SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Karnowscy wygrali z Hajdarowiczem. Wraca tygodnik “W Sieci”

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że wydawany przez spółkę Fratria tygodnik opinii ma prawo nosić tytuł „W Sieci”. Tym samym oddalono roszczenia do tej nazwy Grzegorza Hajdarowicza, właściciela Gremi Media.

Jacek i Michał Karnowscy

Jacek i Michał Karnowscy

Przypomnijmy, że w lutym br. Gremi Media (dawna Presspublica) złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie wniosek o zabezpieczenie powództwa, twierdząc, iż wydawca kierowanego przez Jacka Karnowskiego tygodnika "W Sieci" - firma Fratria - używając tego tytułu, łamie zasady uczciwej konkurencji. Wydawnictwo Grzegorza Hajdarowicza tłumaczyło, że samo prowadzi serwis internetowy pod nazwą „W sieci Opinii” (jest on dostępny pod adresem wsieciopinii.rp.pl jako część portalu rp.pl).

Fratria zapewniła wtedy, że wprowadzając na rynek tygodnik „W Sieci”, dopełniono wszystkich starań, w tym zarejestrowano tytuł w sądzie i wystąpiono o rejestrację znaku towarowego. Spółka podkreśliła, że „W sieci opinii” to "podstrona o znikomej rozpoznawalności wśród czytelników, niezarejestrowana jako tytuł prasowy czy znak towarowy" Jednak w związku z decyzją sądu Fratria zdecydowała o zmianie nazwy swojego pisma na “Sieci” (pod tym tytułem ukazywał się on od 11 marca br., więcej na ten temat).

W zeszłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Warszawie rację w tym sporze przyznał Fratrii, oddalając roszczenia Gremi Media. W związku z tą decyzją od poniedziałku 5 sierpnia br. tygodnik Jacka Karnowskiego znów nazywać się będzie “W Sieci”.- Postanowienie sądu cieszy i pokazuje, że nie można bez wysłuchania racji obu stron praktycznie zamknąć tytułu prasowego  - komentuje ten wyrok Tomasz Przybek, prezes Fratrii.

- W obecnym, bardzo trudnym czasie dla wydawców powinniśmy skupić się na podnoszeniu jakości swoich tytułów, stałym poszukiwaniu nowych rozwiązań wydawniczych, na wzmacnianiu rynku prasowego w Polsce. Sytuacja, w której jeden wydawca występuje do sądu z wnioskiem o „zaoczne” zamknięcie tytułu innego wydawcy jest zgubne dla całego środowiska. Bez względu na trudności i szkody, jakie wyrządziła nam pierwotna decyzja zakazująca używania tytułu „wSieci” stale i konsekwentnie budujemy grupę medialną „W” - mówi Przybek (Fratria jest także wydawcą serwisów internetowych wPolityce.pl, wGospodarce.pl czy wNas.pl).

Tygodnik „W Sieci” zadebiutował na rynku pod koniec listopada ub.r. Został stworzony przez dziennikarzy serwisu wPolityce.pl i część byłego zespołu wydawanego przez Gremi Media tygodnika „Uważam Rze” (odeszli oni z pracy po zwolnieniu redaktora naczelnego Pawła Lisickiego). Z danych ZKDP wynika, że średnia sprzedaż ogółem tytułu w maju br. wyniosła 92 385 egz. (zobacz szczegóły).

Wyrok Sądu Okręgowego nie jest prawomocny. Gremi Media nie komentuje orzeczenia i nie ujawnia, czy będzie się od niego odwoływać.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karnowscy wygrali z Hajdarowiczem. Wraca tygodnik “W Sieci”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lecho
No i gitara
96 60
odpowiedź
User
joker
..i bardzo mnie to cieszy!
odpowiedź
User
Z
Rozwalić gremi !
70 11
odpowiedź
User
kamil
Niech Hajdarowicz idzie zbierać szczaw i mirabelki.
odpowiedź
User
by rzyło sie lepij
TERAZ PORA NA ODSZKODOWANIE 5-10 MLN
77 55
odpowiedź