SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Katarzyna Janowska, szefowa TVP Kultura

Z Katarzyną Janowską, dyrektor TVP Kultura, rozmawiamy o jesiennej ramówce kanału, współpracy TVP Kultura z telewizyjną Dwójką, planach strategicznych na najbliższe lata oraz obecności kultury w mediach.

Krzysztof Lisowski: TVP Kultura postrzegana jest raczej jako kanał tematyczny. Pani określa ją jako kanał uniwersalny. Dlaczego?

Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura:
Uważam, że TVP Kultura nie jest kanałem tematycznym. Uświadomiłam to sobie, kiedy pracowaliśmy nad jesienną ramówką. Prezentujemy paletę programów związanych z szeroko pojętą kulturą: film, teatr, literatura, muzyka, która w obecnej ramówce została szczególnie mocno wyeksponowana. Dzięki temu można powiedzieć, że nasza oferta jest uniwersalna i każdy, kto interesuje się kulturą, znajdzie u nas coś dla siebie.

Czym chcecie w szczególny sposób zachęcić widzów do oglądania TVP Kultura?

Chcemy przekonać widzów, że kultura to nie jest coś bardzo elitarnego. Bez znajomości tego obszaru nie uda nam się odnaleźć we współczesnym świecie. I wcale nie jest to slogan, tylko rzeczywistość, ponieważ mówiąc o kulturze mam też na myśli naukę czy edukację - takie programy we współpracy z Ministerstwem Edukacji i instytutami kultury też będziemy wprowadzać do ramówki.

Czy nie ma Pani wrażenia, że prawdziwa wysoka kultura jednak mimo wszystko jest elitarna?

Tak naprawdę trudno jest zdefiniować, czym jest obecnie kultura. Wielu ekspertów stwierdza, że granica pomiędzy kulturą masową a wysoką zaciera się. Zygmunt Bauman mówi, że tzw. „elity” stały się „wszystkożerne”. Oznacza to, że oglądamy filmy akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem i dzieła reżyserów irańskich. Przykłady można by mnożyć.  Odpowiedzią na „wszystkożerność” jest nowa ramówka TVP Kultura. Oprócz dzieł klasycznych będziemy pokazywać progresywną sztukę, mainstreamowe kino, koncerty rockowe. Jest jeden wspólny mianownik dla tego, co emitujemy: jakość.

Piastuje Pani stanowisko szefa TVP Kultura od niedawna. Czego Pani oczekuje od jesiennej ramówki kanału?

Na pewno przede wszystkim zależy nam na wzroście oglądalności. Mówiłam już kilkakrotnie, że zależy mi na osiągnięciu „1 procenta” oglądalności. Niby nie jest to dużo, ale w naszym przypadku oznacza podwojenie liczby widzów. To jest oczywiście plan na trzy lata i mam nadzieję, że uda się nam go zrealizować.

Jak chcecie osiągnąć ten pułap? Z czego Pani jest najbardziej dumna w obecnej ramówce?

W tej ramówce bardzo cieszę się z tego, że udało nam się wprowadzić  „Informacje Kulturalne”, codzienne „Studio Rozmowy”, relacje na żywo z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Bardzo chciałabym przyciągnąć do TVP Kultura także młodszych widzów w wieku mniej więcej 18-30 lat. Mam wrażenie, że oni porzucili telewizję na rzecz na internetu.

No właśnie, co zrobić, żeby TVP Kultura była oglądana także przez młodych widzów?

Mam nadzieję, że dla nich wabikiem staną się prezentowane przez nas filmy i koncerty. Chcemy trafić do tych młodych ludzi, którzy wakacje spędzają na festiwalach filmowych szukając dobrego, intrygującego kina. Nie tak dawno rozmawiałam z pewnym znanym raperem, który powiedział mi, że wychował się na filmach dystrybuowanych przez Romana Gutka. To jest nasz potencjalny widz.

Ile kosztowało przygotowanie nowej ramówki TVP Kultura?

Nasz budżet na ten rok wynosi 15,5 mln złotych i w tej sumie musieliśmy się zmieścić.

W tym sezonie również telewizyjna Dwójka postawiła mocno na kulturę. Jerzy Kapuściński, szef TVP2 chwali się, że jego program
będzie z Wami mocno współpracował. Na czym ma polegać ta współpraca?

Nasza współpraca polegać będzie przede wszystkim na daleko idącej cross promocji. Jerzy Kapuściński - jak wiemy - był założycielem kanału TVP Kultura, tym chętniej otworzył dla nas swoją antenę. I tak, w piątki w „Pytaniu na śniadanie” będziemy polecać najciekawsze pozycje weekendowe w TVP Kultura. Informacje o programach TVP Kultura będą się pojawiać także w niedzielnych magazynach Dwójki, w których prowadzący będą odsyłać widzów na naszą antenę. My na naszej antenie będziemy promować programy kulturalne Dwójki.

