SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kawa dla pracownika bez VAT-u

Przedsiębiorca częstujący pracowników kawą czy herbatą podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych, szkoleń czy posiedzeń zarządu nie zapłaci VAT-u od zużytych artykułów.

Co do zasady nieodpłatne przekazanie towarów, w tym artykułów spożywczych, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli przedsiębiorcy przekazującemu towar w momencie jego zakupu przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku.

 

Zgodnie z ustawą o VAT odpłatną dostawą towarów opodatkowaną VAT-em jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. 1przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

 

Podatku nie trzeba jednak płacić gdy przekazanie lub zużycie tych artykułów nie jest związane z osobistymi celami obdarowanego m.in. przedsiębiorcy, jego pracownika czy członka rodziny.

Latte na spotkaniu biznesowym

Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie w przepisach darowizny (przekazania) od zużycia towarów. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega bowiem wszelkie przekazanie towarów – w przypadku zużycia natomiast tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt. 1 w tabeli na ich osobiste cele. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 2.04.2013 r. o sygn. ILPP1/443-44/13-2/AI podkreśla, że w przypadku bezpłatnego przekazania towarów spółki pracownikom na cele biznesowe (np. kawy, herbaty, cukru czy soków podczas narad, szkoleń wewnętrznych czy posiedzeń zarządu) nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT-em. Ponieważ opisywane powyżej zużycia artykułów spożywczych dokonywane są każdorazowo wyłącznie w związku z realizowanymi przez spółkę czynnościami opodatkowanymi  i ich zużycie związane jest ze statusem pracownika w przedsiębiorstwie, to nieodpłatne przekazanie i zużycie artykułów spożywczych nie będzie podlegało opodatkowaniu. Nieodpłatne przekazanie np. napojów czy słodyczy pracownikom podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych pracowników, posiedzeń zarządu i rady nadzorczej, szkoleń odbywających się w związku z działalnością opodatkowaną Spółki, nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, prywatne tych osób.Katarzyna Miazek, Tax Care
Adam Bujalski,  księgowy Tax Care

Dołącz do dyskusji: Kawa dla pracownika bez VAT-u

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl