SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Karuzela z madonnami" piosenką półwiecza

"Karuzela" zakręciła czytelników "Gazety Wyborczej", którzy uznali ten utwór za "Piosenkę półwiecza" Piwnicy pod Baranami.

W plebiscycie "Gazety" i TVP 2 głosowały na nią 1882 osoby.

Krakowski kabaret świętuje jubileusz 50-lecia. Pierwsze wielkie przyjęcie urodzinowe odbyło się wczoraj wieczorem w Ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. To tam właśnie ogłoszono wyniki plebiscytu. Otrzymaliśmy je po zsumowaniu SMS-ów i głosów oddanych na stronie internetowej Piwnicy pod Baranami. W naszej zabawie uczestniczyło ponad 6 tys. osób.

W głosowaniu SMS-owym wygrała "Ta nasza młodość", jednak na stronie Piwnicy "Karuzela z madonnami" zdeklasowała konkurencję i to jej przypadło ostateczne zwycięstwo.

Za triumfatora plebiscytu może się też uważać Zygmunt Konieczny - aż trzy jego utwory znalazły się w pierwszej czwórce.

- Bardzo chcieliśmy, żeby dzięki temu jubileuszowi ludzie przypomnieli sobie o Piwnicy, bo w świadomości wielu osób ona od dawna nie istniała - przyznaje Piotr Ferster, dyrektor kabaretu. - Mieliśmy nadzieję, że biorąc udział w tej zabawie, ludzie przypomną sobie stare piosenki, nabiorą ochoty na odwiedzenie kabaretu, wysłuchanie recitalu któregoś z jego artystów.

Udało się - w Piwnicy rozdzwoniły się telefony. - Zostaliśmy zasypani pytaniami: kiedy kabaret występuje w Krakowie, czy odwiedzi wkrótce Szczecin, czy przyjedzie do Wrocławia?... - wylicza Ferster.

Podczas wczorajszego koncertu nie zabrakło oczywiście piosenek, na które Państwo głosowali, przede wszystkim jednak piwniczni artyści wyśpiewali opowieść o placu Na Groblach, gdzie przez wiele lat mieszkali Janina Garycka i Piotr Skrzynecki. Jednym z najważniejszych momentów było prawykonanie pieśni "Zupy Janiny" skomponowanej specjalnie na tę okazję - do tekstu Zbigniewa Książka - przez pięciu piwnicznych kompozytorów: Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Stanisława Radwana, Jana Kantego Pawluśkiewicza i Grzegorza Turnaua.

Dla tych, którym w naszym plebiscycie - i w programie wczorajszego koncertu transmitowanego przez telewizję - zabrakło ulubionych piwnicznych "przebojów", mamy dobrą wiadomość: drugie wielkie urodzinowe przyjęcie Piwnicy pod Baranami odbędzie się 12 września, w urodziny Piotra Skrzyneckiego w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Jak zapowiadają artyści, może potrwać nawet sześć godzin, a w jego programie nie powinno zabraknąć żadnej z wielkich piwnicznych pieśni i piosenek.

Wyniki plebiscytu:

1. "Karuzela z Madonnami" (słowa Miron Białoszewski, muzyka Zygmunt Konieczny) - 1882 głosy

2. "Ta nasza młodość" (słowa Tadeusz Śliwiak, muzyka Zygmunt Konieczny) - 1349 głosów

3. "Jaka szkoda" (słowa Stanisław Baliński, muzyka Leszek Długosz) - 580 głosów

4. "Grande valse brillante" (słowa Julian Tuwim, muzyka Zygmunt Konieczny)

5. "Naprawdę nie dzieje się nic" (słowa Michał Zabłocki, muzyka Grzegorz Turnau)

6. "Na moście w Avignon" (słowa Krzysztof Kamil Baczyński, muzyka Andrzej Zarycki)

7. "Jęczmienne łany" (słowa Robert Burns, muzyka Zygmunt Konieczny)

8. "Niebieska patelnia/Barany" (słowa Wiesław Dymny, muzyka Andrzej Nowak)

9. "Inez" (słowa i muzyka tradycyjne)

10. "Do przyjaciół gówniarzy/Kielce" (słowa Witkacy, muzyka Zbigniew Raj)

11 "Taka głupia to ja już nie jestem" (słowa - NN)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Karuzela z madonnami" piosenką półwiecza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl