał PAP-owi oświadczenie. - Ponawiam propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja. Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją - stwierdził metropolita krakowski.

- Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów - zaznaczył hierarcha.

- Dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości - zapewnił.

We wtorek rano krótkie oświadczenie dotyczące dokumentu „Don Stanislao” wydał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej - stwierdził.

- Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II - zaznaczył abp Gądecki.

Dziennikarze: film wstrząsający, Dziwisz czarnym charakterem

Dokument skomentowało wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze. - Wielki szacunek za kawał pracy @MarcinGutowski. Smutne, że Stanisław Dziwisz swoje życie poświęcił kłamstwu - napisał Patryk Michalski z RMF FM. - Po zobaczeniu "Don Stanislao", tak wieczorową porą, choć nie na gorąco (widziałem wcześniej). Jeżeli ktokolwiek pogrzebie legendę Św. Jana Pawła II, to X kardynał Dziwisz. @MarcinGutowski dziękuję Ci za ten reportaż - skomentował Tomasz Rożek, autor kanału youtube’owego Nauka To Lubię.

- Mocny ten. materiał TVN24 o kard. Dziwiszu. Z punktu widzenia legendy JP II katastrofalne - ocenił Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”. - Chyba powoli czas przypomnieć sobie, czyim Dziwisz był kapciowym - zaznaczył Witold Głowacki z „Polska The Times”. - Kardynał Stanisław Dziwisz w świetle tego, co sam mówi w TVN24 to postać straszna i żałosna zarazem - uważa Wojciech Szacki z „Polityki”.

- Smutna refleksja po "Don Stanislao". Od kard. Dziwisza prawdy nie możemy się spodziewać. Konieczny jest raport na temat jego roli w Watykanie, ale także o latach zaniedbań w Polsce. O sprawie poznańskiej, wrocławskiej innych. Nie leczona moralna gangrena zabija Kościół - napisał Tomasz Terlikowski, który wypowiedział się do filmu.

- Wstrząsający reportaż o polskim kościele. Kardynała Dziwisza nie da się już obronić. Gdy myślę że polskie państwo płaci tej instytucji miliardy złotych to mnie trzęsie - skomentował Szymon Jadczak z TVN24.pl. - Dziwisz to betka. To nie on był szefem gangu zwyrodnialców i złodziei, bo sam był tylko sługą. Dziennikarze, zostawcie tego starego szubrawca i zajmijcie się wreszcie jego szefuniem - zaapelował Jan Hartman, wykładowca i publicysta „Polityki”.

Politycy chcą konsekwencji prawnych

Film Marcina Gutowskiego komentowali również politycy, przede wszystkim z partii lewicowych. - Kardynał Dziwisz mówi do dziennikarza, że ośmiesza się ujawniając jego nazwijmy to ładnie mroczną przeszłość. No nie. To każdy klecha, taki jak kard. Dziwisz ośmiesza się w każdym momencie ucinając i tuszując krzywdy, które wyrządzał ludziom przez większość swojego życia - napisał poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

- Stanisław Dziwisz swoje nieograniczone wpływy wykorzystał, by za łapówki, kryć i promować zwyrodnialców, psychopatów i pedofilów. Za wypełnione dolarami koperty otwierał im w Watykanie wszystkie drzwi, odwracał głowę od przestępstw i udawał dobrotliwego księdza Stasia - stwierdziła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - Dziwisz odpowiada za ukrywanie księży pedofilów w Polsce. W Watykanie kręcił pedofilskie lody za wiedzą i zgodą JPII. Za ukrywanie pedofila Degollado przekazywał mu ogromną kasę od Legionistów Chrystusa. Ponieważ i tak jest skończony, zwala się na niego także przestępstwa JPII - oceniła Joanna Senyszyn.

- Jeżeli Dziwisz się, że Polska jest właśnie taka to dodam - Gulbinowicz, Paetz, Jankowski. Zdjąć Polskę z krzyża, oddzielić państwo od kościoła, wypowiedzieć konkordat, wyprowadzić religię ze szkół. Długa, ale konieczna droga - stwierdził Łukasz Kohut, europoseł Wiosny. Natomiast we wtorek rano poinformował, że składa do prokuratury dotyczące kard. Dziwisza zawiadomienie „o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa art. 239 KK oraz niezawiadomienie organów ściągania o popełnieniu przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci art. 240 KK”.

- Kościół katolicki, ręka rękę myje, pedofil o pedofila się potyka. Wskazać, udowodnić, osądzić i zamknąć w więzieniu, każdego, bez wyjątku. @Lewica, zrobimy to! za materiałem red. @MarcinGutowski  w @tvn24CnB - napisał poseł Lewicy Tomasz Trela.

- Szanowny Panie Pośle, uprzejmie proszę, by nie podpierać moją pracą, żadnych politycznych agitacji. Z góry dziękuję. Ślę serdeczności - odpowiedział mu Marcin Gutowski. - Sprawa oczywista. Pozdrawiam i gratuluję, bardzo dobry materiał - zaznaczył Trela.

Według danych Nielsen Audience Measuremnt w październiku br. średnia widownia minutowa TVn24 wynosiła 407 209 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 6,24 proc., po wzroście o 32,5 proc. rok do roku.

Dołącz do dyskusji: W TVN24 dokument o roli kard. Dziwisza w tuszowaniu pedofilii. Hierarcha chce niezależnej komisji, dziennikarze chwalą autora

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oslo
A to nie było tak że jeszcze parę lat temu redaktorzy: Kraśko, Durczok, Kolenda-Zaleska, Grysiak itp itd nosili księdza Dziwisza na rękach i rozpływali się nad jego światłym "kościołem łagiewnickim" ?
odpowiedź
User
hemoglobina
czyli "niezależna" komisja dobierze się do d... Gutowskiego, "niezależna" prokuratura do d... jego informatorów, a "niezależne" redakcje prasy, radia i telewizji do d... członków jego rodziny
odpowiedź
User
Michał Olo
Oj nosili nosili i jeszcze w kościele szukali schronienia. Teraz jak kościół już im nie jest potrzebny to plują na niego i szukają nawet najdrobniejszych błędów. Tylko "tęczowi" się dla nich liczą.
odpowiedź