SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KER: Lenin w reklamach Heyah to „jawny brak poszanowania narodowych wartości”

Do Komisji Etyki Reklamy wpłynęło 1 749 skarg na kampanię telefonii Heyah opartą na wizerunku Lenina. Komisja orzekła, że reklamy naruszyły kodeks branżowy, stanowiąc przejaw „jawnego braku poszanowania narodowych wartości”.

KER: Lenin w reklamach Heyah to „jawny brak poszanowania narodowych wartości”

Kampania Heyah, w której występował miniaturowy Lenin, ruszyła na początku br., ale została wstrzymana po zaledwie kilku dniach wskutek burzy negatywnych komentarzy odbiorców (przeczytaj więcej i zobacz te reklamy). „Przepraszamy wszystkich, którzy mogli poczuć się w jakikolwiek sposób dotknięci - nigdy nie było to naszym zamiarem” - podkreśliła Polska Telefonia Cyfrowa, właściciel Heyah.

Lawina krytyki Lenina w kampanii Heyah objęła też skargi skierowane do Komisji Etyki Reklamy. Komisja otrzymała 1 116 protestów dotyczących spotu telewizyjnego oraz 633 związane z reklamami outdoorwymi. Odbiorcy powtarzali w nich argumenty i zarzuty przeważające w internetowych dyskusjach o kampanii. „Uważam, że wykorzystanie w reklamie postaci zbrodniarza oraz symboli najbardziej zbrodniczego systemu terroru w historii nie da się pogodzić z Kodeksem Etyki Reklamy oraz dobrymi obyczajami, podobnie jak nie dałoby się pogodzić wykorzystywanie postaci Hitlera, Pol Pota, czy też Stalina” - napisał jeden ze skarżących. „Reklama propaguje totalitarny system jakim jest komunizm. Współtwórca komunizmu - Lenin przedstawiany jest w żartobliwy sposób, coś takiego nie powinno mieć miejsca w kraju tak doświadczonym przez komunizm, tak samo jak nie powinna mieć miejsca reklama z Hitlerem” - stwierdził inny. „Jest to obrzydliwa ‘reklama’ bazująca na odwołaniach do komunizmu, co powoduje - szczególnie u młodzieży - powstanie skojarzenia: komunizm=ok” - ocenił kolejny odbiorca.

>>> Branża: reklamy Heyah z Leninem to nic szokującego

Polska Telefonia Cyfrowa, podkreśliła, że przygotowująca tę kampanię agencja G7 przebadała format kreatywny z Leninem na grupie odbiorców, którzy nie zauważyli w nim niczego niewłaściwego. „Kluczem do powstania pomysłu i pracy nad kreacją było wyłącznie pojęcie ‘przełomu’, ‘rewolucji’ rozumianej jako ‘zmiana’. Zadaniem było stworzenie silnej, wyróżnialnej komunikacji, która przedstawi nową ofertę jako tę, która rewolucjonizuje rynek. ‘Zrewolucjonizowanie’ zgodnie z definicją językową polega na wprowadzeniu radykalnej zmiany Jednym, choć naturalnie nie jedynym, symbolem rewolucji jest postać Lenina” - uzasadnił telekom. „Skojarzenie rewolucji służyło wyłącznie podkreśleniu przełomowego charakteru oferty, która miała wprowadzić radykalną zmianę na rynku. Wykorzystano bowiem narzędzia właściwe satyrze, karykaturze, formie prześmiewczej i żartobliwej. Posłużenie się wizerunkiem W. Lenina nie było celem kampanii samym w sobie. Konwencja przyjęta w kampanii od początku do końca bazowała na żarcie i pastiszu. Lenin w tym pomyśle nie jest tyranem ale miniaturką” - dodała firma.

PTC zaznaczyła, że nie Heyah nie pierwszą marką, która wykorzystała postać Lenina. „Wizerunek ten obok np. czerwonej gwiazdy, sierpa i młota widoczny jest na gadżetach funkcjonujących na rynku. Obecność tych gadżetów trzeba oceniać jako wyraz swego rodzaju dystansu do tamtych czasów” - ocenił operator.

Firma podkreśliła, że reklamy z Leninem nie propagowały ustroju totalitarnego, a jedynie posługiwały się jego symboliką. Tym samym nie naruszyły przepisów Kodeksu karnego.

Komisja Etyki Reklamy orzekła, że kampania Heyah z Leninem naruszyła kodeks branżowy, ponieważ była prowadzona niezgodnie z dobrymi obyczajami i poczuciem odpowiedzialności społecznej oraz mogła zagrażać moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. „Użycie wizerunku Lenina w tej kampanii reklamowej jest jawnym brakiem poszanowania narodowych wartości, a przede wszystkim pamięci ludzi, którzy zginęli przez komunizm lub zostali w jego wyniku jakkolwiek pokrzywdzeni” - uzasadniła Komisja, dodając, że ogromna liczba skarg na reklamy świadczy o ich negatywnym odbiorze społecznym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KER: Lenin w reklamach Heyah to „jawny brak poszanowania narodowych wartości”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cynik781
.."przebadała format kreatywny z Leninem na grupie odbiorców, którzy nie zauważyli w nim nic niewłaściwego..."
hipstery gotowe stwierdzić, że adolf h. też jest trendy bo się ciągle o nim mówi , robi filmy, nawijke w szkolach o nim mamy...
niektorzy czasem powinni zacząć używać takiego urządzenia w głowie które się nazywa mózg
15 9
odpowiedź
User
Mietek
Komisji Etyki Reklamy zalecam lyk wody i mniej wlasciwego Polakom brania wszystkiego na serio, do bólu. YT jest pelen reklam z Leninem i chyba nie przeszkadza to nikomu. Tego rodzaju werdykty pokazuja jedynie jakim zasciankiem jestesmy. Wiecej dystansu do siebie, historii, etc. Kiedys umrzemy w patosie, wymachujac sztandarem, wsluchujac sie w dwa wybuchy. Słabe.
12 20
odpowiedź
User
Artoo
Mi reklama nie przeszkadzała, pokazała rewolucję w cenie tego pakietu i taki był jej zamiar, a to że Polacy są narodem pamiętliwym, to musieli dopatrzeć się w tym komunizmu. Ech życie.
10 18
odpowiedź
User
Zbee
Tak, teraz Lenin potem Stalin i Hitler - oni wykazali że można więcej, można miliony unicestwić. Przecież według teorii lewackich pseudoekologów człowiek to rak planety - więc w tym kontekście ich działalność to noc takiego złego. Nieprawdaż??
13 10
odpowiedź
User
jur
Tylko 1 749 skarg? Ulżyło mi, myślałem że Prawdziwych Polaków jest więcej...
Chociaż może pozostałych setki milionów Prawdziwych Polaków też chciałoby się poskarżyć, ale niestety, są zastraszeni...
9 15
odpowiedź