SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Katarzyna Sroczyńska rzeczniczką prasową Inicjatywy "Zranieni w Kościele"

Katarzyna Sroczyńska jest rzeczniczką prasową Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Pełniący wcześniej funkcję rzecznika Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, zrezygnował ze względu na nadmiar obowiązków.

Katarzyna Sroczyńska, fot. Mariusz Martyniak Article

Katarzyna Sroczyńska jest dziennikarką. W latach 2016–2020 pracowała w redakcji kwartalnika „Przekrój”, redagując dział „Zdrowe Życie”, w latach 2019–2020 była zastępczynią redaktor naczelnej pisma. Do Inicjatywy „Zranieni w Kościele” dołączyła latem 2019 r. Pełniła funkcję asystentki osób zranionych, tzn. bezpośrednio współpracowała z tymi osobami, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.

- Po pierwsze, słuchać, po drugie - być głosem tych, którzy doświadczyli przemocy - tak rozumiem swoje zaangażowanie w Inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Teraz będę miała okazję częściej zajmować się tym drugim - mówi Sroczyńska. - Przejmuję funkcję rzecznika Inicjatywy od Zbigniewa Nosowskiego, który jest dla mnie zawodowym autorytetem. Cieszę się, że mogę liczyć na jego wsparcie – dodaje.

Zbigniew Nosowski wyjaśnia, że nie wycofuje się z aktywności na rzecz osób pokrzywdzonych i pozostaje członkiem Zespołu Koordynującego Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Zrezygnował jedynie z funkcji rzecznika – ze względu na zbyt dużą liczbę innych działań, w które jest obecnie zaangażowany. Redaktor naczelny kwartalnika „Więź” mówi: - Mam też zamiar nadal na różne sposoby być - w szerokim sensie - rzecznikiem osób dotkniętych przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła. Chciałem jednak w czytelny sposób odróżnić moje działania osobiste i redakcyjne od występowania w imieniu naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨ seksualną ̨ w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ̨ ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła.

„Więź” rozwija się w sieci dzięki finansowemu wsparciu czytelników przez serwis Patronite, w którym prowadzi konto od ponad czterech lat. Obecnie ponad 300 czytelników i sympatyków pisma wpłaca na rzecz „Więzi” ponad 11 tys. zł miesięcznie.

Na początku 2020 r. z „Przekrojem” rozstały się Miłada Jędrysik, była redaktor naczelna kwartalnika i jego strony internetowej, oraz wicenaczelna Katarzyna Sroczyńska. Nie podano powodów ich odejścia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Katarzyna Sroczyńska rzeczniczką prasową Inicjatywy "Zranieni w Kościele"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl