SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KE podniosła prognozę wzrostu PKB Polski na 2010 r. do 3,4 proc. z 2,7 proc.

Komisja Europejska podniosła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do 3,4% z 2,7% oczekiwanych w maju, podała KE w raporcie opublikowanym w poniedziałek. Komisja przewiduje też, że inflacja HICP wyniesie w tym roku 2,6% wobec prognozowanych w maju 2,4%.

KE podniosła prognozę wzrostu PKB Polski na 2010 r. do 3,4 proc. z 2,7 proc.

"Oczekuje się, że w 2010 r. realny wzrost PKB przyspieszy do 3,4%, tj. o 3/4 pkt proc. więcej niż oczekiwano w wiosennej prognozie Komisji. Wynika to z lepszych niż oczekiwano wyników za I poł. 2010 r." - czytamy w raporcie.

Komisja spodziewa się, że wzrost gospodarczy w ujęciu kwartalnym nieco spowolni w III kw. 2010 r. i pozostanie stabilny w IV kw.

"Odbicie w II poł. roku będzie prawdopodobnie łagodne, ponieważ osłabnie impet związany z odbudową zapasów, a wzrost zatrudnienia pozostanie na niskim poziomie do końca roku.

Komisja argumentuje, że stagnacja w zakresie zatrudnienia i realnego wynagrodzenia - w połączeniu z "niezbędną" konsolidacją fiskalną, ograniczy potencjał odbicia w zakresie spożycia krajowego.

"Wzrost inwestycji będzie odzwierciedlał głównie znaczące kapitałowe wydatki publiczne, podczas gdy trudne warunki finansowania i nadmierne moce wytwórcze w niektórych sektorach ograniczą wzrost inwestycji prywatnych" - czytamy dalej.

Komisja zauważa również, że inflacja HICP w Polsce osiągnęła w II kw. br. 2,5% czyli nieco więcej niż wynikało z majowej prognozy KE. "Oczekuje się, że w okresie objętym prognozą inflacja pozostanie poniżej celu banku centralnego, wynoszącego 2,5%, co będzie odzwierciedlać widoczny wciąż zastój w gospodarce" - konkluduje KE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KE podniosła prognozę wzrostu PKB Polski na 2010 r. do 3,4 proc. z 2,7 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl