SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK nie daje za wygraną. Rozważy kasację ws. wyroku dot. przejęcia Radia ZET przez Agorę

UOKiK rozważy złożenie do Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej dotyczącej wyroku Sądu Apelacyjnego, który zgodził się na przejęcie przez Agorę kontroli nad Eurozet - wynika z wpisów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Article

"Po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia i analizie stanowiska Sądu Apelacyjnego Urząd rozważy złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego" - poinformował UOKiK w poniedziałek na Twitterze.

Urząd zaznaczył, że w poniedziałek Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie dotyczącej decyzji ze stycznia 2021 r., w której prezes UOKiK zakazał koncentracji polegającej na przejęciu spółki Eurozet przez Agorę.

"Urząd uznał, że w wyniku tej transakcji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej" - przypomniał UOKiK.

Wcześniej w poniedziałek Agora poinformowała w komunikacie giełdowym, że Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji wyrażający bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Agorę kontroli nad Eurozet. "Wyrok jest prawomocny" - zaznaczono.

Agora większościowym udziałowcem Eurozetu

Spółka poinformowała również, że kupiła od SFS Ventures 110 udziałów w spółce Eurozet, stanowiących 11 proc. kapitału zakładowego i 11 proc. ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników Eurozet. Wartość wyjściowa umowy to 9,17 mln euro. Tym samym Agora stała się większościowym wspólnikiem Eurozetu z udziałami stanowiącymi 51 proc. kapitału zakładowego i zapewniającymi 51 proc. liczby głosów na zgromadzeniu wspólników. Do przejęcia pozostałych walorów nie porzebuje już zgody UOKiK-u.

- Zakup Eurozetu to największa w historii Agory inwestycja w media, zaplanowana i konsekwentnie realizowana przez nas wbrew przeciwnościom - skomentował w komunikacie Bartosz Hojka, prezes Agory.

Prezes UOKiK na początku 2021 roku zakazał Agorze przejęcia spółki Eurozet. - Decyzja ta opierała się na przypuszczeniach i abstrakcyjnych hipotezach. W opinii ekspertów od rynku mediów, jak i od ekonomiki koncentracji argumenty Prezesa UOKiK były oderwane od sytuacji rynkowej, a zakaz - zastosowany po raz pierwszy w ciągu 9 lat - wydany został sprzecznie z prawem - skomentowała w poniedziałkowym komunikacie Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory.

Spółka odwołała się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W maju 2022 r. sąd wydał wyrok, w którym zmienił decyzję prezesa UOKiK i zgodził się na koncentrację. Prezes UOKiK złożył apelację od wyroku SOKiK.

Do Eurozetu należy pięć rozgłośni. Udział Radia Zet pod względem słuchania w okresie od maja do lipca br. w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 12,9 proc. (udział tej stacji względem fali maj-lipiec 2021 roku wzrósł o 0,1 pkt. proc.) - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska. Stacja jest drugą najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce (lidera, RMF FM, słuchało 32 proc. badanych). Udział Antyradia wyniósł 2,6 proc., Radia Plus - 2 proc., Meloradia 0,9 proc., Chilli Zet - 0,3 proc.

Z kolei serwisy i aplikacje internetowe grupy Eurozet w lipcu miały 10,4 mln użytkowników, co dało im 35,05 proc. zasięgu. Użytkownicy spędzali tam przeciętnie 5 minut i 26 sekund (według badania Mediapanel).

W 2021 roku grupa kapitałowa Eurozet osiągnęła wzrost przychodów o 10,7 proc. do 194,98 mln zł. Zysk netto nadawcy zaksięgowany przez Agorę zwiększył się z 16,51 do 23,97 mln zł.

W drugim kwartale ub.r. grupa Agora przy wzroście przychodów o 30 proc. do 261,8 mln zł i zysku EBITDA z 14,7 do 26,1 mln zł zanotowała 17,6 mln zł straty netto. Była ona wyższa niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: UOKiK nie daje za wygraną. Rozważy kasację ws. wyroku dot. przejęcia Radia ZET przez Agorę

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Nie ma sprawy - wnioskodawca jako odoba fizyczna płaci koszty postępowania - koniec z sytuacją z cyklu przegrywamy sprawę i rachunki płaci suweren.
odpowiedź
User
Żurawia
Żurawia trzyma kciuki za kasacje
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Niech złożą zażalenie do Dyrekcji Dzwonków Tramwajowych.
odpowiedź