Czy widzi Pani na rynku jakieś kanały, które poprzez swoją ofertę mogą być choć częściowo konkurencyjne dla TVP Kultura?

Może zabrzmi to trochę nieskromnie, ale mam poczucie, że TVP Kultura nie ma na rynku konkurencji. Upatruję w tym dla nas ogromną szansę. Uważam, że nie jesteśmy kanałem wąsko wyspecjalizowanym, bo nie skupiamy się na jednym temacie, ani gatunku. Opowiadamy o najróżniejszych kwestiach w kontekście kultury. I to jest nasza silna strona.

Czy w momencie obejmowania funkcji szefa TVP Kultura miała Pani jakąś konkretną strategię rozwoju kanału?

Tak, oczywiście! Jednym z moich głównych celów jest to, aby pokazać widzom, że kultura nie stwarza barier. Nawet najtrudniejsze rzeczy dotyczące sztuki podane z odpowiednim komentarzem stają się dużo łatwiejsze w odbiorze. Najważniejsze punkty mojej strategii to organizowanie akcji społecznych, realizowanie specjalnych projektów przy współpracy instytutów kultury, jak również uruchomienie telewizji interaktywnej - pasma, które będzie redagowane przez widzów. Planujemy także m.in. bardzo ścisłą współpracę z telewizją Arte. Prowadzimy w tej kwestii rozmowy.

Docierają do nas informacje, że dostęp do kulturalnych programów telewizyjnych, audycji radiowych czy kolumn prasowych mają tylko ci twórcy, którzy są w tzw. „układzie”, czyli np. muzycy związani tylko z dużymi firmami fonograficznymi lub pisarze związani z największymi wydawnictwami. Ci, którzy w jakiś sposób nie są protegowani, nie są chętnie widziani w mediach. Co Pani o tym sądzi i czy będzie Pani starała się umożliwiać dostęp do TVP Kultura wszystkim wartościowym artystom, a nie tylko tzw. „wybrańcom”?
Nic nie słyszałam o żadnym układzie. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś nam dyktował, jakich artystów mamy promować. To jest nasza redakcyjna decyzja.

Czym jest kultura dla Pani prywatnie?
Pasją.

O rozmówcy
Katarzyna Janowska - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po skończeniu studiów pracowała w „Gazecie Krakowskiej”, przez kilkanaście lat związana była także z działem kulturalnym tygodnika „Polityka”. W TVP wspólnie z Piotrem Mucharskim prowadziła „Rozmowy na koniec wieku” oraz „Rozmowy na nowy wiek” – serie wywiadów z przedstawicielami polskiej kultury, nauki oraz religii. Przez dwa lata współpracowała z TVP Kultura, gdzie współtworzyła i prowadziła sobotnie i niedzielne programy. Szefowa kanału telewizyjnego ITI Neovision nTalk do czasu jego zamknięcia w czerwcu 2009 r. Z początkiem 2010 r. objęła stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „Przekrój”, które piastowała do marca 2011 roku. Laureatka m.in. telewizyjnego Wiktora w 2000 roku za najlepszy program telewizyjny oraz nagrody im. Dariusza Fikusa.

Dołącz do dyskusji: Katarzyna Janowska, szefowa TVP Kultura

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Analityk
ta pani nie jest kompetentna do pełnienia funkcji kierowniczych. niech pisze. czasami całkiem sprawnie jej to wychodzi. choć pytanie, co by pisała, jak by dostawała 500 zł honorarium za tekst, nad którym trzeba pracować 2 tygodnie.
odpowiedź
User
normalny
Telewizja Kultura to miejsce do którego, poza TV Religia, Historia... uciekać warto od beznadziejnej sieczki w innych stacjach. Odczuwam niekłamana rozkosz ogladania. Taka powinna być telewizja "misji".
odpowiedź
User
igrysek
Wczorajsza "debata o kulturze", którą współprowadziła p. Janowska, wywołała we mnie uczucia całkowitego zażenowania. Pani Janowska - po prostu brak słów dla jej braku kompetencji do prowadzenia tego typu rozmów. Debata o kulturze, czyli debata o abonamencie... Przerywanie rozmówcom w połowie zdania, kończenie każdej, z wyjątkiem traktującej o abonamencie, wypowiedzi po 30 sekundach - rzeczywiście, kultura na najwyższym poziomie! I teksty w stylu "telewizja rozwija czytelnictwo" - jasne, chyba że nastąpi przerwa w transmisji. Jestem zszokowana, że ta pani pełni funkcję dyrektora tvp kultura; zastanawiam się, co powinnam o tym myśleć....
odpowiedź