SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KGHM chce inwestować i być firmą globalną

Proces sprzedaży operatora sieci Plus, Polkomtela, przez dotychczasowych akcjonariuszy ma zakończyć się do końca I połowy 2011 roku. Pozyskane w ten sposób pieniądze KGHM chciałby wykorzystać na inwestycje w biznes wydobywczy i energetyczny, wynika z wypowiedzi prezesa spółki, Herberta Wirtha, w środę.

KGHM chce inwestować i być firmą globalną

„Potencjalnych inwestorów, takich którzy przyszli i powiedzieli, że my to chętnie kupimy to nie mamy, a przynajmniej nie jest mi to znane. Jednak takich którzy mogliby być zainteresowani znamy: to wszyscy europejscy i azjatyccy inwestorzy branżowi i fundusze inwestycyjne. Chcemy zakończyć ten proces w I półroczu 2011" – powiedział Wirth.

Dodał, że najlepiej żeby to był inwestor strategiczny, który "będzie widział w spółce potencjał wzrostowy".

„A my chcielibyśmy za to otrzymać godziwą wartość za Polkomtela. Jako prezes KGHM nie jestem za bardzo zainteresowany IPO" – zaznaczył Wirth, który nie określił oczekiwań cenowych za pakiet Polkomtela.

"Mam nadzieję, że nasi akcjonariusze zgodzą się, aby KGHM był globalny. Dlatego chcielibyśmy wykorzystać pozyskane w ten sposób pieniądze na projekty związane z core businessem i naszą 'drugą nogą' – energetyką. Mamy pomysły na 2011 jak je wykorzystać. Będziemy apelowali o to do akcjonariuszy" - zaznaczył Wirth.

W kwestii inwestycji w sektor wydobywczy, prezes KGHM powiedział, że „otwartą kwestią jest czy nowe aktywa kupione byłyby po godziwej cenie przy aktualnych poziomach surowców".

„Jest możliwość kupna, ale z wykorzystaniem zabezpieczenia i to nasi hedgingowcy zrobią. Obecnie nie planujemy inwestycji węgiel, ale gdyby pojawiła się możliwość atrakcyjnej transakcji to rozważymy. Jednak generalnie w tej kwestii mówię nie" – zaznaczył prezes medziowego koncernu. 

Narastająco w I-III kw. 2010 roku spółka miała 3244,22 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 1854,83 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 11191,81 mln zł wobec 7735,70 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KGHM chce inwestować i być firmą globalną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl