SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karolina Baca-Pogorzelska po rozstaniu z "Wprost" będzie pracować dla portalu byłych pracowników "Gazety Wyborczej"

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, Karolina Baca-Pogorzelska zwiąże się z portalem Sestry.eu (Media Liberaton Fund). Wcześniej informowaliśmy, że dziennikarka z końcem grudnia br. żegna się z tygodnikiem „Wprost” (PMPG Polskie Media).

Karolina Baca-Pogorzelska, Foto: JedynkaKarolina Baca-Pogorzelska, Foto: Jedynka

Karolina Baca-Pogorzelska od marca 2022 pracowała w tygodniku „Wprost”. - Z końcem roku 2023 kończy mi się umowa z „Wprost”. Tygodnik nie zdecydował się przedłużyć tej umowy. Dowiedziałam się o tym dwa tygodnie temu - mówiła ostatnio dziennikarka portalowi Wirtualnemedia.pl.

- Z jednej strony byłam trochę zaskoczona, bo z mojej perspektywy nasza współpraca przez te prawie dwa lata wyglądała naprawdę idealnie. Jednak szef poinformował mnie, że są cięcia kosztów. Nie poróżniliśmy się w żadnym wymiarze merytorycznym czy personalnym. Myślę, że to jest po prostu też kwestia ostatnich wyborów. Wydawnictwo tnie koszty, a ja byłam najprostszym kosztem do ścięcia, bo kogo teraz obchodzi Ukraina? Jestem tego świadoma - dodawała.

Czytaj także: Kobiety pominięte przy wręczaniu Nagrody im. Fikusa dla relacjonujących wojnę w Ukrainie

Jak dowiedzieliśmy się teraz nieoficjalnie, Karolina Baca-Pogorzelska nawiąże współpracę z portalem Sestry.eu. - Sestry to międzynarodowy magazyn internetowy  – głos i dusza ukraińskich uchodźczyń. Naszymi korespondentkami są zawodowe dziennikarki – tymczasowe migrantki, które muszą budować swoje życie od nowa, w nowym kraju. Tak jak wiele naszych czytelniczek, które jeszcze wczoraj były urzędniczkami, lekarkami, nauczycielkami, pracowniczkami banków, dyrektorkami firm czy przedsiębiorczyniami, a po 24 lutego 2024 r. są przede wszystkim uchodźczyniami - czytamy w opisie portalu na Patronite.pl.

Nowy portal przy wsparciu Kulczyk Foundation

Redaktorką naczelną portalu jest ukraińska dziennikarka Maria Górska. Do zespołu należą m.in. Joanna Mosiej-Sitek jako dyrektorka zarządzająca, która wcześniej pracowała m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Wysokich Obcasach”. Z kolei Jerzy Wójcik, były dyrektor wydawniczy „GW”, to wydawca i pomysłodawca magazynu Sestry. Na początku br. informowaliśmy, że rusza proces wytoczony Agorze przez Jerzego Wójcika. 

Portal Sestry.eu wystartował 18 września br. Jego wydawcą jest Media Liberaton Fund. To fundacja założona przez Joannę Mosiej-Sitek i Jerzego Wójcika. Sestry.eu powstał dzięki wsparciu Kulczyk Foundation, na czele której stoi prezes Dominika Kulczyk. 

Czytaj także: Szalony Reporter: tiktoker, który pojechał na wojnę i oburzył internautów. Baca-Pogorzelska: “To nieodpowiedzialne”

Karolina Baca-Pogorzelska mieszka od roku na ukraińskiej wsi w rejonie kupiańskim. - Od tego czasu pracuję ze 103 Brygadą Sił Obrony Terytorialnej ze Lwowa. Mieszkam z nimi. To było o tyle zabawne, że przyjechałam na dwa-trzy dni zrobić o nich materiał dla „Wprost” i do swojej książki, ale zżyliśmy się na tyle, że zostałam. Oni są z Czerwonohradu, gdzie znajdują się kopalnie. Wielu z nich to górnicy, a ja zaś jestem z wykształcenia inżynierem górniczym drugiego stopnia. Szybko złapaliśmy dobry kontakt - opisuje dziennikarka.

W 2020 roku Baca-Pogorzelska napisała z Michałem Potockim książkę „Czarne Złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”. Po nawiązaniu współpracy z „Wprost” relacjonowała z Ukrainy wydarzenia związane z wojną. Przyznała nam, że nie planuje powrotu do Polski. 

Baca-Pogorzelska wcześniej w Outriders, “Rzeczpospolitej” i “DGP”

Karolina Baca-Pogorzelska pracowała wcześniej m.in. w Outriders, „Dzienniku Wschodnim”, „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”, współpracowała m.in. z Biznesalert.pl, Salon24.pl i OKO.press. Jest również współautorką razem z Tomaszem Jodłowskim książek „Drugie życie kopalń”, „Babska szychta” i „Ratownicy. Pasja zwycięstwa”. 

Czytaj także: Strony główne: WP z mniejszą przewagą nad Onetem

W sierpniu br. dziennikarka została laureatką „Stand With Ukraine Awards” - nagrody ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego dla wspierających Ukraińców podczas wojny. Trzy lata temu Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban otrzymali nagrodę za sprowadzenie rodziny syryjskiego dziennikarza do Polski. 

W zeszłym kwartale grupa PMPG Polskie Media, wydająca m.in. tygodniki „Do Rzeczy” i „Wprost”, zwiększyła przychody sprzedażowe o 13 proc. do 11,66 mln zł, a jej zysk netto wzrósł z 1,18 do 3,58 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Karolina Baca-Pogorzelska po rozstaniu z "Wprost" będzie pracować dla portalu byłych pracowników "Gazety Wyborczej"

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Migi
Niesamowite. Obleciała niemal wszystkie redakcje w Polsce. Szeroka specjalizacja. Szkoda tylko że trochę Bacy mylą się role dziennikarki z zaopatrzeniowcem
odpowiedź
User
beczki
Bardzo to dziwne, że "nie planuje powrotu do Polski". Jakiś zawód miłosny czy co?
odpowiedź
User
YKK
Do niedawna nie słyszałem o tej pani - a teraz kolejny artykuł. Czy to jakaś akcja promocyjna?
odpowiedź