SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Katarzyna Bosacka przegrała w sądzie z firmą Formacja TV. Nie było plagiatu

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Katarzyny Bosackiej przeciw spółce Formacja TV. Dziennikarka TVN Style zarzucała temu producentowi kopiowanie jej pomysłów z magazynu „Wiem co jem” w konkurencyjnym programie Polsat Cafe „Zdrowie na widelcu”.

Katarzyna BosackaArticle

Formacja TV była producentem trzech pierwszych sezonów nadawanego w TVN Style programu poradniczego „Wiem, co jem”, który prowadziła i współtworzyła Katarzyna Bosacka. Stacja pokazała je w latach 2010-2011. Od 2012 roku spółka zaczęła produkować podobny program dla kanału Polsat Cafe pod tytułem „Zdrowie na widelcu” (prowadziła go Anna Guzik).
 
Katarzyna Bosacka stwierdziła, że Formacja TV w programie „Zdrowie na widelcu” kopiuje jej pomysły z ”Wiem, co jem”, a poszczególne odcinki tego magazynu bardzo często kopiowały w całości scenariusze, które przygotowała dziennikarka. Dlatego w 2013 roku zdecydowała się pozwać spółkę producencką, żądając m.in. zaprzestania tych praktyk oraz przeprosin. Formacja TV od początku odpierała wszystkie zarzuty, uznając je za bezpodstawne.

Sąd Okręgowy, po ponad dwóch latach procesu, w poniedziałek 25 stycznia br. wydał wyrok, oddalając pozew Katarzyny Bosackiej. W uzasadnieniu sędzia podkreślił, że kształt programu „Wiem, co jem” był efektem zbiorowego twórczego wysiłku, w którym na równych zasadach uczestniczyło wiele osób, również z Formacji TV, a nie sama dziennikarka, Sąd podkreślił m.in., że niektóre teksty, które rzekomo miał skopiować producent w „Zdrowiu na widelcu” od Bosackiej w rzeczywistości pochodziły z internetu, a podobieństwa między „Wiem, co jem” a magazynem emitowanym w Polsat Cafe wynikają wyłącznie ze zbliżonej natury tych programów.

- Od początku byłam spokojna co do tego, że sąd oddali pozew pani Bosackiej. To był taki przypadek, powiem metaforycznie, awanturnictwa. Dla mnie była to również próba sprywatyzowania przez panią Bosacką całej dziedziny programów konsumenckich o zdrowej żywności i odżywianiu. Cieszę się, że sąd stanowczo się temu przeciwstawił - mówi Wirtualnemedia.pl Magdalena Kłaczyńska, prezes Formacja TV.

Wyrok nie jest prawomocny. Wczoraj nie udało nam się uzyskać komentarza Katarzyny Bosackiej w tej sprawie, nie wiadomo też czy się odwoła od orzeczenia do Sądu Apelacyjnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Katarzyna Bosacka przegrała w sądzie z firmą Formacja TV. Nie było plagiatu

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TAKA PRAWDA
I tak program pani Bosackiej lepszy...
odpowiedź
User
Technolog
Pani dziennikarka, która uważa się za ekspertkę ds. żywienia. Niektóre elementy w jej programie są mocno przesadzone, a pewne fakty zakłamane. Ja na miejscu widzów, radziłbym nie łykać wszystkiego co ona mówi....ale program i w ogóle pomysł sam w sobie świetny.
odpowiedź
User
smakosz
Nie oglądam tefałenu. A co z waszą gwiazdą Gesslerową?
odpowiedź